رادیولوژی پا

رادیولوژی پا در واقع تصویری می باشد که پزشک شما با استفاده از آن می تواند سالم بودن و یا شکستگی پا را تشخیص دهد.

شاید برای شما هم پیش آمده است که در حادثه ایی یا تصادفی ، پای تان مورد آسیب قرار گرفته است،شما بعد از حادثه اولین اقدامی که می کنید این است که ابتدا به مراکز درمانی برای صحت سلامت خود مراجعه می نمایید.

پزشک ارتوپد برای این که از سلامت اندام شما اطلاع یابد ابتدا از شما سوالاتی درباره ی شرح حادثه می پرسد.

سپس پزشک ارتوپد بر روی نسخه یا دفترچه ی شما رادیولوژی پا را می نویسد.

بعد از این که پزشک برای شما نسخه ایی تجویز نمود،شما باید برای صحت سلامت پای خود این نوع تصویربرداری را انجام دهید.

رادیولوژی پا چه طور انجام می شود؟

بعد از این که شما به قسمت تصویربرداری بیمارستان یا درمانگاه مراجعه کردید،پزشک رادیولوژیست از شما می خواهد که ابتدا بر روی تخت دراز بکشید به گونه ایی که هیچ گونه وسایل آهنی در نزدیکی شما وجود نداشته باشد.بعد از این که پزشک کلیشه مربوطه را در داخل باکس تصویر قرار داد،به سمت شما میاید تا موقعیت شما را به درستی با دستگاه بالا سرتان تنظیم نماید،به گونه ایی که از شما می خواهد هیچ گونه تکان و جنب و جوشی از خود نداشته باشید.

باتوجه به این که دستگاه رادیولوژی از پرتوهای x-ray تشکیل شده است و این نوع اشعه ها عموما برای انسان ها مضر می باشند.و با توجه به این که پزشک رادیولوژیست،دائما با این دستگاه سر و کار دارد،وجود پزشک نیز کمی خطرناک می باشد.

به همین منظور که در متن بالا گفته شد،معمولا در قسمت هایی که رادیولوژی یا تصویربرداری انجام می گیرد،قسمت هایی وجود دارد که پزشکان می توانند بدون این که اشعه هایی به آن ها وارد شوند،عکس برداری شما را انجام دهند.

اقدامات نادرست بعد از تصادف

معمولا بعد از این که با موتورسیکلت یا دوچرخه تصادف می کنید،مسلما اولین اندامی از شما که مورد آسیب قرار می گیرد،پا می باشد.اما بعد از این که برای شما اتفاقاتی پیش آمد اولین کاری که به ذهن تان می رسد این است که شما باید خودتان کار درمانی را آغاز نمایید.این کار کاملا اشتباه می باشد،چرا که ممکن است رباط و تاندون های پای شما سخت مورد آسیب قرار گرفته شده باشد و شما هیچ گونه اقدام درستی را در این زمینه را انجام نداده باشید.

به همین منظور پیش نهاد می دهیم در صورتی که شما در حادثه ایی مورد آسیب قرار گرفتید ، باید انتخابی درست داشته باشید.پیشنهاد می کنیم در صورتی سانحه ایی برای شما پیش آمد، با مراکز درمانی و اورژانس ها تماس بگیرید.

در رادیولوژی پا چه اندام هایی مورد بررسی قرار می گیرند؟

همان گونه که می دانید شما به عنوان انسان عادی هیچ وقت بدون این که برای شما حادثه ایی پیش آمده باشد،رادیولوژی پا را انجام نمی دهید،شما در صورتی رادیولوژی پا را انجام می دهید که حادثه ایی برای تان پیش آمده باشد.
اما در تصویربرداری پا چه اندام هایی مورد بررسی قرار می گیرد؟در صورتی که بخواهیم این پرسش را به درستی پاسخ بدهیم می توانیم بگوییم:

سالم بودن و شکسته بودن استخوان ها و غضروف های پا،سالم بودن یا کشیده شدن و در برخی موارد پاره شدن تاندون های پا در این نوع تصویر برداری مورد سنجش قرار می گیرد.

احتمالا تا به این جای متن اطلاعات کاملی راجع به نحوه انجام گیری رادیولوژی پا و برخی اندام هایی که در این نوع تصویربرداری مورد انجام گیری قرار می گیرد را به دست آورده باشید.

برای انجام رادیولوژی می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید و یا می توانید به قسمت نوبت دهی اینترنتی مراجعه نمایید.

تشخیص شکستگی استخوان پا چطور است؟

بعد از این که عکس و ریپورت تصویربرداری خود را دریافت کردید،خودتان نیز تا حدودی با مشاهده ی تصویر استخوان تان متوجه می شوید که آیا استخوان پای شما شکسته است یا خیر؟

در حالت عادی و معمولی قسمت هایی از استخوان ها که دچار شکستگی شده باشد بر روی کلیشه به صورت نقاط سفید در می آید،اما نقاطی که تماما به حالت سیاه قرار دارند،نقاطی می باشند که استخوان شما سالم می باشد.

در صورتی که محل زندگی تان در شهر تهران می باشد،می توانید مرکز رادیولوژی شمال تهران را انتخاب نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.