انقباضات رحم در بارداری چیست؟

انقباضات بخشی طبیعی از بارداری است که نزدیک به موعد زایمان رخ می دهد اما برخی از زنان زودتر از هفته 37 بارداری آن را تجربه می کنند. زایمان یا انقباضات رحم زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه های رحم سفت شده و سپس شل می شوند. در حالی که رحم در حال انقباض است، ممکن است احساس کنید شکم تان سفت و سخت شده و پس از شل شدن رحم، نرم می شود.

انقباضات رحمی باعث نازک شدن دهانه رحم و گشاد شدن یا باز شدن دهانه رحم برای زایمان می شود. زنان باردار ممکن است انواع مختلفی از انقباضات را تجربه کنند؛ اما فقط دو نوع تعیین می کند که آیا مادر در مرحله ی زایمان قرار دارد یا خیر: انقباضات واقعی زایمان و انقباضات کاذب.

انقباضات زایمان واقعی آنهایی هستند که نشان می دهند زایمان واقعی نزدیک است. این انقباضات شدیدتر و به هم نزدیکتر هستند و تمام نمی شوند. انقباضات کاذب؛ نظم کمتری دارند و قوی نیستند، مانند انقباضات براکستون هیکس یا انقباضات «تمرینی» که معمولاً چند هفته قبل از زایمان واقعی اتفاق می‌افتند. این نوع از انقباضات اگرچه دردناک هستند، اما نشانه‌ای از زایمان نیستند.

نشانه ها و علائم

علائم انقباضات اغلب پیش از رفتن به بیمارستان و زایشگاه شروع می شود. در حقیقت، این شروع فعالیت رحم برای قرار گرفتن در شرایط زایمان است.

شما ممکن است در این حالت، علائم متنوعی را تجربه کنید، اما اینجا ما رایج ترین نشانه های انقباضات واقعی زایمان را به شما می گوییم:

درد در پایین کمر که از عقب به جلو می زند

درد در سرویکس یا بالای شکم

احساس فشار در دهانه ی رحم

دردی که الگوی منظم دارد

انقباضاتی که از 60 تا 90 ثانیه طول می کشد و طولانی تر می شود

انقباضاتی که هر 5 تا 10 دقیقه یکبار هستند و با گذشت زمان شدیدتر شده و زمان بین شان کوتاه تر می شود

ناتوانی در راه رفتن یا مکالمه

با تغییر حالت درد ساکت نمی شود

انقباضات رحم در بارداری

تشخیص انقباضات

پزشک می تواند انقباضات واقعی را تشخیص دهد و اگر انقباضات براکستون هیکس و کاذب باشد شما را برای بهبود راهنمایی کند. آنچه برای تشخیص کمک کننده است شامل موارد زیر است:

زمان و تعداد دفعات انقباضات:

با شروع انقباضات واقعی زایمان، شما انقباض هایی تجربه می کنید که بهم نزدیک تر می شوند و یک الگوی زمانی دارند. اما انقباضات کاذب اینطور نیستند و زمان بندی منظمی ندارند.

تغییر با حرکت

راه رفتن، تغییر حالت و هیچ حرکتی نمی تواند انقباضات واقعی زایمان را کنترل کند. اما انقباضات کاذب با استراحت، راه رفتن یا تغییر وضعیت متوقف می شوند.

قدرت انقباضات

انقباضات قوی و دردناک نشانه ی زایمان هستند اما انقباضات کاذب، معمولا ضعیف و خفیف هستند.

محل درد

کمر درد اغلب نشانه ی شروع زایمان است؛ این درد از پشت شروع شده و به سمت جلو می آید اما در انقباضات کاذب درد در جلو باقی می ماند.

اگر انقباضات زودرس را تجربه کنید ممکن است پزشک شما با انجام آزمایشاتی، انقباضات را ردیابی کند و به پیشگیری از زایمان زودرس کمک کند.

انقباضات رحم در بارداری

دلایل انقباضات رحم

بیشترین دلیل انقباضات رحم آمادگی بدن برای به دنیا آمدن نوزاد است. این یک بخشی از فرآیند زایمان به حساب می آید. در انقباضات براکستون هیکس یا همان انقباضات کاذب، بدن برای زایمان آماده نیست و این انقباضات به دلایلی مختلفی رخ می دهند، برخی از آنها شامل:

کم آبی بدن مادر

پس از رابطه ی جنسی

ورزش یا فعالیت بیش از حد

انقباضات کاذب معمولا در سه ماهه ی دوم و سوم رخ می دهند. اغلب شبیه دردهای خفیف قاعدگی هستند؛ این حالت ها زمانی اتفاق می افتند که نوزاد به طور فعال در حال حرکت است یا فشاری به رحم وارد می شود.

در نهایت این انقباضات کاذب می تواند موجب زایمان زودرس شود؛ چنانچه این حالت ها پیش از هفته ی 37 بارداری رخ دهد؛ نیاز فوری به توجه پزشک دارد.

آمادگی برای زایمان

چنانچه انقباضات شما منظم و واقعی بود؛ با آرامش وسایل خود را برای رفتن به بیمارستان آماده کنید. اگر ماما دارید با او تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

اول حمام آب گرم بگیرید؛ تنفس ریتمیک و عمیق را فراموش نکنید.

از همسرتان بخواهید پشت تان را ماساژ دهد؛ اگر در رختخواب هستید سعی کنید تا به پهلو دراز بکشید.

اگر در کلاس های ورزش بارداری شرکت کرده اید می توانید ورزش های زایمان را انجام دهید.

تاب خوردن و تکان دادن نشیمن روی توپ به زایمان راحت تر کمک می کند.

ترجمه : نفیسه اسلامبولچی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

تماس تلفنی نوبت دهی آنلاین پیج اینستاگرام