سونوگرافی شکم

در سونوگرافی شکم همانند دیگر تست ها با استفاده از تابیدن امواج صوتی ، تصاویری از بافت ها و اندام ها بر روی مانیتور ظاهر می گردد.

اندام هایی که مورد بررسی در این آزمایش قرار می گیرند،عبارتندازآئورت شکمی،کبد،بررسی کیسه صفرا و همچنین پانکراس می باشد.

سونوگرافی در واقع تصویری زنده از بافت ها و اندام ها به ما نشان می دهد.به این نوع تصاویر در اصطلاح (Real time) می گویند.

سونوگرافی روشی کاملا بدون درد و بدون عوارض جانبی می باشد.

دستگاه سونوگرافی شکم امواج با فرکانس بالا در بافت های بدن منعکس می کند.بعد از انعکاس پرتوهای صوتی کامپیوتراین امواج را دریافت میکند.پس از دریافت کردن این اطلاعات تصویر زنده ایی از این آزمایش بر روی مانیتور قرار میگیرد.

برخی سونوگرافی هایی که در این کلینیک انجام میگیردعبارتنداز:

سونوگرافی کلیه،لگن،رحم،شکم،تیروئید،واژینال،پروستات،تخمدان، سنگ کلیه.

نحوه انجام سونوگرافی شکم:

پس از این که شما به کلینیک برای انجام سونوگرافی مراجعه کردید.ابتدا نسخه ی شما در اختیار رادیولوژیست قرار می گیرد سپس با خواندن نسخه نوع تست انتخاب میگردد.

پس از این عمل پزشک از شما می خواهد بر روی تخت دراز بکشید به گونه ایی که دکمه های لباس خود را باز کنید.در برخی موارد نیز از شما تقاضا دارند تا لباس خود را با لباس کلینیک که لباسی مخصوص بوده تعویض نمایید.

پس از تعویض لباس رادیولوژیست دستگاه خود را تنظیم میکند که برای انجام چه سونوگرافی می باشد.بعداز آن مقداری ژل مخصوص که هیچ گونه عوارض جانبی ندارد را بر روی بدن شما قرار میدهد.

سپس با استفاده از دستگاه پروپ ژل را شروع به مالیدن بر روی شکم شما می کند. این ژل هیچ گونه مشکل خاصی برای پوست شما ایجاد نمی کند.تصویری از اندام های شما با استفاده از دستگاه پروپ بر روی مانیتور به نمایش در می آید.

این نوع سونوگرافی برای شما هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و پرتو های صوتی که به بدن شما تابیده می شود نیز استاندارد و طبیعی می باشد.به گونه ایی که با گوش تان قادر نیستید این نوع صوت را بشنوید.

مراقبت های قبل این آزمایش

قبل از انجام این تست و آزمایش شما بهتر است برای گرفتن تصویری واضح و با کیفیت و به طور دقیق می بایست 8 الی 12 ساعت هیچ گونه ماده مغذی سنگینی مصرف نکرده باشید.

سعی کنید قبل از انجام مقدار زیادی مایعات و نوشیدنی ها را مصرف کنید.به گونه ایی که مثانه تان تقریبا پر شده باشد.استفاده از آب،چایی،آب میوه های طبیعی پیشنهاد می گردد.

عامل های مخل تصویربرداری شکم
وجود هوا باعث میشود که امواج صوتی به خوبی داخل بدن و بافت ها را نشان ندهد برای از بین بردن این عامل پزشک مقداری لوبریکانت یا لیز کننده یا همان ژل  استفاده میکند.با این عمل امواج صوتی به خوبی وارد بدن می شود.
وجود مقدار کمی از بایوم باعث می شود که امواج صوتی را نتواند به خوبی انتقال دهد.
وجود گاز ها و هم چنین هوای زیاد باعث پایین آمدن کیفیت این تصویر می گردد.به این خاطر هم برای معاینه ریه ها با سونوگرافی انجام نمی شود.
یکی از عوامل مداخله گر در افرادی که چاقی بسیاری دارند بر روی کیفیت تصاویر تاثیر بسیار زیادی می گذارد.در این افراد به خاطر داشتن چربی زیاد امواج صوتی به آن ها برخورد کرده و این امواج تحت تاثیر قرار می گیرند.
از دیگر عواملی که سبب به هم زدن این آزمایش کند این است که بیمار تکان میخورد.
برای انجام سونوگرافی شکم باید دستگاه پروپ تماس مستقیمی با پوست داشته باشد،از این رو بیمارانی که مشکل از لحاظ لخت کردن این ناحیه دارند میتواند مشکل ساز باشد.

کلینیک تصویر برداری و رادیوگرافی کاج این امکان را به شما عزیزان می دهد که سونوگرافی ارزان در تهران در محیطی کاملا ضدعفونی شده و استریلیزه و با کادر درمان خانوم و مجرب بدون هیچ گونه مشکلی آزمایش خود را انجام دهید.

جهت انجام می توانید به قسمت نوبت دهی اینترنتی سونوگرافی تهران مراجعه نمایید.پس از پر کردن اطلاعات خودتان نوبتی برای انجام این تست بنا به در خواست خودتان در تاریخ مقرر به شما داده می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.