علائم اولیه بارداری

اگرچه آزمایش های بارداری و سونوگرافی تنها راه‌های تشخیص بارداری هستند، اما از طریق یک سری علائم و نشانه‌ ها نیز می توان پی به بارداری برد.

تاخیر در بیش از یک دوره عادت ماهانه، تهوع صبحگاهی، حساسیت به بو و خستگی از جمله علائم اولیه بارداری به حساب می آیند.

زمان شروع علائم بارداری

هفته اول بارداری بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود. به این معنی که آخرین دوره قاعدگی فرد، حتی اگر باردار هم نبوده باشد، هفته اول بارداری او در نظر گرفته می شود.

تاریخ زایمان نیز با استفاده از اولین روز آخرین قاعدگی تخمین زده می‌شود.

علائم و نشانه های بارداری

علائم و نشانه های اولیه بارداری عبارت است از:

– گرفتگی خفیف و لکه بینی

– تاخیر در قاعدگی

– خستگی

– حالت تهوع

– گزگز یا درد سینه ها

– تکرر ادرار

– نفخ

– تهوع هنگام حرکت

– نوسانات خلقی

– تغییرات دمایی

فشار خون بالا

– خستگی شدید و سوزش سر معده

– افزایش ضربان قلب

– تغییرات پستان و نیپل (نوک پستان)

– افزایش قابل توجه وزن

علائم اولیه بارداری

گرفتگی عضلانی و لکه بینی

از هفته 1 تا 4 بارداری، همه چیز همچنان در سطح سلولی اتفاق میفتد. تخمک بارور شده بلاستوسیست (گروهی از سلول های پر از مایع که به آن جنین اولیه می گویند) را ایجاد می کند.

حدود 10 تا 14 روز (هفته چهارم) پس از لقاح، بلاستوسیست در آندومتر (پوشش داخلی رحم) لانه گزینی می کند. این فرآیند می تواند باعث خونریزی لانه گزینی شود و ممکن است با یک دوره قاعدگی خفیف اشتباه گرفته شود (این مسئله برای همه زنان رخ نمی دهد).

عدم قاعدگی

پس از اتمام لانه گزینی، بدن شروع به تولید گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) می کند. این هورمون به بدن در حفظ بارداری کمک می کند و همچنین به تخمدان ها دستور توقف رهاسازی ماهیانه تخمک های بالغ را می دهد.

افزایش دمای بدن

افزایش دمای پایه بدن می تواند نشانه بارداری باشد. در صورت افزایش دمای بدن به مدت 2 هفته، احتمال بارداری فرد وجود دارد.

خستگی

خستگی می تواند در هر زمانی در دوران بارداری بروز کند. این علامت در اوایل بارداری شایع است، زیرا سطح پروژسترون افزایش می یابد و می تواند باعث خواب آلودگی شود.

افزایش ضربان قلب

در حدود هفته های 8 تا 10 بارداری، ممکن است قلب خون را سریع تر و شدیدتر پمپاژ کند. ضربان قلب و آریتمی در دوران بارداری شایع هستند. این مسئله به دلیل هورمون ها طبیعی است.

تغییرات اولیه سینه ها

تغییرات سینه ها ممکن است بین هفته های 4 تا 6 بارداری رخ دهد. احتمالا در این مدت سینه ها به دلیل تغییرات هورمونی حساس و متورم می شوند. این تغییر ممکن است پس از چند هفته از سازگاری بدن با هورمون ها رفع شود.

تغییرات نیپل و سینه نیز می تواند در حدود هفته 11 رخ دهد. هورمون ها همچنان باعث رشد سینه می شوند. آرئول نیز (ناحیه اطراف نوک پستان) ممکن است تیره تر و بزرگ تر شود.

نوسانات خلقی

سطوح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری بالا خواهد بود. این افزایش می تواند بر خلق و خو اثر بگذارد و فرد را بیشتر از قبل احساساتی یا واکنش پذیر کند. نوسانات خلقی در دوران بارداری شایع است و می تواند منجر به احساساتی از جمله افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و سرخوشی شود.

تکرر ادرار و بی اختیاری

در دوران بارداری پمپاژ خون در بدن افزایش می یابد. این مسئله باعث می‌شود کلیه‌ ها، مایعات را بیشتر از حد معمول پردازش کنند و در نهایت مایعات بیشتری در مثانه تولید ‌شود. هورمون ها نیز نقش اساسی در سلامت مثانه دارند.

نفخ و یبوست

در اوایل بارداری برخی مادران احساس نفخ و یبوست دارند. این امر می تواند به دلیل تغییرات هورمونی باشد که باعث کاهش سرعت سیستم گوارش می شود.

