زمان انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین

مادر باردار ممکن است برای انجام اکوکاردیوگرافی جنین به متخصص قلب کودکان ارجاع داده شود، تا جزئی یا اساسی بودن مشکل قلب جنین او بررسی شود. پزشک دیواره‌ها و دریچه‌های قلب، رگ‌های خونی منتهی به قلب و توانایی‌ پمپاژ قلب جنین را ارزیابی می‌کند.

برای انجام اکوکاردیوگرافی جنین دلایل مختلفی وجود دارد. برای نمونه اگر مادر سابقه خانوادگی مشکلات قلبی داشته باشد، ممکن است فرزند او به یک اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون مبتلا باشد یا پزشک در طول سونوگرافی معمولی متوجه یک ناهنجاری شود، ممکن است اکوی قلب جنین تجویز شود. بهترین زمان برای اکوکاردیوگرافی جنین حدود هفته 18 تا 24 بارداری است.

اکوکاردیوگرافی جنین را می‌توان در سه ماهه اول نیز انجام داد، اما بهترین زمان آن بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۴ بارداری است. اگرچه قلب جنین در اوایل بارداری رشد می‌کند، اما در هفته‌های ۱۷ یا ۱۸ بزرگ تر می‌شود. برای اکوی قلب جنین کافی است که ساختارهای قلب او قابل مشاهده باشد.

اکوکاردیوگرافی جنین را می‌توان در اواخر بارداری انجام داد، به‌ ویژه اگر مراقبت‌های دوران بارداری با تاخیر انجام شده باشد یا پزشک متوجه چیز مشکوکی شود. با این حال، در این مرحله گرفتن تصاویر دقیق از قلب جنین می‌تواند دشوار باشد، زیرا با بزرگ شدن جنین، استخوان‌های بدن سفت می‌شوند و دیدن قلب سخت می‌شود.

اکو قلب جنین

موارد کاربرد اکوکاردیوگرافی جنین

در دوران بارداری اکوکاردیوگرافی جنین به دلایل متعددی نیاز است، از جمله موارد زیر:

– داشتن سابقه خانوادگی مشکلات قلبی ژنتیکی

– کشف یک مشکل ژنتیکی در جنین

– تولد فرزندی با نقص قلبی

– سابقه بیماری‌های متابولیکی از جمله دیابت یا لوپوس

– سابقه نازایی و استفاده از روش‌های کمک باروری

– نمایش ناهنجاری‌ها در سونوگرافی جنین از جمله ضربان قلب نامنظم (NT غیرطبیعی)

– دریافت نتایج آزمایش غیرطبیعی

– بارداری در سنین بالا

– مصرف داروهایی که باعث نقص قلبی می‌شود

– مصرف الکل یا مواد مخدر در دوران بارداری

– تجربه برخی بیماری های عفونی در بارداری

پس از انجام اکوکاردیوگرافی انتظار چه چیزی را باید داشت؟

اغلب افراد به عنوان یک اقدام احتیاطی به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوند، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

نتایج بیشتر اکوکاردیوگرافی های جنین طبیعی است. حتی مادرانی که در موقعیت‌های پرخطر قرار دارند، نیز شانس خوبی برای داشتن نتایج طبیعی دارند.

برای نمونه، اگر والدینی دیابت داشته باشند و نتیجه سونوگرافی های بارداری طبیعی باشد، احتمال دارد که اکوکاردیوگرافی جنین آن ها نیز طبیعی باشد.

اکو قلب جنین

حتی در صورت تشخیص مشکل، اغلب خانواده ها و تیم پزشکی‌ برای برنامه‌ریزی قبل از زایمان، روش های مراقبتی و نحوه برخورد با این وضعیت زمان کافی دارند.

همچنین توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات ناهنجاری قلب جنین، مشکل جدی یا تهدید کننده زندگی نیست. بنابراین در این شرایط نوزاد تنها باید مدت کوتاهی پس از تولد تحت درمان قرار گیرد. در موارد جدی تر و نقص‌های اساسی قلب، نوزاد بی‌درنگ پس از تولد نیاز به مراقبت فوری دارد.

