سونوگرافی ترانس واژینال در دوران بارداری

سونوگرافی ترانس واژینال از امواج صوتی با فرکانس بالا (سونوگرافی) برای ایجاد تصاویری از اندام های داخلی بدن و همچنین جنین در حال رشد استفاده می کند. در طول این سونوگرافی که به ویژه در اوایل بارداری انجام می شود، پروب در داخل واژن مادر قرار می گیرد و تصاویر واضحی از داخل رحم ارائه می دهد.

پزشک ممکن است سونوگرافی ترانس واژینال را به دلایل مختلف از جمله تایید بارداری (زود هنگام) و محاسبه تاریخ دقیق زایمان تجویز کند. این آزمایش برای مادر و جنین خطری ندارد.

سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال یک معاینه داخلی از طریق واژن است. در سونوگرافی‌های معمولی یا شکمی از پروب های متفاوت و بزرگ‌تر (از نظر فنی مبدل) برای روی شکم استفاده می شود، در حالی که در روش واژینال پروب سونوگرافی حدود 5 تا 8 سانتی متر وارد کانال واژن می‌شود.

هر دو نوع سونوگرافی واژینال و شکمی امکان مشاهده تصاویر بر روی مانیتور را می دهند. اغلب، سونوگرافی ترانس واژینال که سونوگرافی اندو واژینال یا سونوگرافی لگنی نیز نامیده می‌شود، تصاویر دقیق تر و بهتری از اندام‌های تناسلی ارائه می‌ دهد، زیرا می‌تواند به قسمت های داخل شکم نزدیک‌ شود. (لازم نیست امواج اولتراسوند از شکم عبور کند)

موارد انجام سونوگرافی ترانس واژینال

از سونوگرافی ترانس واژینال بیشتر در طول سه ماهه اول بارداری استفاده می‌شود. تصاویری که از این سونوگرافی به دست می آید، بهتر و دقیق تر از تصاویر ایجاد شده با سونوگرافی شکمی است.

برخی از پزشکان سونوگرافی ترانس واژینال را بیشتر از سایر روش ها ترجیح می دهند. این روش گاهی در طول ویزیت تایید بارداری یا یک معاینه معمولی بارداری توسط پزشک انجام می شود یا ممکن است تکنسین سونوگرافی آن را انجام دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال در بارداری

سونوگرافی ترانس واژینال در دوران بارداری معمولا برای موارد زیر استفاده می شود:

– بررسی پوشش رحم

– بررسی رحم یا تخمدان

– بررسی کیست به ویژه در تخمدان

– بررسی حاملگی خارج رحمی (بارداری لوله‌ای)

– بررسی سقط احتمالی

– بررسی دهانه رحم از جهت هرگونه تغییری که بتواند منجر به سقط یا زایمان زودرس شود.

– بررسی علت درد لگن یا خونریزی

– تخمین دقیق‌ تاریخ زایمان

– بررسی جفت از جهت وجود ناهنجاری ها

آمادگی های لازم برای سونوگرافی ترانس واژینال

بیشتر اوقات، انجام سونوگرافی ترانس واژینال به آماده سازی خاصی نیاز ندارد. با این حال در برخی موارد، پزشک ممکن است قبل از نوبت سونوگرافی، یک سری دستورالعمل‌ها به شما ارائه دهد، به ویژه اگر لازم باشد مثانه تان کاملا خالی یا اندکی پر باشد.

در این روش گاهی مثانه باید نیمه پر و گاهی خالی باشد. در صورتی که نیاز به نیمه پر بودن مثانه باشد، شما باید حدود 30 دقیقه قبل از انجام سونوگرافی آب بنوشید. در موارد دیگر، از شما خواسته می شود پیش از انجام سونوگرافی، مثانه خود را خالی کنید.

اگر در مورد روش یا نتایج احتمالی سونوگرافی استرس دارید، از تکنیک های آرام سازی استفاده کنید. تمرین ذهن آگاهی می تواند به آرامش اعصاب شما کمک کند و به شما احساس آرامش بدهد. اما به طور کلی، سونوگرافی ترانس واژینال روشی ساده و بدون درد است و نباید نگران آن باشید.

سونوگرافی ترانس واژینال در بارداری

سونوگرافی ترانس واژینال در بارداری

برای سونوگرافی ترانس واژینال انتظار چه چیزی را باید داشت؟

سونوگرافی ترانس واژینال را می توان در مرکز تصویربرداری تشخیصی انجام داد، که در این صورت آزمایش توسط تکنسین مربوطه انجام می شود یا این که پزشک سونوگرافی را در مطب خود انجام دهد. در هر صورت، به احتمال زیاد یک روپوش بیمارستان به شما داده می شود تا بپوشید، زیرا برای سونوگرافی ترنس واژینال باید پایین تنه برهنه باشد.

در طول سونوگرافی ترانس واژینال چه اتفاقی می افتد؟

وقتی پزشک یا تکنسین آماده شروع کار باشد، او از شما می خواهد روی تخت معاینه دراز بکشید و پاهای خود را در رکاب قرار ‌دهید. پزشک پروب سونوگرافی را با یک پوشش لاتکس (یا پلاستیکی) پوشانده و با ژل روان کننده آن را درون واژن شما قرار می دهد.

این سونوگرافی نباید دردناک باشد، اما برخی افراد به محض ورود پروب مبدل به واژن کمی احساس فشار می کنند. مدت زمان انجام سونوگرافی بین 30 تا 60 دقیقه می باشد.

نتایج سونوگرافی ترانس واژینال

در صورتی که پزشک این سونوگرافی را انجام دهد، نتایج معاینه را در طول سونوگرافی یا بلافاصله پس از انجام آن توضیح می دهد. در صورت انجام پروسه سونوگرافی توسط تکنسین مربوطه، ابتدا پزشک رادیولوژیست تصاویر را تحلیل می کند، سپس نتایج برای پزشک ارسال می شود.

نتایج معمولا تا 24 ساعت بعد آماده می شود. در مورد نتایج سونوگرافی، (درصورت لزوم) درمان و اقدامات مورد نیاز با پزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد، اگر تصاویر واضح نباشند، ممکن است لازم باشد دوباره سونوگرافی را تکرار کنید.

خلاصه مطلب

اگرچه سونوگرافی ترانس واژینال کمی تهاجمی است، اما دردناک نیست و هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد. این آزمایش در اوایل بارداری اطلاعات کلیدی تشخیصی و اولین تصاویر پیشرفت حاملگی را ارائه می دهد. هرگونه سؤال یا نگرانی در مورد این روش را با پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.