سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی، که به عنوان اسکن میانه بارداری (سونوگرافی تفصیلی) نیز شناخته می شود، نوعی غربالگری است که ارزیابی دقیقی از سلامت جنین و رحم مادر ارائه می دهد.

پزشک سونوگرافی در طول این اسکن رشد طبیعی جنین و موقعیت جفت در رحم مادر را بررسی می کند.

اگرچه سونوگرافی آنومالی اغلب اسکن 20 هفتگی نامیده می شود، اما می توان آن را بین 18 تا 20 هفته به اضافه 6 روز انجام داد. مشاهده صورت و دستان جنین در مانیتور برای والدین هیجان انگیز است.

هدف اصلی از انجام این سونوگرافی بررسی رشد طبیعی جنین است، نه تعیین جنسیت او. اگرچه با استفاده از این اسکن می توان به جنسیت جنین نیز پی برد.

گاهی وضعیت جنین در رحم یا چربی اضافی شکم مادر، مانع از تشخیص دقیق جنسیت جنین می شود. برخی از بیمارستان ها به دلیل وجود احتمال خطا در سونوگرافی، جنسیت جنین را به والدین نمی گویند. از پزشک خود در مورد خط مشی بیمارستان سوال کنید.

آیا انجام سونوگرافی آنومالی اجباری است؟

انجام این سونوگرافی به همه مادران توصیه می شود، ولی در نهایت تصمیم با مادر است. پزشک باید در اوایل بارداری در مورد لزوم و چگونگی انجام اسکن آنومالی به شما اطلاعات مکتوب ارائه دهد.

در سونوگرافی آنومالی چه چیزهایی قابل مشاهده است؟

در بیشتر بیمارستان ها، امکان تماشای اسکن از طریق مانیتور برای والدین وجود دارد. سونوگرافی آنومالی حدود 30 دقیقه زمان می برد. در طول سونوگرافی تعداد جنین بررسی و زمان زایمان تعیین می شود.

پزشک قبل از بررسی دقیق جنین، به ضربان قلب و قسمت هایی از بدن او مانند صورت و دست ها اشاره می کند. شاید تشخیص اعضای بدن جنین برای مادر سخت باشد، زیرا پزشک سونوگرافی به آن ها به صورت مقطعی نگاه می کند.

استخوان های جنین در اسکن سفید، بافت نرم بدن او خاکستری و لکه دار و مایع آمنیوتیک اطراف جنین سیاه به نظر می رسد.

آیا می توان تصویر سونوگرافی آنومالی را تهیه کرد؟

بیشتر بیمارستان ها امکان تهیه عکس جنین را برای والدین فراهم می کنند. بهتر است قبل از مراجعه به سونوگرافی، این موضوع را بررسی کنید. عکس ها احتمالا بر روی کاغذهای حرارتی حساس به گرما چاپ می شوند، بنابراین از تا کردن و قرار دادن آن ها روی هم خودداری کنید.

سونوگرافی آنومالی در سعادت آباد

سونوگرافی آنومالی در سعادت آباد

پزشک چه مواردی را در سونوگرافی آنومالی بررسی می کند؟

پزشک سونوگرافی تمام اعضای بدن جنین را بررسی کرده و اندازه گیری می کند. او در سونوگرافی آنومالی به موارد زیر توجه می کند:

– بررسی شکل و ساختار سر و مغز جنین: مشکلات مغزی که نادر است.

– بررسی صورت جنین: شکاف لب و شکاف کام داخل دهان جنین که به سختی دیده می شود (اغلب تشخیص داده نمی شود).

– بررسی ستون فقرات جنین: هم از نظر طولی و هم از مقطع عرضی، برای اطمینان از هم راستایی استخوان ها و پوشش پوست روی ستون فقرات.

– بررسی دیواره شکم جنین: پوشیده شدن تمام اندام های داخلی بدن جنین.

– بررسی قلب جنین: دو حفره بالایی (دهلیز) و پایینی (بطن) باید هم اندازه باشند. دریچه ها باید با هر ضربان قلب باز و بسته شوند. سیاهرگ و سرخرگ اصلی که خون را به قلب جنین منتقل می کنند نیز ارزیابی می شوند.

– بررسی معده جنین: گاهی جنین مقداری از مایع آمنیوتیک داخل رحم را می بلعد، که در این صورت حباب هایی سیاه در معده دیده می شود.

– بررسی کلیه های جنین: اطمینان از وجود کلیه ها در بدن جنین و جریان آزادانه ادرار از میزنای به مثانه. مثانه جنین باید در حین سونوگرافی پر باشد، تا به راحتی قابل مشاهده باشد. جنین از چند ماهگی تا آخر بارداری هر نیم ساعت یک بار کمی ادرار می کند!

– بررسی بازو، دست و پاهای جنین (و تعداد انگشتان دست و پا)

– بررسی جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک

جفت ممکن است در دیواره جلویی (قدامی) یا دیواره پشتی رحم (خلفی) و معمولا در نزدیکی قسمت بالای رحم (فوندوس) قرار بگیرد. اگر جفت در نزدیکی قسمت فوقانی رحم باشد، در برگه جواب سونوگرافی به عنوان جفت فوندال تعریف می شود.

اگر جفت در دهانه رحم (گردن رحم) باشد یا آن را بپوشاند، به آن “جفت پایین” (یا سرراهی) می گویند. در صورتی که جفت مادر پایین باشد، او باید در سه ماهه سوم بارداری برای بررسی وضعیت جفت خود سونوگرافی دیگری انجام دهد. در این دوران با بزرگ شدن رحم به احتمال زیاد جفت با دهانه رحم فاصله می گیرد و مشکل برطرف می شود.