بسته به محل زندگی، مادر ممکن است در بیمارستانی نزدیک زایمان کند و نوزاد توسط تیم پزشکی برای جراحی به بیمارستان کودکان منتقل شود. در مواردی که مادر در منطقه دور افتاده زندگی کند و فرزندی با نقص قلبی جدی داشته باشد، شاید لازم باشد گزینه‌های دیگر را بررسی کرد.

همچنین مهم است به یاد داشته باشید که اکوکاردیوگرافی جنین نمی‌تواند تمام ناهنجاری‌های قلب را ارزیابی کند. از آن جا که قلب جنین حدود 2 سانتی متر است و دریچه‌های بسیار باریک دارد، احتمال دارد مسائل جزئی تشخیص داده نشوند.

برخی از مشکلات قلبی را نمی‌توان با اکوکاردیوگرافی پیش‌بینی کرد، مانند تغییر در عملکرد قلب یا ایجاد اختلال در عضله قلب در مراحل بعدی زندگی.

با وجود این محدودیت‌ها، در صورتی که اکوکاردیوگرافی جنین طبیعی باشد، احتمال نقص قلبی بدو تولد بسیار کم است.

اکو قلب جنین

پس از تشخیص نقص قلب در اکوکاردیوگرافی جنین چه باید کرد؟

اگر نقصی در قلب جنین تشخیص داده شود، بیشتر متخصصان قلب به تفصیل به توضیح آن می‌پردازند. پس از قرار ملاقات اولیه، ممکن است تیمی از متخصصان متشکل از متخصص قلب و عروق کودکان، متخصص طب مادر و جنین، متخصص زنان و زایمان، متخصص نوزادان و متخصص سلامت روان به مادر مشاوره دهند.

بسته به نوع نقص قلبی، توضیحات لازم به خانواده ارائه می‌شود و به سوالاتی از جمله لزوم بستری فوری نوزاد و جراحی پس از تولد یا جراحی 4 تا 5 ماه بعد پاسخ داده می‌شود.

در مواردی که جنین نقص قابل توجهی داشته باشد که نیاز به مراقبت فوری باشد، والدین لازم است چندین بار با تیم پزشکی ملاقات کنند، تا نه تنها پیشرفت بیماری فرزند خود را زیر نظر داشته باشند، بلکه برای روند درمان پس از زایمان برنامه ریزی کنند.

هر بار که می‌خواهید با پزشک یا تیم پزشکی ملاقات کنید، فهرستی از پرسش‌ها را همراه خود داشته باشید.

بیشتر خانواده‌ها به دلیل استرس سوالات خود را به خاطر نمی‌آورند، بنابراین همیشه با فهرستی از پرسش‌های آماده پیش دکتر بروید. همچنین به یاد داشته باشید که یکی از مزایای آگاهی از نقص قلب جنین قبل از تولد این است که می‌دانید چگونه باید برای پروسه درمان و برخورد با آن آماده باشید.

اکو قلب جنین

خلاصه مطلب

در صورت لزوم انجام اکوکاردیوگرافی جنین، مهم است که خیلی نگران آزمایش نباشید. به احتمال زیاد نتیجه اسکن طبیعی خواهد بود. حتی اگر نارسایی در قلب جنین پیدا شود، در بیشتر موارد مشکل قبل از تولد یا بعد از زایمان برطرف می‌شود.

افزون بر این آگاهی از هرگونه نقص جنین قبل از تولد به شما زمان کافی برای گرفتن تصمیمات درست و آمادگی بیشتر را می دهد. اگر در مورد اکوکاردیوگرافی جنین سؤال یا نگرانی دارید یا در وضعیتی هستید که نیاز به چنین آزمایشی دارید، حتماً با پزشک صحبت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.