متوکلوپرامید در بارداری

اگر تا به حال با مشکلات معده دست و پنجه نرم کردید حتما اسم داروی متوکلوپرامید را شنیده اید، اگر هم تا کنون این اسم به گوش تان نخورده است ما در ادامه همه چیز را در خصوص این دارو به شما خواهیم گفت.

متوکلوپرامید برای چه مشکلاتی تجویز می شود؟

متوکلوپرامید Metoclopramide که به صورت قرص، قطره و آمپول موجود است، یک دارو برای درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ است.

این دارو با کمک کردن به سرعت حرکت غذا در دستگاه گوارش، سبب بهبود و برطرف شدن تهوع می شود.

نحوه و میزان مصرف متوکلوپرامید

این دارو به اشکال مختلفی که اشاره شد وجود دارد؛ شما باید آن را دقیقا به همان شکل که پزشک تان تجویز کرده استفاده کنید. پیشنهاد می شود که این دارو را نیم ساعت قبل از غذا یا وقت خواب میل کنید.

برای این دارو نیز باید مثل همه ی داروهای دیگر در مصرف آن احتیاط کنید و اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید هرگز برای نوبت بعدی میزان آن را دوبرابر نکنید.

متوکلوپرامید بدون نسخه یا با نسخه؟

شاید شما بتوانید این دارو را از داروخانه ها بدون نسخه تهیه کنید اما عاقلانه ترین کار این است که برای مصرف دارو از پزشک خود اجازه بگیرید یا با او مشورت کنید.

هر دارویی عوارض خود را دارد و ممکن است با شرایط بدنی شما این دارو مناسب تان نباشد. همچنین مواردی مثل دیابت، رفتن به دندانپزشکی یا قصد عمل جراحی از مسایل دیگری است که پیش از مصرف دارو باید آن را لحاظ کنید.

عوارض جانبی متوکلوپرامید

در صورت بروز هر گونه واکنش آلرژیک نسبت به این دارو، سریعا با پزشک یا مراکز درمانی تماس برقرار کنید. این علائم شامل: کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ها، زبان یا گلو است.

همچنین در صورت وجود هرگونه از نشانه های زیر، مصرف دارو را متوقف کنید و با پزشک خود در میان بگذارید. اگر در دو روز اول درمان؛ مشکلات و اختلالات حرکتی جدی داشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

متوکلوپرامید در بارداری

متوکلوپرامید در بارداری

لرزش یا رعشه بازو یا پاها

عدم کنترل عضلات حرکتی صورت هنگام جویدن، حرکت لب، اخم کردن، حرکت زبان، پلک زدن و حرکت چشم ها

حرکات غیر ارادی عضلات که از کنترل شما خارج است.

گیجی، افسردگی، تمایل به صدمه زدن به خود یا به خودکشی

تشنج

عدم تعادل و مشکلات در راه رفتن

مشکلات پوستی صورت

اضطراب، بی قراری، احساس پریشانی یا مشکلات خواب آلودگی

ورم، احساس تنفس های کوتاه، افزایش سریع وزن

واکنش شدید سیستم عصبی و سفت شدن ماهیچه ها، تب بالا، گیجی، افزایش ضربان قلب یا احساس غش کردن

شایع ترین عوارض این دارو شامل:

کاهش جنب و جوش

احساس خستگی

ولع غذا

تهوع و استفراغ

سردرد و گیجی

مشکلات خواب و کابوس

متوکلوپرامید در بارداری

این دارو فقط باید در شرایطی مصرف شود که فواید آن بیشتر از خطر برای جنین باشد. خطر این دارو در زنان باردار بعید اعلام شده است اما قطعا باید با مشورت و بررسی پزشک مصرف شود.

هشدارهای استفاده از متوکلوپرامید در بارداری

در صورتی که می توانید این دارو را در سه ماهه ی اول و سوم بارداری میل نکنید.

این دارو می تواند سبب افسردگی شود، بنابراین به دلیل احتمال بالای افسردگی پس از زایمان؛ پیشنهاد می شود در این دوران مصرف متوکلوپرامید یا کلا انجام نشود یا اینکه دوره ی طولانی میل نشود.

مصرف متوکلوپرامید در دوران شیردهی

مقداری از این دارو وارد شیر مادر می شود و نوزاد نیز آن را دریافت می کند که می تواند سبب افزایش سطوح پرولاکتین و عوارض احتمالی گوارش شود.

این دارو از نظر آکادمی اطفال آمریکا بر نوزاد شیرخوار اثرات ناشناخته ای دارد که ممکن است نگران کننده باشد؛ زیرا متوکلوپرامید یک داروی مسدود کننده ی دوپامینرژیک است.

به صورت کلی مصرف این دارو برای مادران پیشنهاد نمی شود و باید با نظر پزشک تصمیم گیری برای قطع شیردهی یا قطع دارو انجام شود.

نویسنده: نفیسه اسلامبولچی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

تماس تلفنی نوبت دهی آنلاین پیج اینستاگرام