روش های تسکین درد و حساسیت سینه در دوران بارداری

سینه ها در طول بارداری رشد می کنند و اغلب بسیار حساس می شوند. درد سینه یکی از شایع ترین علائم بارداری است که خیلی زود در هفته های 4 تا 7 شروع می شود و تا سه ماهه اول ادامه می یابد.

با رسیدن به سه ماهه دوم بارداری حساسیت سینه به تدریج کاهش می یابد، ولی تغییرات آن در طول بارداری ادامه دارد. سینه ها در حال آماده شدن برای شیردهی هستند و این تغییرات با تولید آغوز (پیش ساز شیر مادر) به اوج خود می رسد. حتی ممکن است در حدود هفته 38، آغوز که ماده ای زرد رنگ و اولین غذای نوزاد است، از پستان ها نشت کند.

دلایل دردناک شدن سینه در دوران بارداری

هورمون های استروژن و پروژسترون باعث تغییرات و حساسیت سینه ها در بارداری می شوند. عوامل دیگر شامل تجمع (خوب و ضروری) غدد چربی، بافت و شیر در سینه ها، همراه با افزایش جریان خون در این ناحیه است. همه این تغییرات به سینه‌ها کمک می‌کند تا در چند ماه کوتاه برای شیردهی آماده شود.

با نزدیک شدن به پایان سه ماهه سوم بارداری، بدن برای آماده شدن برای تولد نوزاد روند سریعی را پیش می‌ گیرد. از آن جایی که در این مرحله تولید آغوز شروع می شود، ممکن است درد و حساسیت سینه ها بازگردد.

درد سینه در بارداری

درد سینه در دوران بارداری چه حسی دارد؟

درد سینه به اندازه هر تغییر دیگری در بارداری منحصر به فرد است، به این معنی که برخی از زنان ناراحتی حس نمی کنند، در حالی که برخی دیگر درد زیادی دارند.

برای بسیاری از مادران، درد سینه مانند یک درد مبهم، احساس سنگینی، پری یا حساسیت در لمس است، برخی نیز درد شدید و احساس تیر کشیدن حس می کنند.

تغییرات سینه در دوران بارداری

در دوران بارداری افزون بر حساسیت و بزرگ تر شدن پستان، تغییراتی از جمله موارد زیر در آن رخ می دهد:

نوک سینه: هم زمان با بزرگ تر شدن پستان، نیپل (نوک سینه) برجسته و حساس تر می شود.

آرئول: آرئول (ناحیه تیره اطراف نوک پستان) بیشتر زنان در طول بارداری تیره ‌تر و بزرگ‌ تر می شود. آرئول همچنین دارای غده های مونتگومری است، این غدد تولید کننده روغن هستند، پستان ها را چرب می کنند و باعث سهولت در شیردهی می شوند.

رگ ها: همچنین ممکن است شبکه‌ای از رگ‌های آبی زیر سطح پوست ظاهر شوند که مواد مغذی و مایعات را از مادر به جنین در حال رشد منتقل می‌کنند. این که چقدر این رگ ها قابل توجه هستند، به ژنتیک، اندازه سینه و سابقه جراحی سینه بستگی دارد.

ترشحات سینه: ترشحات سینه می تواند در هر زمان از بارداری رخ دهد و در دوران بارداری طبیعی تلقی می شود. ترشحات ممکن است رقیق و آبکی یا غلیظ و چسبناک (آغوز) باشد.

درد سینه در بارداری

روش های تسکین درد و حساسیت سینه در بارداری

متاسفانه معمولا داروی خاصی برای تسکین درد سینه وجود ندارد (در صورت شدید بودن درد باید با پزشک صحبت کرد). در عوض در ادامه چند درمان خانگی برای کاهش حساسیت و ناراحتی سینه ارائه شده است:

یک سوتین مناسب بپوشید: به دنبال سینه بند‌های بدون سیم و پد باشید که قلاب یا گیره نداشته باشند و در شب از آن استفاده کنید. تغییر وضعیت در طول خواب می تواند نوک سینه های دردناک را تحریک کند یا باعث درد بیشتر سینه های حساس شود. یک سوتین ورزشی نخی بدون سیم گزینه مناسبی است.

کمپرس سرد استفاده کنید: با قرار دادن کمپرس سرد روی سینه ها می توان ناراحتی آن را برطرف کرد. بنابراین یک حوله روی سینه تان بیندازید و یک کیسه یخ یا یک کیسه نخودفرنگی و هویج منجمد روی آن قرار دهید.

دوش بگیرید: برای مدتی زیر دوش آب گرم قرار بگیرید، گرما می تواند به آرام کردن عضلات سینه و کاهش درد کمک کند.

لباس های گشاد بپوشید: درست مانند یک سینه بند نامناسب، لباس های تنگ و چسبان ممکن است سینه ها را اذیت کند و باعث درد بیشتر شود. بنابراین بلوزهای گشاد و راحت انتخاب کنید تا باعث تحریک و فشار بر ناحیه سینه نشود.

با پزشک در مورد مصرف مسکن صحبت کنید: در صورتی که سایر داروهای خانگی کمکی به تسکین دردتان نکرد، در مورد مصرف مسکن بدون نسخه با پزشک مشورت کنید.

سینه ها در دوران بارداری چه مدت دردناک می ماند؟

خوشبختانه با پیشرفت بارداری درد و ناراحتی سینه بهبود می یابد. این مسئله بیشتر در سه ماهه اول بارداری شایع است و در سه ماهه دوم و سوم به تدریج محو می شود. با شروع شیردهی و تبدیل آغوز به شیر، ممکن است سینه ها دوباره دردناک شوند. این وضعیت به دلیل انباشتگی شیر و موقتی است.

درد و حساسیت سینه در بارداری و اندکی پس از زایمان بسیار شایع است. در صورت تشدید وضعیت، باید با پزشک مشورت کرد. با چند راه حل سریع و برخی توصیه های اولیه برای شیردهی، می توان در کمترین زمان از درد سینه خلاص شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.