تفاوت های سونوگرافی سه بعدی و دو بعدی

در این مطلب تفاوت های سونوگرافی سه بعدی و دو بعدی و اینکه اصلا سونوگرافی یا اکو گرافی چیست و چه کاربردهایی دارد را بررسی میکنیم.

سونوگرافی چیست؟

از سونوگرافی میشود به عنوان یک راه تشخیص بیماری در امر پزشکی نام برد. که کاربرد های بسیار زیاد و خوبی هم دارد پزشکان برای تشخیص بعضی از بیماریهایی که در بافت های داخلی بدن نهفته شده اند از این دستگاه استفاده میکنند. البته از سونوگرافی در تشخیص حاملگی و … هم استفاده میکنند و این دستگاه کاربرد های بسیار زیادی دارد.

البته دستگاه های سونوگرافی تفاوت هایی هم باهم دارند مانند تفاوت های سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی که در ادامه مطلب به آنها هم اشاره میکنیم.

کاربرد دستگاه سونوگرافی

سونوگرافی همانطور که گفتیم کاربردهای بسیار زیاد و جالبی دارد که یکی از این کاربرد ها این است که اگر فرد بیمار احساس درد میکند یا علامت هایی مانند تورم اعضای بدن دارد پزشک معالج به راحتی با استفاده از دستگاه سونوگرافی میتواند مشکل بیمار را پیدا کند.

یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه اطمینان از سلامتی و ارزیابی بافت ها و اعضای داخلی بدن مانند سیستم گوارشی (کلیه ، مثانه ، رحم ) ،قلب و رگ ها ، مغز کودک نوزاد و… و حتی چشم میباشد.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی  تنوع بسیار زیادی دارد که چند نوع از آنها را نام برده و بررسی میکنیم.

سونوگرافی های دوران بارداری

در دوران بارداری برای  زنانی که مشکلی در دوره حاملگی خود ندارند 4 سونوگرافی مهم و ضروریست که حتما باید آنها را انجام دهند تا از سلامت خود و کودک اطمینان کامل پیدا کنند. اولین سونوگرافی  در سه ماه اول و دومی در سه ماه دوم و سونوگرافی های سوم و چهارم در سه ماه سوم دوره حاملگی انجام میشود. البته اگر فرد باردار دارای بیماری خاص یا مریضی باشد که برای خودش و جنین خطر ساز باشد به دستور پزشک معالج سونوگرافی باید تعداد دفعات بیشتری انجام شود .برای سونوگرافی دوران بارداری چند روش موجود است که تفاوت هایی باهم دارند مانند تفاوت های سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی تا از سلامت خود و جنین اطمینان خاطر داشته باشد و اگر مشکلی پیش آمد با مراقبت های ویژه از فرد نگهداری شود.

سونوگرافی بیرونی

از این سونوگرافی برای معاینه قلب جنین یا معاینه بیضه ها برای تشخیص واریکوسل و … استفاده میشود بصورتی که پزشک ژل سونوگرافی را در محلی که نیاز به معاینه دارد میزند و سپس مبدل را در آن محل حرکت میدهد و در تصویری که در کامپیوتر پخش میشود فرد رامعاینه میکند.

سونوگرافی بیضه ها

بیضه ها هم عوامل متعددی برای سونوگرافی دارند . مانند واریکوسل و هیدروسل که بر اساس فشار های زیاد ناشی بر بیضه مانند بلند کردن وزنه سنگین ، انجام دادن ورزش های سنگین ، نشستن طولانی در مکان های سرد ، نگه داشتن بیش از حد ادرار و…  میباشد. نکته ای که بسیار مهم است این است که اگه بیضه های شما متورم یا دچار درد مداوم شد حتما به پزشک مراجعه کنید چون عوارض های بدی ممکنه داشته باشد.

تفاوت های سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی

در مطلب زیر تفاوت سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی را بررسی میکنیم .

سونوگرافی دو بعدی

یکی از استاندارد ترین روش های سونوگرافی برای دوره حاملگی سونوگرافی دو بعدی میباشد که پزشک تخصصی میتواند داخل شکم فرد را ببیند و اتفاقات آن را بررسی کند.

پزشکان با استفاده از سونوگرافی دو بعدی میتوانند وضعیت قلب و رشد نوزاد و حتی بند ناف نوزاد هم به راحتی ببیند و بررسی کند.این تصاویر با توجه به موقعیت جنین گرفته میشود و به صورت سیاه و سفید قابل نمایش و مشاهده است .

بسیاری از والدین نگران این هستند که سونوگرافی بخاطر استفاده از امواج فراصوتی ، برای مادر و نوزاد خطرات و  ضرر هایی داشته باشد ، یکی از تفاوت های سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی این است که در سونوگرافی دو بعدی مدت زمان سونوگرافی کمتر از 40 دقیقه است. به همین علت خطری برای مادر و نوزاد ندارد.

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی تصویری سه بعدی و واضح تر از پوست کودک را به شما نشان میدهد که این امر باعث شده طرفداران زیادی هم داشته باشد چون مراجعین میتوانند تصویر واضح تری از فرزند خود مشاهده کنند و داشته باشند.

اما این سونوگرافی میتواند کمی خطرناک باشد همانطور که در مطلب بالا گفتیم یکی از تفاوت ها  این است که در سونوگرافی سه بعدی مدت زمان سونوگرافی ممکن است بیشتر از 40 دقیقه و حتی در بعضی موارد نزدیک به 60 دقیقه طول بکشد . که این کمی نگران کننده میشود چون فرد باردار زمان بیشتری در معرض امواج فراصوت میباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.