سفید کردن دندان در دوران بارداری

دوران بارداری دوره بسیار مهم و اثر گذار برای سلامت جنین و مادر است، اما بایدها و نبایدهایی وجود دارد که زنان باردار باید از آن آگاه باشند.

بدون شک زیبایی دندان ها اثر بسزایی در زیبایی چهره دارد. برخی مادران دوست دارند در این دوران دندان های خود را سفید کنند تا زیباتر به نظر برسند. در این مطلب با مزایا و معایب سفید کردن دندان ها در بارداری آشنا می شوید.

سفید کردن دندان چگونه است؟

روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد، از جمله انجام آفیس بلیچینگ (سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی) و استفاده از بلیچینگ تهیه شده توسط دندانپزشک و محصولات بدون نسخه.

طی پروسه آفیس بلیچینگ لکه های دندان با غلظت بالایی از هیدروژن پراکسید بسیار سریع از بین برده می شوند. این روش اثر فوری دارد و ممکن است در یک جلسه (با استفاده از یک نور) انجام شود، البته مدت آفیس بلیچینگ بسته به دستگاه مورد استفاده می تواند تا 1 ساعت طول بکشد.

از طرف دیگر، هوم بلیچینگ (سفید کردن دندان در خانه) می تواند حدود 2 هفته طول بکشد، زیرا مواد سفید کننده غلظت کمتری دارند. دندانپزشک تری مخصوص ( یک قالب منحصر به فرد از جنس پلاستیک نرم و شفاف از دندان های فرد) همراه با ماده بلیچینگ و آموزش های لازم را به شما می دهد و شما باید در طول 2 هفته 4 تا 6 ساعت قالب را روی دندان های خود قرار دهید.

مانند هر درمانی در دوران بارداری، ممکن است بدن نسبت به سفید کننده های با غلظت بالا حساسیت نشان دهد، البته هر بارداری متفاوت است. هرگونه سوال در مورد سفید کردن دندان ها در حین بارداری را با پزشک در میان بگذارید.

سفید کردن دندان در بارداری

آیا سفید کردن دندان برای جنین بی خطر است؟

در برخی موارد مراجعه به دندانپزشک هنگام بارداری اجتناب ناپذیر است، مانند کارهای اضطراری از جمله کشیدن دندان یا عصب کشی. اما از آن جا که سفید کردن دندان یک کار زیبایی است، بهتر است احتیاط کنید و آن را به بعد از دوران بارداری موکول کنید.

پژوهش های کافی در زمینه تایید مضرات سفید کردن دندان بر جنین وجود ندارد، ولی سفید کردن دندان در دوران بارداری مجاز نیست و توصیه می شود برای انجام آن تا بعد از زایمان صبر کنید.

سه ماهه دوم بارداری ایمن ترین دوره برای درمان مشکلات دندان است، برای سفید کردن و زیباتر کردن دندان ها در این مرحله بهتر است از روش های خانگی استفاده کنید.

پژوهش های کافی در زمینه تضمین ایمنی سفید کردن دندان در دوران بارداری وجود ندارد. همچنین به خاطر داشته باشید که بسته به سن بارداری، ممکن است نشستن در صندلی دندانپزشکی برای مدت زمان طولانی ناراحت کننده باشد.

مزایای سفید کردن دندان در دوران بارداری

فواید سفید کردن دندان در دوران بارداری بسیار ساده است و به درخشان تر و سفید تر شدن دندان ها مربوط می شود. این امر با از بین بردن لکه های باقی مانده روی دندان ها (لکه های غذا و نوشیدنی های تیره رنگ) حاصل می شود.

خطرات سفید کردن دندان در دوران بارداری

سفید کردن دندان ها با برخی عوارض همراه است، عوارض شایع این درمان شامل تحریک لثه و حساسیت دندان است. از آن جا که در دوران بارداری بدن راحت تر دچار آسیب می شود، باید با دقت بیشتری عمل کرد. از جمله خطراتی که به سفید کردن دندان ها نسبت داده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

التهاب لثه

هورمون های بارداری می توانند منجر به تشدید مشکلات لثه شوند. بسیاری از زنان باردار به دلیل افزایش هورمون ها به ژنژیویت (التهاب مزمن لثه) یا پریودنتیت دچار می شوند. غلظت بالای هیدروژن پراکسید به راحتی بافت لثه را می سوزاند و ممکن است باعث ایجاد مشکلات دائمی شود. یکی از عوارض استفاده از این مواد شیمیایی عفونت است، که در برخی پژوهش ها با زایمان زودرس مرتبط بوده و علت شناخته شده سرطان دهان است.

حساسیت دندان و لثه

هورمون های بارداری می توانند باعث حساس تر شدن لثه ها شوند. پس از استفاده از غلظت های بالای هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان ها، در برخی از افراد دندان ها حساس می شود. امکان دارد فرد درد بیشتری را حس کند یا دندان های او نسبت به دما حساس شود.

هرچه غلظت ماده شیمیایی سفید کننده قوی تر باشد، خطر حساسیت نیز بیشتر می شود، البته عوارض احتمالی در طی چند روز خفیف و برطرف می شود.

سفید کردن دندان در بارداری

آسیب مینا

استفاده روزانه از محصولات سفید کننده حتی خمیردندان در خانه مناسب نیست، زیرا ممکن است باعث آسیب مینای دندان شود. شما باید در مورد روش های ایمن سفید کردن دندان در بارداری با دندانپزشک مشورت کنید.

سایر مشکلات

افزون بر خطرات فوق، استفاده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان ها همچنین می تواند باعث ایجاد لکه یا آسیب به لثه ها و دندان ها شود، اثر عکس بر درخشان شدن دندان ها داشته باشد و در موارد شدید، منجر به درد و آسیب عصب دندان شود. همیشه در دوران بارداری در مورد نگرانی های تان با پزشک صحبت کنید.

گزینه های ایمن بارداری

اگر تصمیم به سفید کردن دندان های خود در دوران بارداری دارید، می توانید از سفید کننده های طبیعی برای این منظور استفاده کنید. برای کمک به از بین رفتن لکه ها، مرتب از خمیر دندان استفاده کنید.

توت فرنگی دارای اسید مالیک است، این اسید ماده ای طبیعی برای سفید کردن دندان است. 1 توت فرنگی له شده را با یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کرده تا یک خمیر شل به دست بیاید. سپس با این خمیر دندان های تان را چند دقیقه مسواک زده و بشویید. روش دیگر این که توت فرنگی له شده را با کمی نوشابه گازدار ترکیب کرده و مسواک بزنید.

خلاصه مطلب

یکی از عوامل مهم در چهره، زیبایی لبخند است. با کمک بلیچینگ می توان دندان ها را سفید و درخشان کرد. البته به دلیل کمبود دانش در این زمینه، هیچ پاسخ مشخصی در مورد ایمنی سفید کردن دندان ها در دوران بارداری وجود ندارد. این درمان با مزایایی مانند روشن تر و سفید تر شدن دندان ها و همچنین عوارض خفیف آزار دهنده تا بالقوه جدی همراه است. همیشه بهتر است در وضعیت های ویژه با پزشک مشورت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.