سونوگرافی رحم

در این مطلب سونوگرافی رحم را مورد بررسی قرار می دهیم.در ابتدا نحوه انجام سونوگرافی رحم و  به چه منظوری انجام می گیرد؟ را بررسی می کنیم.

در اکثر اوقات بعد از این که بسیاری از خانم ها به متخصص زنان مراجعه می کنند،برای تشخیص بهتر بیماری های شان ابتدا پزشک معالج برای این دسته از بیماران،سونوگرافی رحم را تجویز می نماید،بعد از این که پزشک برای این دسته از بیماران سونوگرافی رحم را تجویز نمود،بسیاری از بیماران دچار اضطراب و نگرانی می شوند که این نگرانی طبیعی می باشد،اما کمی خود را آرام نگه دارید چرا که با خواندن این مطلب از استرس شما کاسته می شود.

نحوه انجام سونوگرافی رحم

با توجه به این که این نوع سونوگرافی ها برای بررسی اندام های بدن زنان انجام می گیرد که این امر سبب می شود شما به مراکزی مراجعه نمایید که از پزشک رادیولوژیست خانم برای انجام این نوع تصویربرداری ها استفاده می شود

معمولا سونوگرافی رحم از روی شکم انجام می گیرد.اما گاهی اوقات ممکن است آن از درون واژن انجام دهند.که به آن سونوگرافی واژینال گفته می شود.

سونوگرافی واژینال در تهران

مراحل انجام این نوع تصویربرداری از روی شکم به این گونه می باشد که ابتدا پزشک رادیولوژیست علت انجام  را از شما می پرسد بعد از این که علت انجام این تصویربرداری را از شما جویا شد،مقداری ژل مخصوص که به نام ژل دستگاه سونوگرافی می باشد را بر روی شکم شما قرار می دهد.این گونه ژل ها کاملا استاندارد بوده و هیچ گونه حساسیت پوستی و عوارض جانبی برای پوست شما ندارد.

بعد از قرار گرفتن ژل  بر روی شکم شما پزشک با استفاده از دستگاه پروپ شروع می کند بر روی شکم شما این دستگاه را به حرکت در می آورد.

چگونه تصویر سونوگرافی رحم بر روی مانیتور ایجاد می شود؟

بعد از این که با استفاده از دستگاه پروپ پزشک این دستگاه را بر روی بدن شما به حرکت در آورد،با توجه به این که دستگاه سونوگرافی با پرتوهای فروصوت کار می کند،تصویر بافت های درون شکم شما بر روی مانیتور به صورت زنده انجام می گیرد.

آیا سونوگرافی رحم دارای معایب می باشد؟

اگر بخواهیم پاسخ مناسبی برای این سوال بدهیم به این گونه می باشد که این سونوگرافی هیچ گونه نکات منفی به همراه ندارد.در طی انجام آن از پرتوهای صوتی استفاده می شود که هیچ گونه ممانعتی را برای بدن ایجاد نمی کند.پرتوهای فروصوتی که در دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به نوع ساختار آن ها هیچ گونه عوارض جانبی برای بیماران ندارد و حساسیتی را ایجاد نمی کند.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی رحم

سوالی که بسیاری از خانم ها قبل از انجام سونوگرافی رحم به ذهن شان می رسد این است که برای انجام آن چه آمادگی هایی را باید داشته باشیم؟ اگر بخواهیم جواب این نوع سوال را به درستی بدهیم،قبل از انجام سونوگرافی می بایست حداقل قبل از چند ساعت از انجام این تست هیچ گونه ماده ی غذایی و دارو هایی را مصرف نکنید.حتما قبل از انجام این تست مثانه خود را پر نگه دارید.برای پر کردن مثانه می بایست از مایعات طبیعی استفاده کنید.

قبل از انجام سونوگرافی چه مایعاتی مصرف کنیم؟

قبل از این که بخواهید این تست را انجام دهید باید از مصرف هر گونه دارو های مسکن و داروهای ملین و …جدا پرهیز نمایید.

برای این که بخواهید تصویر سونوگرافی تان به درستی و با کیفیت بالایی انجام گیرد می بایست از مایعات طبیعی برای پر کردن مثانه تان استفاده کنید.

مایعات طبیعی که منجر می شوند این تست به صورت درستی انجام گیرد عبارتند از :آب،آب میوه های طبیعی،چای،دم نوش های گیاهی،جوشونده های طبیعی و…

مواردی که مصرف آن ها قبل از انجام سونوگرافی پیشنهاد نمی گردد؟

قبل از انجام سونوگرافی می بایست از مایعات غیر طبیعی مانند نوشابه،دلستر های گاز دار،الکل،قهوه،نسکافه،و نوشیدنی هایی که کافئین دارند مصرف نکنید.

اگر شما تحت درمان می باشید و دارویی را مصرف می کنید قبل از این که سونوگرافی رحم را انجام دهید باید با پزشک خود این مساله را در میان بگذارید.

کلینیک تصویربرداری کاج این امکان را برای شما ایجاد کرده است که تمام  آن می توانید به قسمت نوبت دهی اینترنتی سونوگرافی تهران مراجعه نمایید.تصویربرداری های مربوط به خانم ها در این مرکز انجام گیرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.