رادیوگرافی

برای اطلاع از شرایط رادیولوژی روی اندام مورد نظر کلیک کنید

 

رادیوگرافی روی بدن 

OPG
رادیوگرافی پشت بدن

رادیوگرافی یکی دیگر از روش‌هایی است که به واسطه آن پزشکان میتوانند بیماری هایی را که در درون بدن انسان رخ میدهد به راحتی تشخیص دهند . روش دیگری که در مقاله ای جداگانه به توضیح آن پرداختیم , سونوگرافی بود .

رادیوگرافی توسط یک دستگاه مخصوص انجام می شود . و بر خلاف سونوگرافی که توسط امواج فرا صوت انجام می شد . رادیوگرافی توسط تابش اشعه X به ناحیه مورد نظر بدن (استخوان ها – مفاصل – غضروف ها ) , به پزشک معالج کمک می کند تا با تصویربرداری از ناحیه مورد نظر , به تشخیص بیماری و درمان آن بپردازد .

روش تصویربرداری با توجه به نوع اندام مورد نظر متفاوت است .

اشعهX به طور کلی مضر است . اما میزان اشعه ای که در رادیوگرافی بر بدن انسان تابانده می شود بسیار اندک بوده و جای نگرانی ندارد . البته بانوان باردار باید برای انجام آن با پزشک خود مشورت کنند . همچنین باید به تکنسین تصویربرداری وضعیتشان را اطلاع دهند .

به دلیل عوارضی که رادیوگرافی با خود همراه دارد , انجام آن حتما باید توسط پزشک تجویز شده باشد .

توجه کنید که هنگام انجام عمل تصویربرداری نباید به هیچ وجه حرکت کنید . زیرا باعث می شود که عکستان تار شود .

انواع رادیوگرافی

تصویربرداری باتوجه به نوع بیماری انواع مختلفی دارد :

رادیوگرافی ساده

در این نوع که ساده ترین نوع رادیگرافی است تصویر ناحیه مورد نظر , به صورت سیاه-سفید بر روی یک ورقه ی نازک ( در حدود 2 میلیمتر ) از جنس “سرب” چاپ می شود . این ورقه ها تشعشات X را از خود عبور نمی دهند .اگر این تصویر سیاه-سفید را در معرض نور (ترجیحا نور سفید ) قرار دهید , می توانید به وضوح جزئیات را ببینید .

استخوان هایی که متراکم و محکم اند در عکس به رنگ سفید هستند . نواحی دیگر به رنگ سیاه هستند . همچنین نواحی ای که کمتر جلوی اشعهX را می گیرند به رنگ خاکستری ظاهر می شوند .

رادیوگرافی دندان

تصویربرداری از دندان یا فک در دسته رادیگرافی ساده قرار می گیرد . با تصویربرداری از دندان ها , دندانپزشک می تواند به سلامت دندان های شما کمک کند . همچنین با استفاده از تصویربرداری دندان می شود انواع بیماری های لثه و پوسیدگی دندان را تشخیص داد .

توجه کنید که قبل از رادیوگرافی دندان , حتما دندان هایتان را مسواک بزنید .

رادیوگرافی دیجیتال

امروزه در بسیاری از مراکز درمانی بجای استفاده از رادیوگرافی ساده , از نوع دیجیتال آن استفاده می کنند . در این روش به جای چاپ تصویر بر روی ورق سربی , تصویر گرفته شده را بر روی یک صفحه دیجیتال نشان می دهند . البته امکان چاپ تصاویر دیجیتال بر روی ورق سربی هم امکان پذیر است که در صورت درخواست بیمار , برای ایشان چاپ خواهد شد .

رادیوگرافی به روش دیجیتال دارای مزایایی نسبت به رادیوگرافی ساده است . در این روش سرعت تصویربرداری بیشتر از روش ساده است . همچنین امکان آرشیو بیشتر وجود دارد که این کار هم برای طبیعت مفید است (به دلیل چاپ کمتر فیلم و استفاده از ورق های سربی ) . همچنین هزینه های اضافی برای چاپ مجدد تصویر را کاهش می دهد . به علاوه در روش دیجیتال امکان ادیت عکس وجود دارد . زیرا گاهی پزشک به علامت زدن یا نشان کردن قسمتی از عکس نیاز دارد .

رادیوگرافی رنگی

در این روش , قبل از تصویربرداری به بیمار نوعی مواد مخصوص تزریق می شود . گاهی نیز این مواد به صورت خوراکی است که باید بیمار آن را قبل از تصویربرداری مصرف کند . با این کار تصویربرداری رنگی انجام می شود . تصویربرداری رنگی برای مواقع خاص که نیاز به دیده شدن جزئیات بیشتر است انجام می شود . از رادیوگرافی رنگی بیشتر در تشخیص های مربوط به ارتوپد استفاده می شود .

تفاوت رادیوگرافی و رادیولوژی

رادیولوژی در واقع مربوط به پرتو درمانی است . رادیولوژی توسط تابش پرتوها بر بدن از آن عکس برداری می کند .

اما همانطور که در بالا گفته شد , رادیوگرافی توسط اشعهX به تصویر برداری از استخوان ها و غضروف های بدن میپردازد .

محافظت

تکنسین های اتاق رادیوگرافی باید توسط لوازم سربی , از خودشان در برابر اشعهX مراقبت کنند . همچنین هنگام انجام عمل تصویربرداری باید حتما در اتاق محافظت شده که خارج از اتاق اصلی است بروند . قرار گرفتن مداوم در برابر اشعهX تبعات شدیدی در پی خواهد داشت .

تصویربرداری چه مدت طول می کشد ؟

به طور کلی حداکثر مدت زمان تصویربرداری 15 دقیقه خواهد بود . گاهی پیش میاید که نیاز است از یک ناحیه , در جهت های مختلف عکسبرداری صورت گیرد . در این مواقع کار تصویربرداری کمی طول می کشد .

مدت زمان تصویربرداری از بیمارانی که ناتوانی دارند یا کودکان بیشتر است .