سطوح هورمون بارداری hCG

آزمایش‌های بارداری به دنبال تشخیص hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) هستند که در دوران بارداری توسط جفت تولید می‌شود. هورمون hCG در آزمایش خون و ادرار بارداری قابل شناسایی است. نوع تست بارداری که پزشک یا ماما درخواست می‌ دهد، به عوامل مختلف بستگی دارد.

اگر هدف از تست تنها تایید بارداری باشد، آزمایش ادرار یا تست خانگی بارداری کافی است. در مواردی که فرد مشکوک به بارداری چند قلویی، حاملگی خارج رحمی یا سقط جنین باشد، از آزمایش خون بارداری استفاده می شود. گاهی برای بررسی تغییرات سطوح هورمون hCG نیاز است آزمایش خون تکرار شود.

سطح هورمون اچ.سی.جی hCG در 30 روز پس از لانه گزینی و هفته 7 بارداری، تقریبا هر 48 ساعت دو برابر می شود، البته مقادیر این هورمون می تواند متفاوت باشد. پس از این زمان، سرعت افزایش هورمون hCG کند می شود.

سطح hCG در حدود هفته 8 تا 10 بارداری به اوج خود می رسد، سپس به آرامی تا حدود هفته 20 کاهش یافته و تا پایان بارداری میزان آن ثابت می ماند.

سطوح HCG در بارداری (نمودار گنادوتروپین کوریونی انسانی)

هورمون بارداری hCG

هورمون بارداری hCG

بیشتر زنان اطلاعی از عدد هورمون hCG خود در بارداری ندارند. در دوران بارداری معمولا تنها یک آزمایش ادرار برای تشخیص hCG کافی است. بررسی سطوح این هورمون در صورت وجود عارضه یا مورد مشکوک انجام می شود.

آزمایش خون بارداری اغلب به دلیل از دست دادن بارداری (مانند سقط مشکوک، یا حاملگی خارج رحمی)، سابقه سقط جنین (نظارت بر بارداری)، یا به عنوان بخشی از درمان های پزشکی دیگر انجام می شود.

تا حدودی شایع است که قبل از هر عمل پزشکی که نیاز به بیهوشی دارد، آزمایش بارداری انجام شود. (گاهی برای جراحی دهان و دندان نیز این کار لازم است).

به ندرت سطح اچ.سی.جی hCG در بارداری بررسی می شود، در بیشتر موارد تنها یک آزمایش برای اندازه گیری این هورمون کافی است. در صورت وجود هرگونه نگرانی، خوانش متعدد hCG در چند روز جداگانه برای ارزیابی وضعیت فرد انجام می شود. سطوح این هورمون در بارداری های سالم با سرعت مشخصی افزایش پیدا می کند. هنگام سقط جنین بدن دیگر hCG تولید نمی کند و سطح این هورمون با سرعت مشخصی کاهش می یابد و در نهایت به صفر می رسد.

پزشک یا ماما می توانند در تفسیر سطوح هورمون hCG به شما کمک کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.