از طریق سونوگرافی آنومالی می توان سه رگ اصلی خونی (دو سرخرگ و یک سیاهرگ) را در بند ناف تشخیص داد، اما پزشک ممکن است این کار را انجام ندهد، زیرا روش معمولی نیست. در عوض او حجم مایع آمنیوتیک لازم برای حرکت آزادانه جنین در رحم را بررسی می کند.

پزشک در طی سونوگرافی آنومالی، قسمت هایی از بدن جنین را به منظور بررسی رشد او اندازه می گیرد. در این اسکن موارد زیر در جنین بررسی می شود:

دور سر (HC)

دور شکم (AC)

طول استخوان ران (FL)

اندازه ها (بسته به سن بارداری) باید با آن چه در این ماه انتظار می رود مطابقت داشته باشند. در صورتی که سونوگرافی آنومالی اولین اسکن شما در دوران بارداری باشد، از آن برای تعیین زمان زایمان استفاده می شود.

سونوگرافی آنومالی در سعادت آباد

ناهنجاری های قابل تشخیص با سونوگرافی آنومالی

پزشکان سونوگرافی لیستی از شرایط لازم برای مراقبت را دارند. برخی از بیماری ها پس از تولد نوزاد قابل درمان هستند. به ندرت ممکن است شرایط آن قدر جدی باشد که باعث مرگ نوزاد شود.

در صورتی که ناهنجاری جنینی قابل درمان باشد، پزشک از آن مطلع می شود، بنابراین می تواند به محض تولد نوزاد مراقبت های لازم را فراهم کند.

تشخیص برخی اختلالات در سونوگرافی راحت است، ولی برخی دیگر به سختی قابل شناسایی هستند. در ادامه مطلب لیستی از ناهنجاری های جنینی و درصد مشاهده آن در سونوگرافی آنومالی ارائه شده است (بیشتر این شرایط نادر هستند):

– عدم تشکیل بخش فوقانی جمجمه سر (آنانسفالی): 98 درصد

– شکاف لب: 75 درصد

– نقص دیواره شکم به طوری که کبد و روده از حفره شکمی بیرون می زند (اگزومفالوس): 80 درصد

– نقص در جدار شکم به طوری که روده خارج از بدن قرار می گیرد (گاستروشزی): 98 درصد

– اندام از دست رفته یا بسیار کوتاه (دیسپلازی کشنده): 60 درصد

– نقص نخاعی (اسپینا بیفیدا): 90 درصد

– مشکلات شدید کلیه (عدم رشد کلیه یا ساختار غیر طبیعی آن): 84 درصد

– سوراخ در عضله جدا کننده قفسه سینه و شکم (فتق دیافراگم): 60 درصد

– سندرم ادوارد یا سندرم پاتو (ناهنجاری های کروموزومی): 95 درصد

– مشکلات حاد قلبی (نقص در دهلیزها، دریچه ها یا عروق قلبی): 50 درصد

برخی بیماری های جنینی از جمله نقایص قلبی و انسداد روده ممکن است تا اواخر بارداری شناسایی نشوند. سونوگرافی آنومالی احتمال وجود این ناهنجاری ها را رد می کند، زیرا بیشتر نوزادان سالم متولد می شوند.

سونوگرافی غربالگری دوم در سعادت آباد

سونوگرافی آنومالی در سعادت آباد

اقدامات لازم در صورت وجود علائم و مشکلات در سونوگرافی آنومالی

بیشتر مشکلاتی که نیاز به تکرار اسکن دارند، خیلی جدی نیستد. حدود 15 درصد از سونوگرافی ها به دلایل مختلف دوبار انجام می شوند.

رایج ترین دلیل تجویز دوباره سونوگرافی آنومالی این است که پزشک سونوگرافی ممکن است هر آن چه که لازم است را در اسکن ندیده باشد. این مسئله ممکن است به دلیل قرارگیری جنین در وضعیت نامناسب یا اضافه وزن مادر اتفاق بیفتد، در این صورت اسکن آنومالی باید در هفته 23 بارداری تکرار شود.

اگر پزشک سونوگرافی متوجه یا مشکوک به مشکلی در جنین شود، سریع به شما اطلاع می دهد. شما باید طی 3 تا 5 روز یک نوبت اسکن از متخصص طب جنین بگیرید.

در صورتی که پزشک متخصص مشکل قلبی را در جنین تشخیص دهد، اکوی قلب جنین را تجویز می کند. این اسکن جزئیات دقیقی از قلب جنین ارائه می دهد.

اگر نتیجه سونوگرافی یک مشکل جدی را نشان دهد، شما باید برای راهنمایی در تمام گزینه ها پشتیبانی دریافت کنید. اگرچه مشکلات جدی نادر هستند، اما برخی خانواده ها با سخت ترین تصمیم در مورد ادامه بارداری مواجه می شوند.

مشکلات دیگر جنینی ممکن است به این معنی باشد که فرزند شما در دوران جنینی یا بعد از تولد نیاز به جراحی یا درمان دارد. در این وضعیت طیف وسیعی از پزشکان از جمله ماما، متخصص زنان و زایمان، متخصص اطفال، فیزیوتراپیست و سرپرست بیمارستان از شما حمایت خواهند کرد.

 

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.