زمان تشخیص قلب جنین در سونوگرافی

قلب جنین درحال رشد ممکن است در هفته 6 بارداری از طریق سونوگرافی قابل تشخیص باشد. جنین تکامل نیافته در این مرحله تا هفته 8 بارداری رویان نامیده می شود. ضربان قلب جنین در سونوگرافی اوایل بارداری قابل مشاهده است، ولی شنیده نمی شود.

نحوه تکامل قلب جنین

قلب جنین از دو لوله تشکیل می شود که از وسط به هم متصل می شوند و محفظه ای ایجاد می کنند که چهار حفره از آن انشعاب می یابند. ضربان قلب جنین بین هفته های 5 تا 6 بارداری، شروع به تپیدن می کند و ممکن است صدای آن در این مدت از طریق سونوگرافی قابل تشخیص باشد. قلب جنین طی چند هفته به رشد خود ادامه می دهد و در حدود 10 هفته بارداری به طور کامل شکل می گیرد.

شنیدن ضربان قلب جنین با سونوگرافی

دو نوع سونوگرافی برای تشخیص بارداری وجود دارد، سونوگرافی واژینال که در آن وسیله ای به نام پروب برای نزدیک شدن به رحم وارد واژن مادر می شود و سونوگرافی شکمی که پروب روی شکم مادر قرار داده می شود. هر دو روش برای شرایط گوناگون در مقاطع مختلف بارداری مفید هستند. سونوگرافی واژینال می تواند جنین در حال رشد را زودتر شناسایی کند و حساسیت آن نسبت به سونوگرافی شکمی کمی بیشتر است.

به طور کلی سونوگرافی شکمی پس از هفته 8 بارداری برای تشخیص ضربان قلب جنین بسیار موثر است، اما قبل از آن ممکن است بی فایده باشد. بنابراین سونوگرافی قبل از هفته 8 بارداری (از اولین روز آخرین قاعدگی)، به احتمال زیاد از نوع واژینال خواهد بود.

زمان تشخیص قلب جنین در سونوگرافی

موارد قابل شناسایی در سونوگرافی

سونوگرافی واژینال تصاویر واضحی از جنین، رحم مادر و ساختارهای اطراف آن ایجاد می کند. این روش به تایید بارداری، تعیین سن حاملگی و اطمینان از سلامت بارداری کمک می کند.

افزون بر این، انجام سونوگرافی در بارداری برای موارد زیر مفید است:

– بررسی سلامت اندام های لگنی مادر

– تعیین تعداد جنین های داخل رحم

– تشخیص خطر سقط جنین

– تعیین موقعیت بارداری (حاملگی طبیعی یا خارج رحمی)

زمان انجام سونوگرافی

همه زنان، سونوگرافی اولیه بارداری را انجام نمی دهند. لزوم یا عدم لزوم انجام سونوگرافی به ترجیح پزشک، شرایط بارداری و سابقه پزشکی مادر بستگی دارد. برای نمونه در موارد خون ریزی واژینال، سابقه سقط جنین یا شرایط مشابه دیگر، که باعث می شود پزشک نسبت به مشکلات احتمالی هوشیارتر شود، ممکن است انجام سونوگرافی اولیه بارداری ضرورت پیدا کند.

به احتمال زیاد در موارد بارداری با ریسک بالا مانند یک بیماری مزمن پزشکی یا استفاده از روش های درمانی کمک باروری، انجام سونوگرافی ضروری است. بعضی از پزشکان برای تایید بارداری از سونوگرافی و برخی دیگر از سایر روش های تشخیصی مانند آزمایش خون استفاده می کنند.

زمان تشخیص قلب جنین در سونوگرافی

عدم تشخیص ضربان قلب جنین به چه معنا است؟

در صورتی که ضربان قلب جنین در سونوگرافی واژینال یا شکمی تشخیص داده نشود، می تواند به معنی عدم آگاهی نسبت به تاریخ دقیق شروع بارداری (در صورتی که سن بارداری 7 هفته یا زودتر باشد) یا عدم تشکیل قلب جنین و از دست دادن حاملگی باشد.

متاسفانه در صورتی که ضربان قلب جنین در سونوگرافی شناسایی نشود، پزشک ممکن است با قطعیت تشخیص سقط جنین دهد. تکرار سونوگرافی یک یا دو هفته بعد و عدم تشخیص ضربان قلب، همچنین نشانه عدم تشکیل قلب و سقط جنین است.

زمان تشخیص قلب جنین در سونوگرافی

زمان شنیدن ضربان قلب جنین

برای شنیدن ضربان قلب از حدود 8 هفته بارداری از استتسکوپ یا دستگاه داپلر دستی استفاده می شود. با این حال شاید شنیدن ضربان قلب جنین 10 تا 12 هفته طول بکشد.

خلاصه مطلب

دیدن یا شنیدن ضربان قلب جنین در اوایل بارداری علامت بسیار مثبتی است و نشان می دهد جنین قلب سالمی دارد، رشد او مطابق با انتظار است و روند پیش روی بارداری طبیعی است. اما گاهی از دست دادن حاملگی یا سقط جنین به ویژه در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، بنابراین در این دوران حتما مراقب علائم سقط جنین باشید و هرگونه سوال یا نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.