سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال در سعادت آباد

ما در این مطلب بررسی می کنیم که سونوگرافی واژینال چیست و با چه روش هایی انجام می شود.

پزشکان برای عکس برداری از لگن و برای معاینه دستگاه تناسلی زنان از سونوگرافی واژینال که از طریق واژن انجام می شود استفاده می کنند. پزشکان با استفاده از این سونوگرافی می توانند تخمدان ها، واژن، رحم، لوله فالوپ و … را معاینه کنند.

سونوگرافی واژینال نوعی معاینه و سونوگرافی داخلی است که از طریق واژن انجام می شود. در ادامه مطلب روش و چگونگی انجام این سونوگرافی را بیشتر توضیح می دهیم و یکی از بهترین مراکز سونوگرافی واژینال در تهران را به شما معرفی می کنیم.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود

همانطور که گفتیم، سونوگرافی واژینال یک نوع سونوگرافی داخلی است و با سونوگرافی های بیرونی تفاوت دارد.

در سونوگرافی های بیرونی پزشک دستگاه مبدل را روی شکم و لگن مالش می دهد و تصویر را روی نمایشگر نشان می دهد اما در سونوگرافی واژینال پزشک با روش دیگری کار تصویر برداری را انجام می دهد :

شخص باید روی تخت سونوگرافی دراز بکشد و پای خود را در محل مشخص قرار دهد به صورتی که زانوهای فرد خم شود. پزشک با استفاده از کاندوم و یک ژل لیز کننده روی مبدل آن را داخل واژن فرد می کند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر به کاندوم حساسیت دارید باید پزشک را در جریان بذارید تا از یک کاندوم غیر لاستیکی استفاده کند.

هنگامی که پزشک مبدل را وارد واژن می کند امواج صوتی به اجزای داخلی برخورد می کند و تصاویر داخل را روی صفحه نمایشگر نشان می دهد. سپس پزشک برای به دست آوردن تصاویر کاملتر و بهتر مبدل را داخل واژن آرام می چرخاند تا تصاویر کامل تر شود و اجزای دستگاه تناسلی برای معاینه بهتر دیده شود.

ما به شما پیشنهاد می کنیم این سونوگرافی را در کاج کلینیک که بهترین مرکز سونوگرافی منطقه 2 تهران است، انجام دهید. این مرکز با استفاده از به روزترین دستگاه ها و برترین متخصصان کشور خیال همه مراجعین را راحت کرده است.

سونوگرافی واژینال در بارداری

در بعضی موارد پزشک توصیه می کند قبل از ماه سوم بارداری سونوگرافی انجام دهید چون در این زمان جنین بسیار کوچک است و در قسمت پایین شکم قرار گرفته است باید از سونوگرافی واژینال استفاده شود چون با سونوگرافی بیرونی یا شکم  جنین قابل مشاهده نیست.

اما این سونوگرافی فقط برای افراد خاصی توصیه می شود که سابقه سقط جنین داشته باشند یا درد زیاد یا خونریزی داشته باشند.

اگر این علامت ها را داشته باشید پزشک به شما توصیه می کند بین هفته 5 تا 10 بارداری سونوگرافی واژینال انجام دهید تا وضعیت رحم شما را بررسی و معاینه کند.

در سونوگرافی واژینال چه مواردی قابل بررسی و معاینه است:

دو یا چند قلو بودن جنین

بررسی ضربان قلب جنین

معاینه عادی بودن بارداری

معاینه شکم (درد شکم یا خونریزی)

نکته دیگر این است که این آزمایش برای بیشتر زنان راحت تر است چون دیگر نیاز نیست در طول سونوگرافی مثانه پر باشد و برای انجام این آزمایش باید مثانه خالی باشد تا تصویر جنین واضح باشد.

اگر فرد درد ناشی از وارد شدن مبدل به واژن را نتواند تحمل کند ممکن است با دستور پزشک داروی بیهوشی به فرد تزریق شود.

عوارض سونوگرافی ترانس واژینال

این سونوگرافی اگر توسط یک پزشک مجرب و ماهر انجام شود کاملا بی خطر است اما اگر هنگام سونوگرافی احساس درد شدیدی داشتید حتما با پزشک درمیان بگذارید تا مشکل را بررسی کند.

مدت زمان این سونوگرافی میانگین بین 10 تا 40 دقیقه است اما این مورد هم به مهارت پزشک و همکاری بیمار بستگی دارد. نتیجه این سونوگرافی معمولا بعد از یک روز آماده می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال sis

در این نوع سونوگرافی قبل از وارد کردن مبدل به داخل واژن، پزشک برای بررسی راحت تر رحم آب نمک استریل شده را داخل واژن تزریق می کند تا دهانه رحم بازتر شود و تصاویر واضح تری از رحم گرفته شود تا با دریافت این تصاویر پزشک همه مشکلات را بررسی کند. اما نکته مهم این است که سونوگرافی sis برای فرد باردار امکان پذیر نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.