سونوگرافی آقایان

سونوگرافی آقایان

سونوگرافی بانوان باردار

سونوگرافی بانوان باردار

سونوگرافی آقایان

برای اطلاع از شرایط سونوگرافی روی اندام مورد نظر کلیک کنید

سونوگرافی بانوان

برای اطلاع از شرایط سونوگرافی روی اندام مورد نظر کلیک کنید

بانوان باردار

برای اطلاع از شرایط سونوگرافی روی اندام مورد نظر کلیک کنید

سونوگرافی و انواع مختلف آن از روش‌هایی است که به واسطه آن پزشکان می توانند بیماری هایی را که در درون بدن انسان رخ می دهد به راحتی تشخیص دهند.

در این روش توسط دستگاهی از اندامها , تاندونها و ساختارهای داخل بدن تصویربرداری می کند . دستگاه سونوگرافی با امواج صوتی با فرکانس بالا (برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند) کار میکند . امواج توسط نوعی ژل که روی پوست قرار می گیرد وارد بدن می شوند و فرایند عکس برداری انجام می شود.

در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی شود و برای همین تقریبا هیچ ضرری برای انسان ندارد.

انواع سونوگرافی

جهت آگاهی شما عزیزان به معرفی سونوگرافی و انواع مختلف آن می پردازیم:

یکی از انواع سونوگرافی، سونوگرافی داپلر می باشد به منظور ارزیابی اندازه و سرعت خون در رگ ها های مختلف از این نوع استفاده می کنند که مبنای کارکرد آن بر پایه پدیده داپلر می باشد

همچنین وضعیت پمپاژ خون , وضعیت قلب و ضربان قلب جنین , بررسی ایجاد پلاک و لخته شدن خون توسط قلب نیز با این روش بررسی می‌شود. انواع مختلف روش ها عبارتند از:

سونوگرافی داخلی

در موارد جدی برای تشخیص بهتر بیماری های مربوط به  تخمدان و رحم و برای تشخیص پروستات در آقایان از این روش استفاده می شود . جهت تولید تصاویر سونوگرافی دستگاه پروب را در داخل واژن (زنان) یا مقعد (مردان) قرار می دهد.

سونوگرافی معمولی (بیرونی)

معاینه ای که از یک مبدل استفاده می شود. در این روش ژل سونوگرافی را بر روی پوست بیمار قرار می دهند و در نواحی مختلف بدن بر روی قسمتی که نیاز به معاینه دارد، مبدل را حرکت می دهند . مانند شکم برای تولید تصاویر دو بعدی از جنین در حال رشد .

سونوگرافی شکم و دستگاه گوارش

تصویربرداری از دستگاه گوارش ، کبد ، کیسه صفرا ، طحال و لوزالمعده و پانکراس .

سونوگرافی اکثرا به منظور ارزیابی اندام هایی که توپر یا توخالی هستند و درون این اندام ها مانند (مثانه) مایعی وجود داردبه کار می رود و اساسی ترین کاربرد آن در تشخیص بیماری های کیسه صفرا می باشد .

هر چند ممکن اعضایی مثل معده با گازهایی که درونش وجود دارد در فرایند سونوگرافی اختلال ایجاد کند، دیواره های معده و روده را با فرایندهای بخصوصی می توان مورد ارزیابی قرارداد. 

همراه با سونوگرافی می توان ورم کیسه صفرا را به خاطر جمع شدن و غلیظ شدن صفرا به دلیل سنگ ها و تومورها تشخیص داد و همچنین از این روش جهت بررسی کیست های عفونی مانند کیست های هیداتیک، کیست های مادرزادی، آبسه های عفونی و میکروبی کبد ، تومورهای کبد و طحال استفاده می شود.

