سونوگرافی ان تی NT

سونوگرافی NT

یکی از سونوگرافی هایی که در دوران بارداری و در سه ماهه ی اول انجام می‌شود، سونوگرافی ان تی NT است. NT مخفف nuchal-translucency (نوکال ترانس لوسنسی) به معنی فضای شفاف پشت گردن است.

سونوگرافی انتی چه زمانی انجام می شود؟

این آزمایش معمولا بین هفته های یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می‌شود؛ اگر زودتر از این برای انجام سونو مراجعه کنید ممکن است مایع زجاجی پشت گردن نوزاد به میزان کافی نباشد و نتیجه‌ی آزمایش اشتباه شود. همچنین اگر دیرتر از زمان گفته شده مراجعه کنید؛ ممکن است مایع جذب شده باشد.

پس چنانچه قصد انجام سونوگرافی ان تی را دارید این موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که این آزمایش باید در بازه‌ی زمانی مشخص گفته شده انجام شود و زودتر و دیرتر شدن آن مساوی با جواب اشتباه است.

در سونوگرافی NT چه چیزهایی مشخص می شود؟

شاید برای شما نیز این پرسش به وجود آمده باشد که دلیل انجام و البته اصرار پزشکان برای سونوی ان تی چیست. باید بگوییم مهم ترین دلیل انجام این سونو، اندازه گیری مایع زجاجی پشت گردن جنین است که با توجه به آن می‌توان میزان احتمال ابتلای جنین به سندرم داون را تشخیص داد.

برخی مسایل دیگر مانند سن دقیق بارداری و تاریخ احتمالی زایمان طبیعی نیز در این سونو مشخص می‌شود.

چنانچه مشکلات و ناهنجاری‌هایی در جنین دیده شود، این مساله نیز به دقت بررسی می‌شود.

میزان نرمال مایع NT چقدر است؟

پس از انجام این سونوگرافی، مهم‌ترین دغدغه ی ذهنی مادران پاسخگویی به این سوال است که آیا حالا جنین من دارای میزان نرمال و طبیعی مایع است یا خیر. پاسخ بسیار ساده است چنانچه میزان مایع کمتر از 3.5 میلی متر باشد یعنی جنین در شرایط طبیعی است و اگر بیشتر از 3.5 میلی متر باشد یعنی احتمال سندرم داون وجود دارد.

اگر جنین شما در رنج خطر باشد، پزشک آزمایشات تکمیلی‌تر مانند تست آمنیوسنتز یا نمونه گیری از پرزهای جفتی را پیشنهاد می‌کند.

سونوگرافی NT و تعیین جنسیت

مادران از همان ابتدای بارداری دوست دارند تا هرچه زودتر متوجه شوند که جنسیت جنین شان دختر است یا پسر. این ذوق و هیجان کاملا طبیعی است چرا که بعضی ها دوست دارند تا هرچه زودتر شروع به خرید وسایل و لوازم سیسمونی نوزادشان کنند.
شاید بتوان گفت که زودترین زمانی که می‌توان جنسیت جنین را تشخیص داد همین سونوگرافی ان تی است؛ اما حقیقت این است که این کار فقط توسط سونوگرافیست‌های حرفه‌ای و خبره دقیق است و البته با دستگاه‌های مجهز و به روز. در واقع بیشتر سونوگراف‌ها ممکن است اشتباه حدس بزنند.

جنین در این سن بسیار کوچک است و تشخیص اندام تناسلی او کار بسیار دشواری است. از طرفی تجربه نشان داده که خیلی از مادرانی که در این سن از جنسیت جنین شان با خبر شدند، در سونوگرافی های بعدی مانند آنومالی متوجه اشتباه سونوگراف شده اند.

بهترین کار این است که اگر خیلی عجله دارید تا از جنسیت جنین‌تان مطلع شوید به یک مرکز حرفه‌ای مراجعه کنید یا اینکه تا هفته 16 بارداری صبر کنید؛ سپس برای سونوی تعیین جنسیت بروید.

بسیاری از مادران تا سونوگرافی آنومالی صبر می‌کنند؛ احتمال خطا در سونوی آنومالی به دلیل رشد مناسب جنین و اندام تناسلی او بسیار کم است. پس اگر دوست دارید تا در بارداری کمتر سونوگرافی بروید و با یک نتیجه ی قطعی از جنسیت دلبندتان مطلع شوید بهتر است تا سونوگرافی آنومالی در 18 هفتگی صبر کنید.

سونوگرافی NT چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این سونو، باید مثانه از ادرار خالی باشد. شما به پشت روی تخت دراز می‌کشید؛ سونوگراف مقداری ژل به شکم‌تان می‌زند. سپس دستگاه پروب را روی شکم قرار می‌دهد تا جنین را بررسی کند.

بهتر است حدود 10 تا 15 دقیقه پیش از رفتن به داخل اتاق سونوگرافی، یک خوراکی شیرین بخورید تا موقع سونو، جنین به اندازه‌ی کافی تکان بخورد.

سونوگرافی NT در غرب تهران

اگر ساکن محدوده‌ی غرب تهران هستید می‌توانید با خیالی راحت برای انجام سونوی انتی به مرکز کاج در سعادت آباد مراجعه کنید.

در این مرکز با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی سونوگرافی شما انجام می‌شود. همچنین سونوگرافی کاج با داشتن پزشک خانم، خیال بانوان عزیز را برای انجام یک سونوی راحت و با آرامش تامین می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.