فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا در بارداری یک مشکل شایع پزشکی است که معمولا پس از تولد نوزاد رفع می شود. این عارضه در برخی موارد می تواند نشانه یک وضعیت جدی به نام پره اکلامپسی باشد.

فشار خون نشان دهنده مقدار فشاری است که توسط خون به دیواره رگ های خونی وارد می شود. به طور معمول فشار خون به صورت 2 عدد ثبت می‌شود: عدد بالا (سیستولی) فشار موجود در سرخرگ ها زمانی که قلب در حال پمپاژ است و عدد پایین (دیاستولی) فشار موجود در سرخرگ ها زمانی که قلب در حال استراحت بین ضربان ها است.

در دوران بارداری هنگامی که فشار خون سیستول بیشتر از 140 یا فشار خون دیاستول بیشتر از 90 باشد (به عنوان ‘140 روی 90’ توصیف می شود)، فشار خون بالا تلقی می شود. فشار خون بالا گاهی با عنوان هایپرتنشن نیز شناخته می شود.

در دوران بارداری در صورت ابتلا به فشار خون بالا و بروز علائم زیر باید فورا به پزشک مراجعه کرد:

– سردرد شدید

– تاری دید

– تورم ناگهانی صورت، دست ها و پاها

– درد در قسمت بالای شکم (زیر دنده ها)

انواع فشار خون بالا در بارداری

انواع فشار خون بالا در دوران بارداری عبارت است از:

فشار خون مزمن: هایپرتنشن مزمن به فشار خون قبل از بارداری اشاره دارد، برای نمونه مادر بیماری کلیوی داشته باشد. فشار خون مزمن همچنین فشار خونی است که قبل از هفته 20 بارداری تشخیص داده شود. برخی از زنان مبتلا به هایپرتنشن مزمن ممکن است در دوران بارداری دچار پره اکلامپسی شوند.

فشار خون بارداری: این نوع فشار خون بعد از هفته 20 بارداری تشخیص داده می شود و به آن هایپرتنشن بارداری نیز می گویند.

پره اکلامپسی: پره اکلامپسی یک بیماری جدی است که فقط در زنان باردار رخ می دهد. این عارضه افزون بر فشار خون بالا، می تواند کلیه ها، کبد، خون و مغز را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

فشار خون بالا در بارداری

چه عواملی منجر به فشار خون بالا در دوران بارداری می شود؟

هر زنی ممکن است در دوران بارداری خود به فشار خون بالا مبتلا شود، اما دلایل مختلفی برای ابتلا به این عارضه وجود دارد، از جمله:

– سابقه خانوادگی پره اکلامپسی

– ابتلا به یک وضعیت پزشکی مانند بیماری کلیوی، دیابت یا فشار خون مزمن

– سن بیشتر از 40 سال

– چاقی یا اضافه وزن

– بارداری دوقلویی یا چندقلویی

آیا فشار خون بالا می تواند بر جنین اثر بگذارد؟

فشار خون بالا در بارداری می تواند از جریان خون به جفت جلوگیری کند. از آن جا که در این شرایط جنین مواد مغذی یا اکسیژن کافی دریافت نمی کند، در معرض خطر کمبود وزن هنگام تولد یا تولد زودرس قرار می گیرد. به همین دلیل بسیار مهم است که فشار خون بالا به موقع تشخیص داده و درمان شود.

عوارض فشار خون بالا بر مادر چیست؟

فشار خون بالایی که در دوران بارداری درمان نشود، با خطر جدا شدن جفت، زایمان زودرس، دیابت بارداری یا تولد نوزاد مرده همراه است.

زنانی که در بارداری فشار خون بالا را تجربه می‌کنند، به احتمال زیاد در سنین بالاتر دچار مشکلات فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی می‌شوند.

فشار خون بالا در بارداری

درمان فشار خون بالا در دوران بارداری

در دوران بارداری پزشک یا ماما به طور منظم فشار خون مادر را بررسی می کند. در صورت ابتلا به فشار خون بالا موارد زیر مهم است:

– ترک سیگار

– داشتن رژیم غذایی سالم

– انجام تمرینات ورزشی منظم

– اطمینان از داشتن وزن متعادل

اگر فشار خون بالا ناشی از یک وضعیت پزشکی مانند بیماری کلیوی باشد، باید با پزشک در مورد مصرف داروهای بی خطر در دوران بارداری صحبت کرد.

پره اکلامپسی را می توان با دارو و نظارت دقیق بر مادر و جنین کنترل کرد. با این حال این وضعیت می تواند خیلی سریع بدتر شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است لازم باشد مادر به بیمارستان برود یا نوزاد زودتر به دنیا بیاید.

چگونه فشار خون بالا بر زایمان اثر می گذارد؟

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، مادر و جنین در طول بارداری تحت نظارت دقیق قرار می گیرند. در حین زایمان، قلب جنین به طور مداوم کنترل می شود و ممکن است برای دریافت دارو و مایعات تزریق داخل وریدی انجام شود. اگر وضعیت مادر در حین زایمان بدتر شود، ممکن است به سزارین اورژانسی نیاز باشد.

در صورت ابتلای مادر به پره اکلامپسی، به طور معمول توصیه به زایمان در یک زایشگاه بزرگ دارای مراقبت های تخصصی مادر و نوزاد می شود. زیرا ممکن است نوزاد زود به دنیا بیاید یا کوچک تر از حد انتظار باشد.

آیا فشار خون بعد از زایمان بالا می ماند؟

فشار خون بالا در بارداری معمولا با تولد نوزاد از بین می رود. با این حال ممکن است ظرف چند روز پس از زایمان همچنان عوارضی وجود داشته باشد که در این شرایط مادر باید برای مدت چند هفته تحت نظر قرار گیرد.

زنانی که به دلیل بیماری های دیگر (فشار خون مزمن) فشار خون بالا داشته اند، باید برای اطمینان از بازگشت فشار خون به سطح ایمن به پزشک مراجعه کنند.

آیا پیامدهایی برای بارداری های آینده وجود دارد؟

داشتن فشار خون بالا در بارداری لزوما به معنی ابتلای مادر به این عارضه در بارداری های بعدی نیست. با این حال احتمال بروز این خطر افزایش می‌یابد، به ‌ویژه اگر مادر دچار بیماری‌ هایی مانند فشار خون بالا، بیماری کلیوی، دیابت یا لوپوس باشد.

 

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.