فولیکول برای بارداری

فولیکول تخمدان کیسه ای پر از مایع و حاوی یک تخمک نابالغ یا اووسیت است که در تخمدان ها (دستگاه تولید مثل زن) یافت می شود. در حین تخمک گذاری، یک تخمک بالغ از یک فولیکول آزاد می شود. اگرچه در هر چرخه چندین فولیکول شروع به رشد می کنند، اما به طورطبیعی فقط یکی از فولیکول ها تخمک آزاد می کند (به ندرت، بیش از یک تخمک آزاد می شود و احتمال بارداری دوقلویی افزایش می یاید). پس از تخمک گذاری، فولیکول به جسم زرد تبدیل می شود.

فولیکول هایی که تخمک بالغ آزاد نمی کنند (فرآیندی که به عنوان آترزی شناخته می شود)، می توانند در هر مرحله از رشد فولیکول متلاشی شوند. حدود 99 درصد از فولیکول های تخمدان از هم پاشیده می شوند و هرگز به اندازه کافی بالغ نمی شوند تا تخمک آزاد کنند.

رشد و توسعه فولیکول در طی درمان باروری ردیابی می شود. در حین سوپراوولاسیون (در طول درمان IVF استفاده می شود)، هدف تحریک تخمدان ها ایجاد چندین فولیکول بالغ به طور همزمان است. همچنین سونوگرافی شمارش فولیکول های آنترال (AFC) ممکن است به عنوان بخشی از آزمایش باروری انجام شود. هدف این آزمایش ارزیابی ذخایر تخمدان است.

فولیکول آنترال چیست؟

از لحاظ تئوری، اطلاع از تعداد فولیکول های موجود در تخمدان، می تواند ایده ای از تعداد تخمک ها را ارائه دهد. شمارش تعداد فولیکول ها در تخمدان ها غیرممکن است، زیرا آن ها بسیار کوچک هستند. با این حال زمانی که فولیکول به مرحله خاصی برسد، می توان آن را از طریق سونوگرافی مشاهده کرد.

در ابتدای کار فولیکول ها بسیار کوچک هستند. تمام فولیکول های موجود در تخمدان به عنوان فولیکول های اولیه شروع به کار می کنند. یک فولیکول اولیه فقط 25 میکرومتر (0.025 میلی متر) است و مشاهده آن با چشم غیر مسلح غیرممکن است، چه رسد به سونوگرافی. فولیکول های اولیه هر روز توسط سیگنال های هورمونی بیدار می شوند و شروع به رشد می کنند. تا زمانی که آن ها به زنده ماندن و بلوغ خود در مرحله بعدی ادامه دهند، بزرگ و بزرگ تر می شوند.

یکی از این مراحل مرحله سوم است. در این مدت، فولیکول یک حفره پر از مایع به نام آنتروم را بدست می آورد. فولیکول های دارای آنتروم، فولیکول های آنترال نامیده می شوند و اندازه آن ها بین 2 تا 10 میلی متر است. از نظر برخی، یک فولیکول آنتروم که 5 میلی متر است، 200 برابر بزرگ تر از یک فولیکول اولیه است.

فولیکول برای بارداری

فولیکول های آنتروم با سونوگرافی قابل مشاهده هستند. پژوهش ها نشان داده که تعداد فولیکول های آنتروم فعال در تخمدان ها با تعداد بالقوه تخمک های باقی مانده ارتباط دارند (احتمالا ذخیره تخمدان کم است).

فولیکول های آنترال سطح بالاتری از هورمون معروف به هورمون ضد مولر (AMH) تولید می کنند که در خون گردش می کند. اندازه گیری سطح AMH از طریق آزمایش خون روش دیگری برای ارزیابی ذخیره تخمدان است.

آزمایش شمارش فولیکول های آنترال (AFC)

بررسی تعداد فولیکول های آنترال بین روزهای 2 تا 5 چرخه قاعدگی توسط سونوگرافی ترانس واژینال انجام می شود. این آزمایش ممکن است به عنوان بخشی از کارآیی باروری یا قبل از دوره درمان باروری انجام شود.

در طی این آزمایش، تکنسین سونوگرافی هر تخمدان را بررسی می کند و تعداد فولیکول های بین 2 تا 10 میلی متر را در نظر می گیرد. پزشک ممکن است این آزمایش را برای ارزیابی موارد زیر تجویز کند:

– ارزیابی ذخایر تخمدان

– تشخیص نارسایی اولیه تخمدان

– کمک به تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

– احتمال باروری مرتبط با سن (تعداد فولیکول ها نسبت به همسالان بیشتر، کمتر یا هم اندازه)

چه تعداد از فولیکول های آنترال طبیعی هستند؟

طبیعی است که ذخایر تخمدان با افزایش سن کاهش یابد. بنابراین آن چه برای 25 سالگی طبیعی است، لزوماً برای 38 سالگی طبیعی نیست. با این وجود، تعداد فولیکول های آنترال 3 تا 6 کم است.

در یک پژوهش کلاسیک تعداد فولیکول های آنترال را در زنان بارور بررسی شده انجام داد (بیشتر مطالعات در مورد AFC زنان نابارور انجام شده است) . زنان تحت مطالعه باید دارای ویژگی های زیر باشند:

– داشتن چرخه های قاعدگی منظم با طول مدت 21 تا 35 روز

– تخمک گذاری ثابت شده با افزایش درجه حرارت در نمودار درجه حرارت پایه بدن

– بارداری و داشتن حداقل یک بچه در طی یک سال

– عدم ابتلا به بیماری های هورمونی یا غدد درون ریز

– عدم استفاده از روش های کنترل بارداری حداقل دو ماه قبل از پژوهش

فولیکول برای بارداری

میانگین متوسط تعداد فولیکول های آنترال (AFC) همراه با دامنه (از پایین ترین تا بالاترین تعداد AFC)

فولیکول برای بارداری

داشتن ذخایر تخمدان کم به این معنی نیست که نمی توانید باردار شوید. ولی تخمدان ها ممکن است به داروهای باروری پاسخ ندهند. مهارت تکنسین و تجهیزات سونوگرافی به خودی خود می تواند بر نتایج اثر بگذارد.

زنان با تعداد بسیار کم فولیکول های آنترال قبل از 40 سالگی ممکن است با نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان) شناخته شوند. تعداد فولیکول های آنترال غیرعادی بالا ممکن است نشان دهنده سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.