مهمترین سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی های مهم دوران بارداری

در این مطلب به بررسی مهمترین سونوگرافی های دوران بارداری می پردازیم.

معمولا در دوران بارداری 4 سونوگرافی ضروری است اما ممکن است با دستور و توصیه های پزشک تعداد سونوگرافی ها بیشتر از 4 بار شود.

اولین سونوگرافی دوره بارداری در ماه چندم است؟

معمولا اولین سونوگرافی دوره بارداری که یک سونوگرافی مهم و ضروری محسوب می شود، در دومین ماه دوره بارداری است.

با تاخیر در پریود و داشتن علائمی مانند احساس خستگی زیاد، درد و سوزش سر سینه و تهوع، زنان به بارداری خود مشکوک می شوند؛ این حالات معمولا در ماه دوم بارداری یعنی حدود 5 یا 6 هفتگی نمایان می شود.

پس از این با آزمایش خون بارداری قطعی می شود و مادر می تواند اولین وقت را از پزشک متخصص زنان زایمان بگیرد. پزشک اولین سونوی بارداری را تجویز می کند.

نام دیگر سونوگرافی در سه ماه اول، سونوگرام است که معمولا بین 6 یا 8 هفته گرفته می شود. البته لازم به ذکر است که قبل از رفتن به سونوگرافی و آزمایش، فرد با آشامیدن مایعات به خصوص آب به اندازه کافی به عبور راحت تر فرا صوت کمک کند چون فرا صوت از مایعات راحت تر عبور می کند و همین امر باعث بهتر شدن کیفیت سونو است.

در این سونوگرافی اولین مساله ای که بررسی می شود بارداری خارج از رحمی است، سپس در صورت بارداری موفق داخل رحمی مواردی مانند ساک حاملگی، کیسه زرده، فتال پل (قطب جنین) تک قلو یا چند قلو بودن و تشکیل قلب جنین (معمولا از هفته هفتم) به بعد مورد بررسی قرار می گیرد.

دومین سونوگرافی ضروری در دوره بارداری در ماه چندم است؟

یکی از مهمترین سونوگرافی های دوران بارداری، سونوگرافی سه ماهه دوم است. در هفته های 11 تا 14 بارداری اختلالات کروموزومی را راحت تر می توان تشخیص داد به همین منظور سونوگرافی ان تی برای اندازه گیری مایع زجاجی پشت گردن جنین انجام می شود.

در این سونوگرافی احتمال وجود سندرم داون با دقت بررسی می شود. همچنین جزئیات غیر طبیعی و مشکل ساز برای کودک همانند : وضعیت گوارشی کودک (کلیه ها و کبد) ، وضعیت ضربان قلب یا همان کم یا زیاد بودن ضربان قلب و … را می توان بررسی و معاینه کرد.

انجام این سونوگرافی زودتر از هفته 11 بی فایده است زیرا جنین آنقدر کوچک است که امکان اندازه گیری مایع وجود ندارد. همچنین پس از اتمام هفته ی 14 دیگر نمی توان این سونو را انجام داد، زیرا احتمال دارد تا مایع زجاجی جذب شده باشد.

سونوگرافی های مهم دوران بارداری

هفته 16 بارداری زمان مناسبی برای تعیین جنسیت جنین است، خیلی از مادران تا سونوگرافی هفته 18 صبر می کنند اما برخی که دوست دارند زودتر جنسیت فرزند خود را بدانند، در هفته شانزدهم نیز سونوگرافی می روند. در نتیجه سونوی هفته 16 صرفا برای دانستن جنسیت، ضروری نیست.

در این آزمایش به خاطر استفاده از ژل روی شکم فرد ممکن است فرد از خنک بودن یا چسبان بودن آن کمی اذیت شود. اما پزشک برای مشاهده راحت تر کلیه های کودک از آن ژل استفاده می کند.

سومین سونوگرافی ضروری و مهم در دوره بارداری در ماه چندم است؟

سونوگرافی آنومالی بدون شک یکی از مهم ترین سونوگرافی های دوران بارداری است؛ در این سونو تمامی اندام جنین با دقت بررسی می شود و هر گونه احتمال نقص و مشکل توسط سونوگرافیست در توضیحات سونو درج می شود.

این سونوگرافی معمولا بین هفته 18 تا 22 انجام می شود و در آن جنسیت جنین نیز با قطعیت و وضوح اعلام می شود.

چهارمین سونوگرافی مهم دوره بارداری در ماه چندم است؟

بین هفته ی 28 تا 35 یک بار دیگر شما را به سونوگرافی می فرستند و آن برای بررسی وضعیت روند رشد جنین است، چنانچه در این سونو وزن جنین کمتر از حد طبیعی نسبت به سن بارداری باشد؛ اقدامات لازم برای وزن گیری بهتر یا بررسی مشکل به مادر گفته خواهد شد.

در این آزمایش دور سر، دور شکم و طول استخوان اندازه گیری می شود و پزشک با توجه به اندازه گیری ها وزن نوزاد را تخمین میزند.

گاهی اوقات پزشک به این خاطر که نظر درستی در باره سزارین یا زایمان طبیعی فرد باردار داشته باشد توصیه می کند که یک سونوگرافی دیگر هم در هفته های آخر انجام شود.

همانطور که گفتیم مهمترین سونوگرافی های دوران بارداری چهار آزمایش است که به ترتیب 1 تا چهار نام بردیم:

سونوگرافی اول: تشخیص ساک حاملگی

سونوگرافی دوم: سونوگرافی nt

سونوگرافی سوم: سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی چهارم: سونوگرافی بررسی وزن جنین

که این سونوگرافی ها به سونوگرافی های معمول معروفند.

اما در این سونوگرافی ها گاهی موردهایی دیده می شود که شک برانگیز است و آزمایش های بیشتری برای اطمینان از سلامت جنین لازم است که این آزمایش ها ملقب به سونوگرافی های تشخیصی یا خاص است که چند نوع دارد.

انواع سونوگرافی های تشخیصی

برای انجام مهمترین سونوگرافی های دوران بارداری از روش های تشخیصی مختلفی استفاده می شود

1 _ سونوگرافی داپلر: در صورت تشخیص مشکل در جریان خون جنین، پزشک این سونوگرافی را تجویز می کند با این آزمایش پزشک می تواند جریان خون را با دقت بیشتری بررسی کند و اگر مشکلی در خونرسانی وجود داشته باشد آن را راحت تشخیص دهد.

2 _ اکوکاردیوگرافی قلب: اگر پزشک در قلب جنین مشکلی ببیند این آزمایش را تجویز می کند تا بتواند رگ های قلب را به طور دقیق بررسی کند.

3 _ سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی: در این آزمایش جنین به صورت سه بعدی نشان داده می شود و با چهار بعدی کردن آن و کنار هم قرار دادن عکس ها یک فیلم از حرکات کودک را می توان دریافت کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.