سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات در واقع تصویری از REAL TIME یا همان تصویر زنده  از غده پروستات میباشد.

فرایند سونوگرافی پروستات بدین گونه است که با  فرستادن فرکانس  امواج صوت به بافت های بدن تصاویری در مانیتور دستگاه سونوگرافی پروستات به وجود می آید.

سونوگرافی پروستات برای شرح اختلالات در دفع ادرار، ادرار خونی، وجود توده در اطراف مقعد، سرطان پروستات و اختلال در هنگام تولید مثل و کم شدن تعداد اسپرم ها  نیز کاربرد دارد.

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه میباشد.اندازه پروستات به اندازه ی یک گردوی کوچک و شکل ساختار آن نیز همانند گردوی کوچک میباشد.

پروستات یا همان پروفسرته (PROSTATE)در مواقع انزال به حالت منقبض در میاید و ماده ایی به نام منی که رنگی شیری مانند دارد ترشح میکند.

غده پروستات در کودکی به حالت تقریبا کوچک باقی میماند و با رسیدن فرد به سن بلوغ با ترشح هورمون تستسترون شروع به رشد کرده و بزرگ میشود.

وظیفه پروستات در بدن چه میباشد؟

اگر بخواهیم در حالت ساده دسته بندی غدد را بیان کنیم این غدد به دو دسته تقسیم میشوند.

  • غدد درون ریز:غدد درون ریز ترشحات خود را به درون بدن وارد میکنند.
  • غدد برون ریز:غدد برون ریز ترشحات خود را به بیرون از بدن خارج میکنند.

غده پروستات به دلیل این که ماده ترشحی آن از مسیر مجاری به خارج از بدن میریزد پس این غدد در دسته ی غدد برون ریز قرار میگیرد.

مواد تشکیل دهنده ی پروستات  آلبومین،آنتی ژن،کلسیم،روی،ویتامین ث،اسید فسفاتاز میباشد.

غده ی پروستات یک مایع شیری رقیق تولید میکند که تولید شده از ترکیبات کلسیم ،یون سیتراد،یون فسفات میباشد.

غده پروستات در هنگام خارج شدن منی منقبض میشوند طوری که مایع شیری غده پروستات حجم منی را زیاد تر میکنند.

ساختار قلیایی غده ی پروستات ممکن است به بارور سازی تخمک کمک بسیاری کند.

مجرای دفران و متابولیسم اسپرم تا حدی اسیدی میباشد.نتیجه میگیریم که به بارور سازی کمک بسیاری میکند.

ترشحات واژن در زن به حالت اسیدی میباشد تا هنگامی که PHیا درصد اسیدی بازی مایعات 6 الی 6/5 درصد بالا نرود اسپرم به حد کافی تحرک نمیابد.

برای همین نیز ترشحات پروستات در این هنگام به کمک اسپرم میاید و طی انزال به خنثی سازی این مایعات کمک میکند و بعد از این فرایند باروری اسپرم را بسیار بسیار افزایش میدهد.

پروستات علاوه بر این که نقش بسزایی در تولید مثل دارد در دفع ادرار نقش بسزایی نیز دارد.

به این گونه که با منقبض شدن عضلات پروستات به کاهش سرعت ادرار میپردازد.

آمادگی برای سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات امری به نسبت آسان میباشد فقط باید قبل از انجام این تست هیچ گونه ماده ی غذایی نخورده باشید.قبل از انجام سونوگرافی محتوای درون روده خود را با استفاده از ملین ها خالی کنید.از مصرف دارو های گشاد کننده عروق به مدت یک هفته به شدت پرهیز کنید.

علائم بیماری پروستات

از علائم بیماری پروستات میتوان به اختلال در دفع ادرار کاهش قطر و فشار جریان ادرار و در انتها قطره قطره شدن ادرار میباشد برای تشخیض بیماری پروستات پزشک سونو گرافی پروستات را تجویز مینماید.

از دیگر اختلالات پروستات که به استرس و اضطراب بیشتر مربوط است بی حسی در رابطه جنسی اختلال در نعوذ،

و اختلالات نا متناوب میتوان نام برد.

پیشگیری از پروستات

بسیاری از محققان بزرگ پس از کار کردن بر روی این پروژه متوجه شدند که فلز روی به کوچک شدن غده ی پروستات کمک بزرگی میکند.تحقیقات دانشگاه هاوارد نیز نشان داده است که مصرف 10 عدد  گوجه فرنگی در هفته خطر ابتلا به سرطان پروستات را به نیم میرساند.

جراحی پروستات

در بیمارانی که احتساب ادرار و دیگر اختلالاتی که توضیح دادیم رنج میبرند و درمان دارویی بر روی آن ها تاثیر بسزایی ندارد پزشک پس از سونو گرافی پروستات به بیماران عمل جراحی را پیشنهاد میکند.

نحوه انجام سونوگرافی پروستات

برای انجام این سونو گرافی امکان این وجود دارد که تکنسین سونوگرافی از شما خواسته که در رختکن لباس های خود را تعویض کرده و لباس های مخصوصی بپوشید.

پس از تعویض لباس در مواقعی از شما خواسته به صورت خوابیده به پهلو یا پشت بر روی تخت مخصوص دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنید.

برای انجام سونوگرافی پروستات دستگاه مخصوص را پس از مالیدن ژل مخصوص بر روی دستگاه به آرامی درون مقعد برده و  تکنسیسن برای بررسی دقیق بافت ها به آرامی شروع به چرخاندن دستگاه میکند.

ممکن است به صورت بیهوشی یا تزریق داروی بی حسی این سونوگرافی انجام بپذیرد.

اگر به دنبال بهترین مرکز سونو گرافی در کنار سونوگرافی ارزان در تهران و یک سونو با تشخیص بالا  هستید میتوانید کاج کلیتیک را انتخاب کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.