طول سرویکس در بارداری

طول سرویکس به طول انتهای تحتانی رحم اشاره دارد که در دوران بارداری ممکن است خیلی کوتاه شود و خطر زایمان زودرس را افزایش دهد.

قبل از بارداری، طول سرویکس (دهانه رحم)، قسمت تحتانی رحم که به واژن وصل می شود، بسته، بلند و محکم است. در دوران بارداری، دهانه رحم به تدریج نرم و کوتاه می شود. با آماده شدن بدن برای زایمان، طول سرویکس کاهش یافته و در نهایت برای زایمان باز می شود. اگر دهانه رحم قبل از 37 هفته شروع به باز شدن کند، خطر زایمان زودرس افزایش می یابد. زایمان زودرس با خطرات سلامتی برای نوزاد همراه است.

اگر سونوگرافی نشان دهد که طول سرویکس بین 25 تا 29 میلی متر است، پزشک ممکن است توصیه به سونوگرافی های مکرر برای نظارت بر طول دهانه رحم کند. اگر طول سرویکس قبل از 24 هفته بارداری کمتر از 25 میلی متر (دهانه رحم کوتاه) باشد و فرد تک قلو باردار باشد، پزشک ممکن است از بخیه یا نوار مصنوعی برای تقویت دهانه رحم استفاده می کند (سرکلاژ سرویکس).

اگر سابقه زایمان زودرس دارید، پزشک همچنین ممکن است در مورد مزایای احتمالی تزریق پروژسترون برای کاهش خطر زایمان زودرس دیگر با شما صحبت کند. به خاطر داشته باشید که پژوهش ها در مورد استفاده از تزریق پروژسترون در حال انجام است.

طول سرویکس در بارداری و زایمان

دهانه رحم که در منطقه لگن در سیستم تولید مثل زنان قرار دارد، از یک بافت ماتریکسی و سلول های کلاژن تشکیل شده است. چهار ناحیه اصلی در سرویکس وجود دارد:

– اکتوسرویکس: سلول های غیر مخاطی تولید کننده یک سوم پایینی کانال دهانه رحم

– اندوسرویکس: سلول های مخاطی تولید کننده دو سوم بالای دهانه رحم

– OS خارجی: دهانه در قسمت بیرونی، کانال واژن

– OS داخلی: دهانه در قسمت داخلی، کانال در نزدیکی رحم

طول سرویکس در بارداری

طول سرویکس در بارداری

نقش سرویکس در قاعدگی

در طول چرخه قاعدگی یک زن، دهانه رحم داخلی و خارجی در ارتباط با مراحل مختلف قاعدگی باز و بسته می شود. بسته به مرحله، موقعیت سرویکس تغییر می کند و گاه به سمت بالا یا به سمت پایین در واژن حرکت می کند.

تخمک گذاری

در حین تخمک گذاری دهانه رحم بالا است و نزدیک به قسمت بالای واژن قرار دارد تا راحت باز شود و اسپرم وارد شود.

ترشح مخاط دهانه رحم بیشتر با تغییر محیط واژن از حالت اسیدی طبیعی به حالت قلیایی، اسپرم را در خود جای می دهد. برای اطمینان بهتر از ورود اسپرم به دهانه رحم، مخاط نیز نازک تر، شفاف تر و چسبناک تر می شود.

مرحله غیر باروری

در مرحله غیر باروری قاعدگی، موقعیت سرویکس پایین است و بسته می شود. ترشحات واژن برای محافظت در برابر باکتری ها و سایر عوامل عفونی ضخیم تر و اسیدی تر می شوند.

بارداری

همان طور که شکل و موقعیت سرویکس پیش از بارداری تغییر می کند، پس از لقاح و کاشت تخمک بارور شده در رحم نیز (در پاسخ به مرحله بارداری و رشد جنین) دستخوش تغییر می شود.

با پیشرفت بارداری از سه ماهه دوم به سه ماهه سوم، جنین برای آمادگی برای تولد به پایین لگن می رود. نقش دهانه رحم در این مرحله ارائه پشتیبانی پایدار از جنین است.

زایمان

با پیشرفت زایمان، دهانه رحم نرم تر و کوتاه تر می شود و دهانه سرویکس گشاد می شود. برای قرار گرفتن سر جنین در هنگام زایمان، باید کانال دهانه رحم به قطر بیش از 10 سانتی متر باز شود. با گشاد شدن سرویکس نیز کوتاه تر و نازک تر می شود، که به این پدیده افاسمان می گویند.

در فرآیند افاسمان، دهانه داخلی و خارجی سرویکس به هم نزدیک تر می شود. در روند افاسمان و دیلاتاسیون، پزشک یا ماما از میزان دهانه رحم برای تصمیم گیری در مورد مدیریت زایمان استفاده می کنند.

– در اوایل زایمان، انقباضات رحمی قوی و منظم می شوند و دهانه رحم تا بیش از 5 سانتی متر گشاد می شود.

– در حین زایمان فعال، دهانه رحم به اتساع کامل 10 سانتی متر باز می شود. این در حالی است که فشار دادن باعث شروع تولد نوزاد از طریق کانال زایمان می شود.

– پس از زایمان، دهانه داخلی سرویکس بسته می شود، در حالی که ممکن است دهانه خارجی رحم برای چند هفته گشاد شود.
در صورتی که نگران طول سرویکس خود در دوران بارداری هستید، با پزشک صحبت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.