اندازه فولیکول مناسب برای بارداری

در طول درمان باروری پزشک ممکن است از طریق سونوگرافی رشد فولیکول را کنترل کند. در طی این سونوگرافی، تعداد فولیکول های در حال رشد شمارش و اندازه گیری می شوند.

فولیکول ها برحسب میلی متر اندازه گیری می شوند. اندازه طبیعی و مناسب فولیکول بالغ برای تخمک گذاری و بارداری حدود 18 تا 25 میلی متر است.

سونوگرافی برای اندازه گیری سایز فولیکول

معمولا پزشک با توجه به چرخه ی قاعدگی شما، یک روز را برای سونوگرافی فولیکول پیشنهاد می کند. به طور معمول این روز وسط یک چرخه ی باروری تخمین زده می شود. برای نمونه، اگر چرخه ی قاعدگی شما 28 روزه است، روز 14 یعنی چهارده روز پس از شروع پریود، زمان مناسبی برای اندازه گیری سایز فولیکول است.

گاهی اوقات استفاده از کیت های تخمک گذاری به منظور یافتن روز دقیق تخمک گذاری یا بررسی علائمی مانند ترشحات تخم مرغی، بالا رفتن دمای بدن و حساس شدن سینه ها نیز پیشنهاد می شود تا بتوان روز احتمالی تخمک گذاری را متوجه شد.

برای درمان باروری به چند فولیکول نیاز است؟

تعداد مطلوب فولیکول ها برای درمان های مختلف باروری متفاوت است. برای نمونه، لقاح آزمایشگاهی (IVF) به تعداد فولیکول های بیشتری نیاز دارد.

فولیکول های مورد نیاز برای چرخه کلومید

در حالت ایده آل، تنها 1 یا 2 فولیکول با اندازه مناسب برای چرخه درمانی کلومید نیاز است. شما ممکن است وقتی متوجه شوید که فقط 1 یا 2 فولیکول بزرگ برای تخمک گذاری دارید، احساس نا امیدی کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که تعداد بیشتر فولیکول ها لزوما چیز خوبی نیست. هر فولیکول بالغ می تواند یک تخمک آزاد کند و آن تخمک بارور شود.
اگر 2 فولیکول دارید، می توانید دوقلو یا تک قلو باردار شوید یا ممکن است اصلا باردار نشوید. در حقیقت تخمک گذاری حاملگی را تضمین نمی کند.

اندازه فولیکول مناسب برای بارداری

فولیکول های مورد نیاز برای چرخه IUI یا گنادوتروپین

مانند چرخه کلومید، در درمان IUI تنها به 1 یا 2 فولیکول نیاز است. داروهای باروری تزریقی (گنادوتروپین ها) با احتمال بیشتری از بارداری چندقلویی همراه هستند. در این شرایط ممکن است 3، 4 یا حتی فولیکول های بیشتری بالغ شوند.

اگر 4 یا بیشتر از 4 فولیکول را دریافت کنید، پزشک ممکن است دوره درمان را لغو کند. این امر به معنی لغو IUI برنامه ریزی شده یا لغو تزریق ها است. همچنین ممکن است توصیه به توقف رابطه جنسی شود.

در صورتی که پزشک از شما بخواهد رابطه جنسی نداشته باشید، لازم است که به او گوش کنید. احتمال بارداری سه قلویی یا چهار قلویی با تعداد فولیکول های بالغ زیاد است. بارداری چند قلویی می تواند جان شما و فرزندانتان را به خطر بیندازد. در این وضعیت بهتر است صبر کنید و در چرخه ای دیگر دوباره تلاش کنید.

فولیکول های مورد نیاز برای چرخه IVF

در طول درمان IVF پزشک برای بالغ شدن چندین فولیکول، تخمدان ها را تحریک می کند. تقریبا 8 تا 15 فولیکول تعداد قابل قبول در نظر گرفته می شود.

در طول بازیابی تخمک، پزشک فولیکول ها را با استفاده از سوزن سونوگرافی بیرون می کشد. هر فولیکول لزوما حاوی تخمک با کیفیت نخواهد بود. بنابراین تعجب نکنید که اگر تعداد تخمک های بازیابی شده کمتر از تعداد فولیکول های سالمی باشند که به شما گفته شده است.

خلاصه مطلب

آگاهی از اندازه و وضعیت فولیکول ها می تواند استرس زا باشد، همچنین مواجهه با تشخیص کاهش ذخیره تخمدان نیز ناراحت کننده است. پزشک ممکن است به شما روش IVF با تخمک اهدایی را توصیه کند، مسیری که همه زوج ها قادر به انجام آن نیستند.

اگرچه شمارش فولیکول یک شاخص مهم برای باروری است، ولی به یاد داشته باشید که تعداد فولیکول ها شما را تعریف نمی کند یا حتی به طور کامل آینده باروری تان را پیش بینی نمی کند. اگر در مورد وضعیت فولیکول های خود مطمئن نیستید، در این باره با پزشک صحبت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.