تست بدون استرس یا ان اس تی چیست؟

تست NST

اگر شما در اواخر بارداری خود به سر می برید، ممکن است پزشک تست بدون استرس یا ان اس تی را برای بررسی وضعیت سلامتی و رشد جنین تجویز کند. برای انجام این تست از یک مانتیور و یک دستگاه کوچک استفاده می شود. ماما یا پزشک دستگاه را با یک کمربند به شکم مادر وصل می کنند. همانطور که از نام این تست مشخص است؛ هیچ استرسی به جنین وارد نمی کند.

این دستگاه ضربان قلب جنین و حرکات او را بررسی می کند؛ حتی می تواند انقباضات رحم مادر را نیز تشخیص دهد.

در بیشتر موارد این آزمایش در سه ماهه ی سوم بارداری انجام می شود اما ممکن است دکتر زودتر نیز آن را تجویز کند؛ به خصوص در بارداری های پرخطر.

دلایل انجام تست NST (ان اس تی)

اگر پزشک برای شما آزمایش بدون استرس را تجویز کرد، وحشت نکنید. این تجویز حتما به این معنی نیست که شما یا فرزندتان در خطر هستید. ان اس تی فقط یک ابزار برای مراقبت های بارداری و بررسی این است که آیا روند بارداری به درستی پیش می رود یا خیر.

برخی دلایلی که ممکن است سبب تجویز آزمایش بدون استرس شود؛ شامل موارد زیر است:

اگر تعداد حرکات جنین کم شود

اگر رشد جنین عقب افتاده باشد

چنانچه مایع آمنیوتیک خیلی زیاد یا خیلی کم باشد

گروه خونی فرد باردار Rh است

مادر بالای 35 سال سن دارد

بارداری چند قلویی

سابقه ی مرده زایی مادر

مادر دچار مشکلات سلامتی مانند دیابت، فشار خون بالا یا تیروئید شده است.

تست NST

تست NST

تست ان اس تی NST چه زمانی انجام می شود؟

در بیشتر موارد این آزمایش در حوالی هفته ی 32 بارداری انجام می شود؛ اگرچه همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم ممکن است این آزمایش زودتر نیز تجویز شود. در بارداری های پرخطر؛ تست ان اس تی هر هفته یا گاهی هر روز نیز انجام می شود. این تکرار به منظور پیشگیری از بروز هرگونه مشکلی برای مادر یا جنین انجام می شود. میزان تکرار ان اس تی بستگی به وضعیت مادر و جنین دارد.

آزمایش ان اس تی (تست بدون استرس) چطور انجام می شود؟

برای انجام این تست باید در مرکز درمانی حضور داشته باشید. بهتر است لباس راحت و گشاد بپوشید زیرا در زمان آزمایش باید لباس تان را کامل کنار بزنید و روی شکم تان آزاد باشد. بهتر است تا یک اسنک یا شیرینی کوچک میل کنید تا جنین حرکت کند. معمولا پس از گذشت زمان اندکی از خوردن خوراکی، جنین شروع به حرکت می کند.

بهتر است پیش از آزمایش، دستشویی بروید زیرا ممکن است این تست بین 20 تا 40 دقیقه طول بکشد. برای آزمایش روی یک صندلی نشسته یا روی تخت دراز می کشید، دستگاهی به نام مبدل را با کمربند دور شکم شما متصل می کنند. مبدل وسیله ای بی خطر و بدون درد است که ضربان قلب جنین را کنترل می کند.

مانیتور، ضربان قلب جنین را در حین فعالیت رحم ثبت می کند. هنگامی که آزمایش کامل شد، مراقب، تجهیزات را بر می دارد و نتایج آزمایش را ارائه می دهد.

آیا آزمایش ان اس تی خطری دارد؟

این تست یک روش کم خطر، بدون درد و غیر تهاجمی است. بزرگترین خطر، اشتباه در برداشت نتیجه ی آزمایش است. همیشه پیش از آزمایش هرگونه مشکل یا نگرانی خود را از حالت هایی که دارید با مراقب و پزشک در میان بگذارید تا پس از انجام تست، پزشک بتواند بهترین تصمیم را برای پیشگیری از هر خطری برای شما یا جنین تان انجام دهد.

اگر جنین در طول NST حرکت نکند چه کار باید کرد؟

اگر جنین در طول تست بدون استرس حرکت نکرد، وحشت نکنید. ممکن است جنین خواب باشد. اگر این حالت پیش بیاید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که چیزی حاوی کاکائو یا کافئین مصرف کنید تا جنین حرکت کند.

نتایج NST

نتایج تست بدون استرس یا واکنشی هستند یا غیر واکنشی:

واکنشی: ضربان قلب جنین حداقل دوبرابر یا بیشتر در طول دوره آزمایش افزایش می یابد. این یک نتیجه طبیعی است که نشان می دهد نوزاد شما سالم است.

غیر واکنشی: ضربان قلب جنین با حرکت نوزاد تغییر نمی کند. مراقب ممکن است اقداماتی را برای تحریک نوزاد انجام دهد و آزمایش NST را دوباره انجام دهد یا ممکن است پزشک آزمایش های دیگری را تجویز کند.

ترجمه: نفیسه اسلامبولچی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.