بیماری صبحگاهی، تهوع و استفراغ

حالت تهوع و بیماری صبحگاهی اغلب در هفته های 4 تا 6 بارداری بروز می کند و در هفته 9 بارداری به اوج خود می رسد. علت دقیق این مسئله مشخص نیست، اما ممکن است هورمون ها در این وضعیت نقشی داشته باشند.

در طول سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان تهوع صبحگاهی خفیف تا شدید را تجربه می کنند. این مسئله ممکن است در اواخر سه ماهه اول بارداری شدیدتر شود، اما اغلب با ورود به سه ماهه دوم شدت آن کمتر می شود.

فشار خون بالا و سرگیجه

در بیشتر موارد، فشار خون بالا در مراحل اولیه بارداری کاهش می یابد. این امر همچنین می تواند به دلیل اتساع عروق خونی منجر به احساس سرگیجه شود.

تشخیص فشار خون بالا یا فشار خون بارداری دشوار است. فشار خون بالا در 20 هفته اول نشان دهنده مشکلات زمینه ای است.

علائم اولیه بارداری

حساسیت به بو و مواد غذایی

حساسیت بویایی یکی از علائم اولیه بارداری است، که شواهد علمی کمی در مورد آن وجود دارد. با این حال این مسئله می تواند مهم باشد، زیرا حساسیت به بو باعث تهوع و استفراغ می شود و در نهایت مادر نسبت به برخی غذاها تنفر شدید پیدا می کند.

افزایش وزن

افزایش وزن در پایان سه ماهه اول بارداری شایع ‌تر است. وزن مادر ممکن است در چند ماه اول 0.5 تا 2 کیلو افزایش یابد. اضافه وزن در مراحل بعدی بارداری اغلب شامل موارد زیر می شود:

– سینه ها (حدود 0.5 تا 1 کیلو)

– رحم (حدود 1 کیلو)

– جفت (حدود 700 گرم)

– مایع آمنیوتیک (حدود 1 کیلو)

– افزایش حجم خون و مایع (حدود 2.3 تا 3.2 کیلوگرم)

– چربی (2.7 تا 3.7 کیلوگرم)

سوزش سر دل

هورمون ها می توانند باعث شل شدن دریچه بین معده و مری شوند. این امر باعث نشت اسید معده و در نهایت سوزش سر دل می شود.

روش های تشخیص بارداری

به طور کلی 1 هفته پس از عقب افتادن قاعدگی می توان متوجه بارداری شد. انجام تست بارداری خانگی در این مرحله نتیجه دقیق‌تری دارد.

آزمایش خون بارداری را می توان زودتر انجام داد، اما در این صورت احتمال نتیجه منفی کاذب وجود دارد. آزمایش خون اغلب hCG را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص می دهد.

بهترین زمان برای تست بارداری

در صورت مشکوک بودن به بارداری، بهترین زمان برای انجام تست بارداری خانگی 1 هفته پس از تاخیر در اولین عادت ماهانه است. تست‌های بارداری خانگی در صورت استفاده صحیح در زمان مناسب، 97 درصد منبع مطمئنی هستند.

آزمایش خون اغلب می‌تواند حاملگی را خیلی زودتر نشان دهد، اما باید در مطب پزشک یا در یک محیط بالینی انجام شود.

زمان تماس با پزشک

در صورتی که تست بارداری خانگی مثبت شد، باید فورا با پزشک تماس گرفت. پزشک می تواند برای تایید بارداری آزمایش حساس تری تجویز کند و معاینه لگنی انجام دهد.

هر چه زودتر در دوران بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنید، بهتر می توانید برای ویزیت های منظم برنامه ریزی کرد.

علائم اولیه بارداری در سه ماهه دوم کاهش می یابد.

بسیاری از تغییرات بدن و علائم بارداری که مادران در سه ماهه اول تجربه می کنند، با رسیدن به سه ماهه دوم کمرنگ تر می شود. برای تسکین علائمی که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنند، باید با پزشک صحبت کرد.

خلاصه مطلب

بدن مادر در اوایل بارداری دستخوش تغییرات بسیاری می شود. در این دوران او ممکن است علائمی مانند حالت تهوع، حساس شدن سینه ها و قاعدگی از دست رفته (نشانه اصلی بارداری) را نیز تجربه کند.

برای اطمینان از بارداری، اولین قدم انجام تست بارداری خانگی است. این آزمایشات به طور گسترده بدون نسخه در داروخانه ها در دسترس هستند.

در صورت مثبت بودن نتیجه تست بارداری، برای معاینه و آزمایش های بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد. با تعیین بارداری می توان برای محافظت از سلامت خود و جنین برنامه ریزی کرد.

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.