ارتودنسی در بارداری

مرتب بودن دندان ها اثر بسزایی بر چهره دارد و افراد در هر سنی می توانند برای اصلاح ناهنجاری دهانی خود از یک روش دنداپزشکی به نام ارتودنسی استفاده کنند. این دستگاه دندانپزشکی می تواند افزون بر زیبا کردن وضعیت دهان و دندان (تراز کردن دندان ها)، به بهبود سلامت و عملکرد آن کمک کند. فعالیت های بسیاری وجود دارند که زنان باردار باید از انجام دادن آن ها پرهیز کنند. خوشبختانه ارتودنسی دندان ها در دوران بارداری با خطر زیادی همراه نیست و در مواردی که افراد پس از انجام ارتودنسی متوجه بارداری خود می شوند، نیازی به برداشتن براکت ها یا توقف درمان نیست.

در ادامه نکاتی وجود دارد که باید قبل از انجام ارتودنسی در بارداری، در نظر گرفت.

بریس ارتودنسی چیست؟

بریس ارتودنسی دستگاه پزشکی است که از سیم و براکت تشکیل شده است و روی دندان ها قرار می گیرد. مکانیسم اصلی در درمان اعمال فشار ثابت به دندان ها در طولانی مدت است، با گذشت زمان دندان ها به آرامی جابجا می شوند.

بریس ارتودنسی امکان داشتن لبخندی زیبا را فراهم می کند و به بهبود وضعیت دندان ها کمک می کند.

تراز کردن دندان ها باعث بهبود جویدن غذا و صحبت کردن می شود، در حالی که تمیز کردن و بهداشت دندان های کج دشوار است و می تواند به مرور زمان منجر به پوشش غیر طبیعی مینای دندان شود. البته بریس ارتودنسی در بیشتر موارد ضروری نیست و غفلت از مراقبت های آن می تواند منجر به مداخلات درمانی پیچیده و گران قیمت شود.

ارتودنسی در بارداری

آیا درمان ارتودنسی در دوران بارداری ایمن است؟

طبق نظر کارشناسان هیچ دلیل پزشکی برای جلوگیری از درمان ارتودنسی در دوران بارداری وجود ندارد. سلامت دندان ها و لثه ها نیاز به درمان با ارتودنسی را تعیین می کند.

اغلب در طول درمان ارتودنسی به تصویربرداری با اشعه X نیاز است، این مسئله یک نگرانی مهم برای زنان باردار است. به طور کلی میزان قرار گرفتن در معرض اشعه X بسیار کم تلقی می شود و برای مادر و جنین ضرری ندارد.

هر بارداری متفاوت است. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد ارتودنسی با پزشک خود صحبت کنید.

مزایا و معایب درمان ارتودنسی در دوران بارداری

از دیدگاه عملی، ممکن است منطقی باشد که قبل از تولد فرزندتان دندان ها را ارتودنسی کنید. از نظر پزشکی، بارداری زمان بدی برای این درمان نیست، زیرا ممکن است دندان ها در این مدت مستعد جابجایی بیشتر باشند. برخی از خانم ها به دلیل هورمون های بارداری (ریلکسین) ممکن است لق شدن دندان ها را تجربه کنند، البته پس از زایمان دندان ها در جای خود محکم می شوند.

به دلیل این تغییرات هورمونی شما باید بارداری خود را به متخصص ارتودنسی اطلاع دهید.

افزایش بیماری لثه

در دوران بارداری، نیاز به مراقبت از دهان و دندان بیشتر می شود. سیم و براکت ارتودنسی می توانند محل مناسبی برای تجمع باکتری ها باشند و در صورت عدم رعایت بهداشت منجر به بیماری لثه شوند. بارداری خود به خود خطر ابتلا به بیماری لثه یا ژنژیویت را افزایش می دهد. مشکلات دهانی همچنین می تواند خطر وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس را افزایش دهد.

خبر خوب این که بیماری لثه قابل پیشگیری و قابل درمان است. بهداشت دهان همیشه مهم است، ولی با داشتن بریس های ارتودنسی کمی پیچیده می شود.

محدودیت های غذایی

به طور معمول افراد باردار محدودیت هایی در رژیم غذایی خود دارند. اما مصرف برخی غذا در زمان ارتودنسی ممنوع است و رژیم غذایی بارداری را محدودتر می کند. غذاهای سفت مانند سیب کال و هویج و غذاهای چسبناک مانند کارامل و تافی منع مصرف دارند، زیرا برای براکت ها خطرناک هستند (می توانند باعث شکستن براکت ها شوند یا زیر سیم ها گیر کنند).

درد و ناراحتی

در دوران بارداری حساسیت دندان و لثه طبیعی است، در این دوران دندان ها نسبت به تغییرات دما کمی حساس تر می شوند. بریس ارتودنسی می تواند این ناراحتی را تشدید کند. از آن جا که در این دوران باید از مصرف هرگونه مسکن خودداری شود، مدیریت درد برای ناراحتی ارتودنسی می تواند کمی پیچیده باشد.

از تسکین دهنده های درد غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن باید در دوران بارداری پرهیز شود. اگرچه قبلا تصور می شد استامینوفن در دوران بارداری بی خطر است، اما پژوهش های جدید نشان می دهد که استامینوفن می تواند منجر به مشکلات اختلالات عصبی، تولید مثل و اورولوژی در نوزاد شود.

تعهد زمانی

ارتودنسی نیاز به مراجعات مکرر دارد. در طول درمان براکت های ارتودنسی معمولا هر 6 تا 10 هفته نیاز به تنظیم دارند و بیمار باید حداقل هر شش ماه یک بار معاینه شود.

خلاصه مطلب

انجام درمان ارتودنسی در دوران بارداری کاملا بی خطر است، ولی همیشه بهتر است در مورد هر روش پزشکی با پزشک یا ماما صحبت کنید. فقط حتما به پزشک ارتودنسی خود اطلاع دهید که باردار هستید، اطمینان حاصل کنید که موقع تصویر برداری دندان ها از شیلدهای سربی (محافظ اشعه) برای پیشگیری از برخورد اشعه به جنین استفاده شود، همچنین بهداشت دهان و دندان و دستورالعمل های دندانپزشک را به درستی انجام دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.