سونوگرافی زایمان

سونوگرافی بخشی از مراقبت‌های استاندارد قبل از تولد نوزاد است. با کمک سونوگرافی تصاویر جنین یا رویان در رحم را می‌توان مشاهده کرد.اکثر بانوان باردار به منظور طی نمودن دوره بارداری دور از استرس پیشنهاد می شود در چهار دوره مورد ارزیابی سونوگرافی قرار گیرند، تا پایان این دوره چهار سونوگرافی انجام می دهند که پروب معمولاً بر روی شکم مادر قرار می‌گیرد اما در برخی موارد بر روی واژن قرار داده می‌شود. اسکن درون واژنی می‌تواند تصاویری واضح‌تر از مراحل اولیه بارداری ایجاد کند و در صورت چاق بودن مادر انتخاب بهتری است.

سونوگرافی زنان به حفظ سلامت جنین و مادر کمک میکند . همچنین پزشکان می‌توانند با کمک آن وضعیت بارداری را بررسی کنند.

سونوگرافی ۴ بعدی یا ۳ بعدی داینامیک

با استفاده از اسکنرهای مخصوص طراحی شده انجام می شود و برای نگاه کردن به حرکات کودک در دوران بارداری استفاده می شود.

 سونوگرافی قلب و عروق (اکاردیوگرام)

اغلب تصویر دو بعدی از قلب میگیرند اما ابزارهای مدرن تصویر سه بعدی نیز تولید می کنند. اکوکاردیوگرام ها سرعت جریان خون و بافت های قلب در نقاط خاص را با استفاده از پالس ها یا امواج پیوسته سونوگرافی داپلر ارزیابی می کنند.

با این روش پزشکان عملکرد و وضعیت مناطق دریچه قلب، ناهنجاری های بین سمت چپ و راست قلب، نارسایی دریچه (نشت خون از دریچه) ، همچنین درست کار کردن پمپ های قلب برای خارج کردن خون را بهتر ارزیابی می کنند.

سونوگرافی زنان

  • سونوگرافی سینه: سرطان پستان از شایع ترین سرطان ها میان بانوان در جهان است . حدود 11 تا 12 درصد احتمال ابتلا به سرطان پستان در بانوان وجود دارد .بانوانی که مشکوک به سرطان سینه هستند می توانند در مرحله اول با کمک سونوگرافی سینه انواع توده های موجود در سینه را بررسی کنند . یکی دیگر از اقدامات لازم در زمان سرطان سینه , بیوپسی پستان میباشد که سونوگرافی در انجام آن نقش بسزایی  را ایفا می کند.
  • سونوگرافی تخمدان: به دليل گونه ويژه اي از اختلال هورموني ، عدم رشد فولیکول در تخمدان و بزرگ شدن تخمدان بیش از حد عادی و افزایش بافت همبند آن باعث تجمع فولیکول های کوچک در تخمدان می گردد. در این مورد نیز با انجام سونوگرافي بوسيله متخصص راديولوژي تنبلی تخمدان مشخص مي گردد.

سونوگرافی اورولوژی

اصولاً تمامی بخشهای دستگاه ادراری با سونوگرافی قابل بررسی است . به طور دقیق تر دستگاه ادراری تشکیل شده از هر دو کلیه ، دو میزنای (حالب) ، مثانه و پیشابراه . سونوگرافی کاربردهای متعددی در بررسی دستگاه ادراری دارد که از آن جمله می توان به بزرگ شدن کلیه ها به خاطر پس زدن ادرار ناشی از سنگ کلیه یا دیگر توده ها ، بررسی تومورها ، کیست ها و آبسه های کلیه , ارزیابی پروستات و مثانه و … اشاره نمود .در اورولوژی، با سونوگرافی می‌توان مقدار ادرار باقیمانده در مثانه و سلامت اعضای واقع در ناحیه لگن، از جمله رحم و انواع تورم ناشی از سرطان بیضه‌ها را مورد بررسی قرار داد. سونوگرافی لگنی می‌تواند داخلی و یا خارجی باشد.