عکس اشعه ایکس OPG چیست؟

عکس OPG در سعادت آباد

عکس OPG (ارتوپانتوموگرام) نوعی اسکن پانورامیک از فک بالا و پایین از طریق اشعه ایکس دندانپزشکی است. این تصویربرداری گاهی با عناوین اختصاصی اورتوپانتوموگراف ( (Orthopantomagraph یا پانورکس (Panorex) نیز نامیده می شود. OPG نمای دو بعدی مسطح از ساختار منحنی (نیم دایره حد فاصل بین دو گوش) را نشان می دهد. این تصویربرداری پانورامیک امکان مشاهده تصاویر چند زاویه ای و ترکیبی گسترده از هر دو فک فوقانی (بالا) و تحتانی (پایین) را می دهد، در این صورت ساختارهای خارج از منطقه تار خواهند بود. دندانپزشک احتمالا در مراحلی از روند درمان درخواست OPG می دهد.

تصویربرداری OPG همچنین تعداد، موقعیت و رشد تمام دندان ها را نشان می دهد، از جمله مواردی که هنوز روی سطح لثه ظاهر یا روییده نشده اند. OPG با تصویربرداری معمولی داخل دهان (عکس کوچک از نمای نزدیک تک دندان) متفاوت است. این نوع تصویربرداری جزئیات کم تر ولی نمای گسترده تری را ایجاد می کند. عکس OPG به ویژه برای مناطقی که بررسی آن با عکس معمولی دشوار است، مانند دندان عقل یا رشد فک و دندان کودکان مفید است. OPG همچنین برای بررسی اتصال فک TMJ (مفصل گیجگاه فکی) که گاهی CMA (مفصل جمجمه فک پایین) نامیده می شود، نیز استفاده می شود، به ویژه در موارد ساییدگی فک که فرد دندان قروچه می کند.

عکس OPG در سعادت آباد

عکس OPG در سعادت آباد

مزیت اصلی تصاویر پانوراما / OPG:

– پوشش گسترده از استخوان و دندان های صورت از جمله TMJ (مفصل گیجگاه فکی)

– پایین بودن دوز اشعه ایکس برای بیمار

– معاینه آسان برای بیمار

– قابلیت استفاده برای بیمارانی که در باز کردن دهان خود مشکل دارند

– زمان کوتاه برای آماده شدن عکس

– کمک های بصری مفید برای آموزش و توضیح راحت موارد به بیمار

دندانپزشک در هنگام گرفتن عکس OPG از شما می خواهد که جواهرات یا وسایل فلزی را از اطراف ناحیه سر و گردن خود بردارید، زیرا این لوازم می تواند در تصویر و اشعه ایکس اختلال ایجاد کند. این تصویربرداری معمولا حدود 3 دقیقه طول می کشد و تنها 20 ثانیه از این زمان صرف گرفتن تصویر می شود.

عکس OPG در سعادت آباد

صفحه اینستاگرام کلینیک کاج در سعادت آباد

روند کار تصویربرداری OPG چگونه است؟

دستگاه OPG به گونه ای طراحی شده که تصاویر توسط اشعه ایکس به صورت فایل دیجیتالی تهیه می شوند، به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند و در عرض چند ثانیه در دسترس قرار می گیرند. دندانپزشک در پایان وقت ملاقات عکس دندان را با شما مرور می کند، این کار می تواند به عنوان بخشی از معاینه یا یک ویزیت مشاوره مجزا صورت گیرد. OPG تنها یکی از ابزارهای تشخیصی است، که دندانپزشک ها برای شناسایی دقیق مشکلات دندانی از آن استفاده می کنند.

مرکز رادیولوژی و سونوگرافی کاج، یک مرکز عکس OPG در سعادت آباد است که شما عزیزان می توانید به صورت آنلاین برای عکس OPG در رادیولوژی کاج واقع در سعادت آباد، نوبت بگیرید.

سامانه نوبت دهی مرکز سونوگرافی کاج

مترجم: محدثه محمدی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.