رادیولوژی لگن

شاید برای شما یا دیگر اعضای خانواده تان پیش آمده است که از بالای پله یا چهارپایه بر روی زمین افتاده اید،در این نوع مواقع شما در مراجعه کردن به پزشک اولین کاری را که انجام می دهید این است که شما باید رادیولوژی لگن را انجام دهید،تا سالم بودن و شکستگی لگن تان تشخیص داده شود.

اما سوالی که در اولین قدم به نظر ما می آید این است که این نوع تصویر برداری چگونه انجام می گیرد؟

برای پی بردن به جواب این پرسش باید ما را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید.

رادیولوژی لگن به بررسی چه اندام ها می پردازد؟

ساختار لگن تمام انسان ها از سه بخش تشکیل شده است.ایلیوم،استخوان نشیمن گاهی و پیوبیس،مفصل لگن بخش های تشکیل دهنده ی استخوان ران می باشند.

همان گونه که در مطالب گذشته نیز بیان کردیم،دستگاه رادیولوژی از اشعه ی x-ray ساخته شده است.توجه داشته باشید که استفاده از این روش کاملا بدون درد و تقریبا بدون عوارض جانبی می باشد.

نکته:ممکن است برای خانم های باردار انجام رادیولوژی لگن سلامت خود و جنین را به خطر بی اندازد.به همین منظور قبل از انجام رادیولوژی لگن حتما باید پزشک تان را از باردار بودن خود مطلع سازید.با این کارتان سلامت شما و جنین تان به خطر نمیوفتد.

بعد از این که بعد از حادثه ایی شما به پزشک معالج مراجعه کردید،و شما آسیب بدن تان را در ناحیه ی لگن احساس کردید،و این ناراحتی را برای پزشک معالج تان بازگو کردید.پزشک ابتدا برای این که از سالم بودن استخوان های لگن و دیگر استخوان ها و غضروف ها عبارت رادیولوژی را بر روی نسخه یا دفترچه تان تجویز می نماید.

رادیولوژی لگن چگونه انجام می گیرد؟

تا به این جای متن احتمالا اطلاعات کاملی درباره ی تصویربرداری لگن در اختیار تان قرار دادیم.در ادامه به بررسی چگونگی این روش تصویربرداری خواهیم پرداخت.

شما بعد از این که به قسمت تصویربرداری بیمارستان یا درمانگاه ها مراجعه کردید،پزشک رادیولوژیست از شما می خواهد تا بر روی تخت مخصوصی دراز بکشید.

سپس پزشک رادیولوژیست موقعیت شما را با دستگاه تنظیم  می نماید،به گونه ایی که از شما می خواهد دیگر تکان آن چنانی نداشته باشید.جنبش و تکان،باعث می شود عکس شما به درستی قابل تشخیص نباشد.

اما بل از انجام این تصویربرداری شما می بایست آمادگی هایی داشته باشید که برای شما در ادامه برخی از این عوامل را ذکر خواهیم کرد.

آمادگی های قبل از انجام رادیولوژی لگن

نیاز آن چنانی نیست که برای انجام این گونه تصویر برداری آمادگی قبلی داشته باشید.شما برای انجام این عکس برداری می بایست حتما آرامش خود را حفظ نمایید.

در صورتی که شما از آرامشی برخوردار نباشید ممکن است دمای بدنتان افزایش یابد و همین افزایش دما باعث شود عکس برداری شما به درستی و روش صحیح انجام نگیرد.

روش تزریق ماده جانب در رادیولوژی لگن

روش های دیگر این نوع عکس برداری نیز وجود دارد که پزشک برای این که بهتر عکس برداری را انجام دهد که قابل تشخیص تر باشد،به شما ماده ایی جانب تزریق می نماید، به گونه ایی که ممکن است بدن تان با این نوع ماده حساسیت داشته باشد که این امر نیاز به نگرانی نیست.

انواع حساسیت ها در تزریق ماده جانب در رادیولوژی لگن
کهیر
خارش
سردرد خفیف
حالت تهوع
بوی فلز مانند از دهان حس می شود
و…

توجه داشته باشید در صورتی که عارضه ایی در حین سانحه ایی به شما وارد شد،شما می بایست خود را به مراکز درمانی برسانید،چرا که ممکن است بعد از این حادثه،شما با کمی درد به زندگی خود بازگردید.

همین امر باعث می شود شما بدون این که درد خود را در نظر بگیرید،زندگی روزمره خود را ادامه می دهید.ادامه دادن زندگی روزمره با وجود شکستگی های لگن باعث می شود لگن شما به طور نادرست اصطلاحا جوش بخورد،و احتمال این بالامی باشد که منجر شود اختلالی برای حرکت تان پیش بیاید.

در این مطلب برای شما اطلاعاتی راجع به رادیولوژی لگن در اختیار تان قرار دادیم.امیدواریم این مطلب به اندازه ی کافی برای تان آموزنده و مفید باشد.برای انجام تصویر برداری می توانید به مرکز رادیولوژی شمال تهران مراجعه نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.