دقت سونوگرافی در بارداری

میزان دقت سونوگرافی در مورد تاریخ زایمان، جنسیت جنین یا موارد جدی تر مانند تشخیص سقط جنین بسیار اهمیت دارد. در این مطلب ابتدا به اصول اولیه سونوگرافی پرداخته شده است.

سونوگرافی که سونوگرام نیز نامیده می شود، از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم مادر استفاده می کند. این تصایر بر روی صفحه نمایش کنار مادر نشان داده می شوند. سونوگرافی وسیله ای شگفت انگیز برای بررسی پیشرفت بارداری و ارزیابی رشد جنین است که اطلاعات مفیدی به پزشکان ارائه می دهد. سونوگرافی همچنین اولین نمای کلی از جنین را به مادر نشان می دهد.

اما همه ارزیابی های سونوگرافی 100 قابل اعتماد نیست. دقت سونوگرافی می تواند بر اساس عواملی مانند سن بارداری، کیفیت دستگاه، مهارت تکنسین و موقعیت جنین در رحم مادر متفاوت باشد.

در این مطلب اطلاعاتی در مورد دقت تشخیصی سونوگرافی برای مسائل مختلف بارداری ارائه شده است.

تعیین تاریخ زایمان

تاریخ زایمان برای همه مادران مسئله مهمی است. بر اساس شواهد به دست آمده پیش بینی زمان تقریبی زایمان با سونوگرافی، از محاسبه اولین روز آخرین قاعدگی دقیق تر است، اما این مسئله تنها در مورد سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم (تقریبا تا هفته 20) بارداری صدق می کند. تاریخ زایمان در سونوگرافی اوایل بارداری تقریبا 1 تا 2 هفته با خطا همراه است.

دقت سونوگرافی در بارداری

دقت سونوگرافی در بارداری

پس از 20 هفته بارداری تاریخ زایمان برآورد شده نباید طبق یک سونوگرافی دیگر تغییر کند، زیرا دقت آن کمتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که تاریخ زایمان یک زمان تقریبی است. بیشتر زنان باردار در موعد مقرر زایمان نمی کنند. در واقع تصور می شود که تنها حدود 4 درصد از زنان به طور طبیعی در تاریخ خود زایمان می کنند.

تشخیص ضربان قلب جنین

سونوگرافی می تواند ضربان قلب جنین را در هفته های 7 تا 8 بارداری تشخیص دهد. اما در هفته های اول بارداری، تشخیص بارداری زود هنگام از سقط جنین دشوار است. به همین دلیل برای رد یا تایید سقط جنین در این مرحله از بارداری معمولا دو سونوگرافی با فاصله چند روز انجام می شود.

سونوگرافی شکمی اغلب ضربان قلب جنین را حداقل در 8 هفته بارداری تشخیص می دهد. اگر سن حاملگی کمتر از 8 هفته (بین 6 تا 8 هفته) باشد، برای نتایج دقیق به سونوگرافی واژینال (قرار دادن پروب سونوگرافی داخل واژن) نیاز است.

یک نکته ضروری دیگر این که، سونوگرافی داپلر ممکن است ضربان قلب جنین را تا هفته 12 بارداری تشخیص ندهد.

دقت سونوگرافی در بارداری

تشخیص سقط جنین

در سه ماهه اول بارداری تشخیص سقط جنین از بارداری زودهنگام دشوار است. به همین دلیل پزشکان اغلب انجام دو اسکن متوالی را برای تشخیص سقط جنین ضروری می دانند. اما گاهی ممکن است سقط جنین بر اساس یک سونوگرافی و آزمایش های اضافی مانند آزمایش خون HCG تایید شود.

در ادامه مطلب با دقت سونوگرافی در تشخیص سقط جنین و نحوه استفاده از سونوگرافی در کنار سایر ابزارها برای بررسی سقط جنین آشنا خواهید شد.

تشخیص نقایص بدو تولد

از سونوگرافی برای تشخیص نقایص بدو تولد نیز استفاده می شود، اما نتایج حاصل از آن همیشه دقیق نیست. تصور می شود که سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری که اغلب بین هفته های 16 تا 20 انجام می شود، می تواند 3 مورد از 4 ناهنجاری های عمده بدو تولد را تشخیص دهد. از سوی دیگر تشخیص ناهنجاری برای جنین سالم نیز شایع است.

احتمال تشخیص ناهنجاری های جنینی در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری نسبت به سه ماهه اول بیشتر است. اما سونوگرافی سه ماهه اول بارداری نیز اطلاعات مهمی را ارائه می دهد. بر اساس پژوهشی در سال 2016، سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می تواند ناهنجاری های جنینی را در حدود 30 درصد از زنان در معرض خطر کم و 60 درصد از زنان در معرض خطر بالای نقایص بدو تولد شناسایی کند.

سونوگرافی در مواردی مانند سندرم داون، نمی تواند تشخیص قطعی ارائه دهد، در عوض می تواند نشانه های مرتبط با خطر بالای بیماری های مختلف را نشان دهد.

افزون بر استفاده از سونوگرافی در دوران بارداری، به عنوان بخشی از آزمایش های ارزیابی ناهنجاری های احتمالی جنین، سونوگرافی 3 بعدی یا 4 بعدی نیز ممکن است توصیه شود.

دقت سونوگرافی در بارداری

دقت سونوگرافی در بارداری

تعیین جنسیت جنین

در اواسط دوران بارداری از طریق سونوگرافی می توان جنسیت جنین را پیش بینی کرد (در صورت علاقه والدین)، اما این احتمال وجود دارد که تشخیص سونوگرافی اشتباه باشد.

بسیاری از والدین برای اطلاع از جنسیت جنین خود مشتاق هستند. به خاطر داشته باشید که یافته های سونوگرافی همیشه دقیق نیست و اغلب درصد خطا در این تشخیص بالا است. در واقع جنسیت جنین هایی که آلت تناسلی شان در سونوگرافی دیده می شود، نیز ممکن است در زمان تولد متفاوت باشد.

بروز خطا در سونوگرافی دلایل متعددی (مانند زمان سونوگرافی، تجهیزات، موقعیت جنین و تجربه تکنسین) دارد. پزشک متخصص زنان و زایمان ممکن است افکار خود را ارائه دهد، به ویژه اگر دید او نسبت به دقت تشخیصی سونوگرافی مثبت باشد. در موارد بسیاری جنسیت جنین با قطعیت اشتباه اعلام می شود و این مسئله پزشکان را شگفت زده می کند.

وضعیت جنین در رحم مادر و پایین آمدن یا نیامدن بیضه های جنین پسر می تواند در دقت سونوگرافی موثر باشد.

پیش بینی اندازه جنین

بر اساس پژوهش های انجام شده، پیش بینی سونوگرافی در مورد اندازه های جنین چندان قابل اعتماد نیست. در واقع ممکن است در اندازه گیری ها 500 گرم خطا رخ دهد.

یافته ها نشان داد که دقت سونوگرافی در تخمین جنین های با وزن طبیعی زیاد است، ولی برای تخمین جنین های با وزن غیر طبیعی کمتر است.

در مواردی که پزشک نگران رشد بیش از حد کم یا زیاد جنین باشد، از روش های دیگری برای تخمین دقیق تر اندازه جنین استفاده می شود.

 

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.