سطح HCG در دوران بارداری

سطح HCG در دوران بارداری

سطح هورمون HCG در هر زن و هر بارداری متفاوت است. در سه ماهه اول بارداری مقدار این هورمون افزایش می یابد، سپس در سه ماهه دوم و سوم کاهش می یابد.

HCG چیست؟

گنادوتروپین کوریونیک انسانی یا HCG هورمون بارداری است. سلول‌هایی که به جفت تبدیل می شوند این هورمون را تولید می کنند.

تقریبا بلافاصله پس از لانه گزینی جنین در رحم، بدن شروع به تولید HCG می کند و این هورمون به داخل ادرار و جریان خون راه می‌یابد. HCG نه تنها بارداری را (از طریق تست های خانگی، آزمایش‌ ادرار و خون) تشخیص می دهد، بلکه روند مطلوب آن را نیز بررسی می کند.

اگرچه تولید HCG بلافاصله پس از لانه گزینی شروع می شود، ولی در ابتدا بسیار کم است. مقادیر این هورمون در هفته‌های اول بارداری به سرعت افزایش می‌یابد به حدی که یک تست خانگی بارداری در حدود 19 روز پس از لقاح آن را تشخیص دهد. (به همین دلیل معمولا بهتر است برای انجام این تست تا روز اول قاعدگی صبر کرد). آزمایش خون اغلب HCG را زودتر از ازمایش ادرار تشخیص می دهد (حدود 12 روز پس از لقاح).

HCG می تواند به نوعی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. این هورمون می تواند سیستم ایمنی مادر را ضعیف کند و او را مستعد ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت کند. همچنین گفته شده علائم ناخوشایند بارداری (مانند تهوع صبحگاهی) نیز ناشی از هورمون HCG است.

سطح HCG در دوران بارداری

سطح طبیعی هورمون HCG

به محض مشاهده نتیجه مثبت در تست خانگی بارداری، متوجه افزایش سطح HCG در بدن خود خواهید شد. پزشک احتمالا مقدار این هورمون را با آزمایش خون بارداری بررسی خواهد کرد.

شما ممکن است نگران مقدار هورمون HCG خود شوید و بخواهید از طبیعی بودن آن مطمئن شوید، ولی باید بدانید که مقایسه سطح این هورمون با مادران دیگر کار اشتباهی است، زیرا مقادیر این هورمون منحصر به فرد است.

سطح هورمون HCG می تواند در هر روز، هر فرد و حتی هر بارداری بسیار متفاوت باشد. از زمان لانه گزینی تخمک بارور، سطح HCG سریع شروع به افزایش می‌کند و تقریبا هر 48 ساعت 60 درصد افزایش می‌یابد. روند رشد این هورمون بین 7 تا 12 هفته پس از آخرین قاعدگی به اوج خود می رسد و سپس شروع به کاهش می کند.

متخصصان متوجه شده اند که حتی در اولین روز تاخیر در قاعدگی، تغییرات بسیار زیادی در سطح HCG رخ می دهد. برخی از زنان HCG بسیار کمی دارند، در حالی که مقدار این هورمون برای برخی دیگر بیش از 400 واحد بین المللی میلی بر میلی لیتر (mIU/mL) است. سطح HCG در بارداری دوقلویی بسیار بیشتر از تک قلویی است.

جدول سطح طبیعی هورمون HCG

جدول مقادیر HCG

سطح HCG در دوران بارداری

حتی اگر مقادیر هورمون بارداری خارج از این محدوده باشد، جای نگرانی وجود ندارد، این ارقام تخمینی هستند. به احتمال زیاد همه چیز خوب است. در صورت هرگونه نگرانی، خوانش متعدد HCG در چند روز جداگانه برای ارزیابی وضعیت فرد، مورد استفاده قرار می گیرد.

تا زمانی که پزشک احتمالا با استفاده از سونوگرافی بارداری را تایید کند، لازم نیست در مورد این ارقام حساس بود. در مورد نگرانی های خود با پزشک صحبت کنید.

دلایل پایین بودن سطح HCG

به خاطر داشته باشید که سطوح HCG در هر زن می تواند متفاوت باشد و کمتر بودن آن نسبت به دیگران معمولا جای نگرانی ندارد.

نکته مهم تر از مقادیر HCG این است که سطح این هورمون در محدوده طبیعی قرار گیرد و روند رو به رشدی داشته باشد و پس از چند ماه کاهش یابد. بنابراین به جای تمرکز بیش از حد روی عدد HCG، به دنبال الگوی صعودی آن باشید. (اوایل بارداری تا پایان سه ماهه اول)

مقادیر پایین HCG می‌تواند نشان‌دهنده بارداری غیرماندگار باشد. به طور معمول عدم افزایش سطح HCG دلایل مختلفی دارد و می تواند نشانه موارد زیر باشد:

حاملگی خارج رحمی: بارداری خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور در جایی خارج از رحم، مانند لوله فالوپ یا دهانه رحم، کاشته شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مقادیر کمتری از HCG تولید می شود و جنین نمی تواند به طور طبیعی رشد کند. سطح HCG به تنهایی حاملگی خارج رحمی را تشخیص نمی دهد.

سقط جنین: سطوح پایین یا کاهش HCG همچنین می تواند نشانه سقط جنینی باشد که یا قبلا اتفاق افتاده یا در خطر وقوع است. با این حال به خاطر داشته باشید که یک مرتبه خوانش HCG که کمتر از حد معمول است، لزوما نشانه از دست دادن بارداری نیست.

سطح HCG در دوران بارداری

افزایش سطح HCG

شاید به دنبال امتحان برخی دارو یا غذاها برای افزایش مقادیر HCG باشید، ولی متأسفانه هیچ روشی برای تغییر یا افزایش سطح HCG وجود ندارد. افزون بر این، سطح HCG بیانگر اطلاعاتی در مورد بارداری است و تغییر آن مشکلات احتمالی را برطرف نمی کند.

در طول یک بارداری سالم، سطح HCG تا حدود هفته 12 به صورت طبیعی افزایش و سپس کاهش می یابد. تا زمانی که سطح هورمون رو به افزایش است، نباید نگران مقدار آن باشید.

آیا می توان با سطح پایین HCG باردار شد؟

سطح HCG هر زنی متفاوت است، بنابراین کمتر بودن این رقم لزوما به معنی بارداری ناسالم نیست. نکته مهم این که در اوایل بارداری این هورمون باید به طور کلی روند صعودی داشته باشد.

از سوی دیگر پایین‌تر از حد انتظار بودن هورمون HCG نیز لزوما نشانه‌ مشکل نیست. کاهش مداوم یا ثابت ماندن سطح HCG در طی سه ماهه اول بارداری، می تواند نشان دهنده بارداری غیر ماندگار باشد.

در اوایل بارداری افزایش سطح HCG نشانه پیشرفت بارداری است. در مورد مقدار این هورمون حساس نباشید. تا جایی که می توانید از خود مراقبت کنید تا بارداری سالم داشته باشید.

 

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.