اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟

اگر برای انجام اکوکاردیوگرافی جنین به متخصص قلب کودکان ارجاع داده شده‌اید، شاید از خود بپرسید که این آزمایش چیست و چگونه انجام می‌شود. به طور کلی، اکوکاردیوگرافی جنین نوعی سونوگرافی است که برای بررسی ساختار و عملکرد قلب جنین در سه ماهه دوم بارداری (پس از 4 ماه از لقاح) انجام می‌شود.

اطلاعات ارائه شده حاصل از اکوکاردیوگرافی امکان بررسی دقیق‌تر عملکرد قلب جنین، رد کردن احتمال نقص‌های قلب، درمان نارسایی‌های قلب پیش از تولد یا حتی برنامه ریزی برای یک موقعیت اضطراری در هنگام تولد را فراهم می‌آورد. اگر در آینده باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام دهید، مهم است بدانید که بسیاری از اوقات این آزمایشات به دلایل احتیاطی تجویز می‌شوند.

داشتن کمی اضطراب پس از ارجاع به متخصص قلب کودکان طبیعی است، اما خیلی نگران نباشید. حتی اگر اکوی قلب نشان دهنده وجود ناهنجاری قلبی باشد، پیشرفت‌های فناوری پزشکی امکان درمان موثر بیشتر مشکلات را فراهم می‌کند. در ادامه در مورد روند اکوکاردیوگرافی جنین، زمان و چگونگی انجام آن توضیحاتی ارائه شده است.

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین که گاهی اکوی قلب جنین نامیده می‌شود، همانند سونوگرافی یک آزمایش تصویری از امواج فرا صوتی است که برای ایجاد تصاویری از قلب جنین استفاده می‌شود. اگرچه ممکن است این آزمایش توسط یک متخصص سونوگرافی انجام شود، اما نتایج آن توسط متخصص قلب کودکان تفسیر می‌شود.

بنا به گفته دویانی چودهری دکتر متخصص قلب کودکان، اکوکاردیوگرافی جنین زیر مجموعه‌ای از سونوگرافی است. با این تفاوت که اکوی قلب به طور ویژه بر روی قلب جنین متمرکز است.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

طبق نظر دکتر دویانی چودهری، هر پزشکی نمی‌تواند نتایج اکوکاردیوگرافی جنین را تفسیر کند. برای به دست آوردن بهترین نتایج، این آزمایش باید توسط متخصص قلب کودکان که در زمینه ساختار قلب، اتصالات و توانایی پمپاژ آن دوره دیده است، انجام شود.

پزشک متخصص طب مادر و جنین (پریناتالوژی)، ممکن است اکوکاردیوگرافی را انجام دهد و قلب جنین را ارزیابی کند، ولی او پیش‌زمینه لازم برای شناخت ساختار کلی قلب را ندارد. اغلب والدین برای بررسی دقیق قلب جنین به متخصص مادر و جنین یا متخصص زنان ارجاع داده می‌شوند.

این آزمایش بدون درد ساختار قلب جنین و میزان کارکرد آن را نشان می‌دهد. به طور کلی، این نوع سونوگرافی یک روش بی‌خطر و بدون هیچ گونه عوارض قابل توجه برای مادر و جنین است.

با کمک اکوکاردیوگرافی جنین می‌توان ناهنجاری‌های قلب جنین را شناسایی کرد، تشخیص به موقع خود باعث درمان موثر می‌شود. در صورت وجود مشکل، به محض تولد نوزاد مداخلات پزشکی یا جراحی صورت می‌پذیرد. در این وضعیت باید زایمان در بیمارستانی انجام ‌شود که دارای خدمات مورد نیاز باشد.

روش انجام اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرافی جنین اغلب در اتاقی تاریک انجام می‌شود. اگرچه این آزمایش روی قلب جنین متمرکز است، اما بسیار شبیه به سونوگرافی معمولی است.

در طول جلسه اکوی قلب مادر باید بر روی تخت دراز بکشد، ابتدا یک ژل روان کننده بر روی شکم او مالیده می‌شود، سپس پروب روی آن قرار می گیرد. پزشک پروب را به آرامی بر روی شکم مادر جابجا می‌کند (ژل لوبریکانت به انتقال امواج صوتی کمک می کند)، این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال می کند تا به قلب جنین برسد و دوباره برگردد. پروب در زوایای مختلف روی شکم قرار می گیرد، تا امواج صوتی از طریق پوست مادر و جنین به سمت بافت های قلب حرکت کنند و از قلب جنین تصاویری ایجاد کنند.

با استفاده از اکوکاردیوگرافی می توان روی قلب جنین متمرکز شد و آن را به طور دقیق بررسی کرد، با نگاه به ساختار قلب و عملکرد آن به نشتی و انسداد دریچه های آن پی برد و از ریتم منظم یا بی‌نظمی آن مطمئن شد. از طریق این فناوری همچنین می توان تجمع مایع اطراف قلب، عملکرد صحیح 4 حفره و اتصالات طبیعی قلب را بررسی کرد.

به طور کلی، اکوی قلب جنین حدود 30 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد، اما اگر موقعیت جنین دیدن قلب را سخت کند، ممکن است مدت زمان جلسه طولانی‌تر شود. پس از انجام اسکن معمولا پزشک شرایط قلب جنین را برای مادر توضیح می‌دهد.
هدف اصلی از انجام اکوکاردیوگرافی جنین تشخیص به موقع نقص در مراحل اولیه پیشرفت بیماری است، در این گونه موارد روش‌های درمانی بسیار موثر است. بنابراین پزشک با نگاه به قلب جنین به دنبال مشکل قلبی می‌گردد که نیاز به مداخله فوری داشته باشد، مانند عدم تشکیل دریچه ها یا عدم اتصال رگ‌های خونی به قلب. با گسترش بیماری راه درمان و حتی پیشگیری از پیشرفت آن دشوار می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.