سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه در واقع یکی از سونوگرافی های راحت و بدون درد میباشد.

برای انجام سونوگرافی کلیه در واقع از تشعشعاتی که برای انسان مضر باشند نیز استفاده نمیشود.این روش با استفاده از امواج صوتی که فرکانسش به گوش انسان نمیخورد انجام پذیر می باشد.

فرکانس های صوتی پس از برخورد با اندام های بدن بازتاب میکند در بازگشت این فرکانس ها  تصاویر اندام ها بر روی مانیتور دستگاه سونوگرافی منتشر میشود.

سونوگرافی کلیه چه مشکلاتی را نشان میدهد

به صورت کلی سونوگرافی کلیه بنا به دلایلی که در ادامه ذکر میکنیم انجام میشود:

سنگ کلیه
عفونت کلیه
دردکلیه
تومور کلیه
سرطان کلیه
بیماری کلیه پلی کیستیک
سونوگرافی سنگ کلیه

شاید شما هم در طی عمرتان دچار درد در ناحیه کلیه شده اید اولین فکر که به ذهنتان میرسد این است که شاید درد از این ناحیه برای سنگ کلیه باشد.

علائم سنگ کلیه به این شکل  که درد بصورت ناگهانی و مبهم که از پشت و پهلو شروع میکند و در بعضی موارد نیز درد در کشاله های ران و در مواردی درد در بیضه ها نیز میباشد. این درد که به نام کولیک کلیوی یکی از شدید ترین دردها میباشد و با درد زایمان نیز قابل مقایسه می باشد.

دلایل وجود سنگ کلیه
کمبود مصرف مایعات:نوشیدن مایعات کمک بزرگی به عدم بروز این مشکلات میکند.
نداشتن تحرک و چاقی:در زندگی روزمره سعی کنید که تحرک زیادی داشته باشید چرا که این کار باعث سلامتی کلیه هایتان میگردد.
استفاده بیرویه از ویتامین ث،پروتئین و سدیم
بیماری التهاب روده
بیماری پرکاری تیروئید که باعث دفع کلسیم از بدن میشود
استفاده از الکل
عفونت کلیه

عفونت کلیه یکی از مشکلات کلیه میباشد. عملکرد این عفونت از مثانه یا مجراهای ادرار شروع شده و در بعضی موارد به سمت کلیه ها انتشار  می آید.

در صورتی که از این بیماری جلوگیری نشود در آینده باعث بروز مشکل های بزرگ و خطر ناکی میشود.

تب،درد کمر،درد در پهلو ها،دردشکم،تکرر در ادرار،احساس سوزش در ادرار،وجودچرک یا خون در ادرار،ادرار با بویی بد و کف آلود از نشانه های بیماری عفونت کلیه میباشد.

در صورتی که این مشکلات برای شما پیش آمد بدون وقفه به پزشک مراجعه نمایید.تشخیص عفونت کلیه توسط سونوگرافی کلیه انجام میپذیرد.

درد کلیه

درد کلیه دردی بسیار زجر آور است.درد در کلیه هامنطور در بالا گفتیم از کمر ،کشاله ران ،پهلو و پشت شروع شده تا مجاری ادرار نیز ادامه می یابد.بنابراین احساس درد در پشت و پهلو تنها مربوط به کلیه نیست و ممکن است بنا به دلایل دیگری نیز باشد.

تومور کلیه

تومور کلیه معمولا در سنین بالاتر را در بر میگیرد و بر سنین پایین تر خیلی کم مشاهده میشود.کارسینوم کلیوی یکی از بیش ترین تومور های کلیه میباشد.از علائم تومور کلیه درد به صورت مداوم در پهلو ها و کمر،وجود خون در ادرار،درد در زیر دنده،برآمدگی پهلو ها میتوان نام برد.

سرطان کلیه

سلول های سرطانی در همه ی انسانها وجود دارد.در بدن های مختلف به گونه های مختلف یافت میشود بسیاری از سلول های سرطانی  خود بخودی می میرند.بسیاری از سلول های سرطانی بدن را بدن بطور سیستم محافظتی مبارزه میکند و پیروز میشود. و متاسفانه بسیاری از آن ها نیز که دلیلی برایش هنوز کشف نشده است شروع به کثیر و انتشار میکنند.

از جمله موارد تشدید کننده این سلول های سرطانی میتوان مصرف دخانیات و سیگار ،اضافه وزن بخصوص در خانم ها،در بیمارانی که دیالیز انجام میدهند خطر ابتلا به سرطان بشدت افزایش می یابد.و هم چنین پیوند کلیه نیز ممکن است دلیلی برای سرطان کلیه باشد.

ازجمله علائم سرطان کلیه درد در پهلو ها و پشت،وجود خون در ادرار،احساس فشار در شکم،خستگی ،سر درد،کاهش توانایی بدن میتوان یاد کرد.

از راه های تشخیص وجود سرطان در این اندام،سونوگرافی کلیه و سونوگرافی کیست و تومور میباشد.

بیماری کلیه پلی کیستیک

این بیماری ارثی میباشد فرایند این بیماری به گونه ایی میباشد که این اندام را در بر میگیرد به حدی این اندام را بزرگ میکند که کارایی خود را از دست بدهد.از راه های تشضخیص این بیماری نیز سونوگرافی کلیه میباشد.

طرز انجام سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه روشی بدون درد میباشد بدین ترتیب که از شما خواسته بر روی تخت دراز بکشید سپس تکنیسین سونو گرافی مقداری ژل مخصوص بر روی بدن شما قرار میدهد و با دستگاه مخصوص شروع به انجام  این تست میکند.

در طی این آزمایش ممکن است مثانه شما نیز مورد بررسی قرار گیرد برای همین نیز از شما در خواست میشود یک بار با مثانه پر و پس از آن با مثانه خالی مورد بررسی قرار گیرد.

سونوگرافی های مرتبط دیگر:

سونوگرافی لگن

سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی سینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.