رادیولوژی OPG چیست ؟

برای معاینه و تشخیص دقیق ناهنجاری ها در ناحیه دندان و فک، نیاز به رادیولوژی یا عکس برداری به روش او پی جی OPG دارید. اما ممکن است که این سوال برای تان پیش بیاید که

رادیولوژی OPG چیست و برای چه مواردی انجام می شود؟

نوعی روش عکس برداری توسط اشعه X است که با تابش اشعه ایکس می توان به راحتی از جزئیات مربوط به فک بالا و پایین عکس برداری کرد. برای تشخیص دقیق ناهنجاری های مربوط به فک و دندان، پزشک نیاز به رادیولوژی OPG دارد. به کمک عکس OPG به راحتی می تواند موقعیت دندان ها، وجود کیست در استخوان های فک، اختلالات گیج گاهی یا TMJ، پریودنتال پیشرفته، شکستگی دندان، تومور فک و سرطان دهان، تشخیص در رفتگی فک، وضعیت دندان های نهفته، عفونت دندان و لثه و حتی پوسیدگی دندان ها و سینوزیت ها را بررسی کند.

مزیت عکس برداری به روش OPG

با اینکه عکس برداری با این روش توسط اشعه X انجام می شود اما به دلیل پایین بودن مقدار پرتوی ایکس هیچ گونه ضرری برای انسان ندارد. اما برای احتیاط بیشتر بانوان باردار باید حتما قبل از انجام رادیولوژی OPG با پزشک خود مشورت کنند.

این روش آسان تر و دقیق تر از انواع دیگر عکس برداری از فک و دندان است. پس از انجام تصویر برداری هیچ گونه پرتویی در داخل بدن شما باقی نمی ماند. معمولا عکس برداری به روش OPG هیچ گونه عارضه جانبی ندارد.

از این روش حتی می توان برای کودکان خردسال نیز استفاد کرد.

روش های رادیولوژی OPG

رادیولوژی او پی جی OPG به سه صورت انجام می گیرد:

مستقیم : در روش مستقیم، سنسور الکترونیکی عکس برداری داخل دهان قرار می گیرد و سپس عمل عکس برداری توسط دستگاهی که به دور سر شما می چرخد انجام می شود و عکس های دو بعدی یا سه بعدی از دندان و فک گرفته می شود.

نیمه مستقیم : در این روش هم از دستگاه اسکنر اشعه X و هم از دستگاه سنسور الکترونیکی استفاده می شود. سپس فیلم اشعه X به دیجیتال تبدیل می شود. همچنین امکان انجام این روش در منزل برای بانوان باردار یا سالمندان نیز قابل اجرا خواهد بود.

غیر مستقیم : در این روش نیز توسط دستگاه اسکنر اشعه X عمل عکس برداری انجام می شود و عکس را به صورت دیجیتال می توانید مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که برای انجام تمامی روش ها هیچ فلزی همراه خود نداشته باشید.

رادیولوژی OPG

مدت زمان عکس برداری

برای انجام رادیولوژی OPG مدت زمان کوتاهی شما در اتاق مخصوص قرار می گیرید. زمان انجام رادیولوژی بین 9 تا 20 ثانیه است. همچنین چاپ عکس به صورت کلیشه یا دیجیتال در مدت زمان کمی در اختیار شما قرار می گیرد.

نحوه انجام رادیولوژی او پی جی OPG

پس از انتقال به اتاق مخصوص عکس برداری، تکنسین از شما می خواهد که رو به روی دستگاه بنشینید یا بایستید. سپس باید چانه خود را در محل مخصوصی قرار دهید. برای اطمینان از عدم تحرک شما، باید یک سَری دندان گیر را بین دندان های خود نگه دارید. سپس دستگاه به طور نیم دایره  به دور سر شما می چرخد و نواحی مورد نظر عکس برداری می کند.

بهتر است پیش و پس از انجام عکس برداری دهان خود را بشویید.

عوارض رادیولوژی OPG

طبق تحقیقات انجام شده رادیولوژی OPG یک از انواع رادیولوژی و عکس برداری هایی است که برای انجام عمل عکس برداری از کمترین میزان پرتو اشعه X استفاده می شود. شاید دستگاه اشعه ایکس بزرگ به نظر بیاید اما مقدار پرتو از یک مخروط با دهانه ای به قطر کمتر از 7 سانتی متر تابیده می شود.

محدودیت های رادیولوژی OPG

تصویر پانارومایی که دستگاه از ناحیه فک و دندان می گیرد، جزئیات دقیقی در مورد تک تک دندان ها به دست نمی دهد. گاهی نیز پیش می آید که عکس ثبت شده به دلیل تحرک فرد تار شود و تشخیص سخت شود. بنابراین ممکن است پزشک تان از شما بخواهد که برای تشخیص دقیق تر از دندان های تان CT اسکن یا MRI انجام دهید.

توجه داشته باشید که رادیولوژی به روش OPG باید در مراکز تخصصی دندان و توسط متخصصین انجام گیرد. هزینه این روش با توجه به نوع عکس برداری متفاوت است.

گاهی برخی سودجویان با وعده هزینه کمتر از شما می خواهند که برای عکس برداری به آنها مراجعه کنید. نباید به آنها توجه کنید و با پرداخت هزینه کمتر به سلامتی خود ضرر نزنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.