مهم ترین نکات درباره تست بیبی چک

انجام تست بارداری خانگی می تواند استرس آور باشد، به ویژه اگر از نتیجه آن مطمئن نباشید. در این مطلب با زمان استفاده، نحوه کار و برخی از مشکلات احتمالی تست بارداری خانگی آشنا می شوید.

زمان انجام تست بارداری خانگی

بسیاری از تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که از اولین روز قاعدگی از دست رفته یا حتی قبل از آن، (در تشخیص حاملگی) دقیق هستند. با این حال، اگر تا اولین روز از پریود بعدی خود صبر کنید، نتایج دقیق تری دریافت خواهید کرد.

نتیجه بیشتر تست های خانگی حداقل یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی دقیق تر است. مدت کوتاهی پس از اتصال تخمک بارور به دیواره رحم (لانه گزینی)، جفت تشکیل شده و هورمون HCG (گنادوتروپین جفتی انسانی) تولید می شود. این هورمون وارد جریان خون و ادرار می شود.

به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری در بین زنان متفاوت است (حتی برای هر فرد در هر ماه نیز ممکن است متفاوت باشد) و تخمک بارور می تواند در زمان های مختلف در رحم کاشته شود. این مسئله بر زمان‌ شروع تولید HCG و تشخیص آن اثر می گذارد. اگر پریودهای تان نامنظم است، ممکن است در محاسبه چرخه قاعدگی دچار اشتباه شوید.

اگر تایید فوری بارداری برای تان مهم است، بسته به زمان بارداری یا تاخیر در پریود، پزشک ممکن است توصیه به انجام سونوگرافی، تست ادرار (در آزمایشگاه) یا آزمایش خون برای اندازه گیری سطح HCG کند.

تست بارداری خانگی

آیا انواع مختلف تست بارداری خانگی وجود دارد؟

در بیشتر تست ‌های بارداری، انتهای یک نوار وارد ادرار حمع آوری شده می شود یا چند قطره ادرار روی آن ریخته می شود و اغلب نتیجه تست پس از چند دقیقه به شکل یک علامت مثبت یا منفی، یک یا دو خط رنگی، یا کلمات pregnant (باردار) یا not pregnant (غیر باردار) روی نوار یا نشانگر مشخص می شود.

دستورالعمل‌های روی تست و مدت زمان انتظار قبل از بررسی نتایج را دنبال کنید (این زمان معمولا 2 دقیقه یا بیشتر است). بیشتر تست ها یک نشانگر کنترلی نیز دارند که به صورت خط یا نماد در پنجره نتیجه ظاهر می شود. اگر خط یا نماد ظاهر نشد، آزمایش به درستی کار نمی کند. با یک تست دیگر دوباره امتحان کنید.

با این حال برخی از تست های بارداری خانگی از بقیه حساس تر هستند، به این معنی که می توانند با میزان کم HCG مورد نیاز در ادرار، نتیجه درستی ارائه دهند.

همیشه تاریخ انقضای تست را بررسی کنید و قبل از انجام، طرز استفاده از آن را با دقت بخوانید.

دقت تشخیص تست های بارداری خانگی چقدر است؟

بیشتر تست های بارداری خانگی ادعا می کنند که 99 درصد دقت دارند و نتیجه درست را نشان می دهند. با این حال، حساسیت تست های بارداری خانگی در تشخیص بارداری زنانی که به تازگی قاعدگی شان به تعویق افتاده، متفاوت است. اگر نتیجه تست منفی است اما احتمال می دهید باردار باشید، صبر کنید و آزمایش را یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی خود تکرار کنید، یا با پزشک صحبت کنید.

آیا داروها بر روی نتایج تست های بارداری خانگی اثر می گذارند؟

داروهای باروری یا داروهایی که حاوی هورمون HCG هستند، ممکن است با نتایج تست بارداری خانگی تداخل داشته باشند. با این حال، بیشتر داروها از جمله آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری، بر دقت این تست ها اثر نمی گذارند.

آیا ممکن است نتیجه تست بارداری مثبت کاذب باشد؟

اگرچه این حالت نادر است، اما ممکن است نتیجه تست مثبت باشد، در حالی که فرد واقعا باردار نباشد. این وضعیت به عنوان مثبت کاذب شناخته می شود.

نتیجه مثبت کاذب در مواردی رخ می دهد که درست بعد از این که تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل شود، بارداری از دست برود (بارداری شیمیایی)، یا تست بارداری خانگی خیلی زود پس از مصرف داروی باروری حاوی هورمون HCG انجام شود. حاملگی خارج از رحم، یائسگی یا مشکلات تخمدان نیز ممکن است در نتایج گمراه کننده تست بارداری نقش داشته باشد.

تست بارداری خانگی

تست بارداری خانگی

آیا ممکن است نتیجه تست بارداری منفی کاذب باشد؟

نتیجه تست بارداری ممکن است منفی باشد، در حالی که فرد واقعا باردار باشد. این وضعیت به عنوان منفی کاذب شناخته می شود. عواملی که باعث نتیجه منفی کاذب می شوند، عبارت است از:

انجام زود هنگام تست: در صورتی که خیلی زود پس از به تعویق افتادن قاعدگی، تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG دشوار می شود. برای دریافت نتایج دقیق تر، یک هفته پس از تاخیر در پریود، تست را تکرار کنید. اگر نمی توانید خیلی منتظر بمانید، آزمایش خون بارداری بدهید.

بررسی زودهنگام نتیجه تست: برای به دست آوردن نتیجه درست به تست زمان بدهید. تنظیم زمان را مطابق دستورالعمل روی بسته در نظر بگیرید.

استفاده از ادرار رقیق برای تست: برای به دست آوردن بهترین نتیجه، از اولین ادرار خود در صبح استفاده کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.

بعد از انجام تست بارداری خانگی

مراحل زیر را بر اساس نتایج تست بارداری، در نظر بگیرید:

– تست بارداری مثبت است یا چند مرتبه تست را انجام داده اید و نتایج متفاوتی دریافت کرده اید. در این وضعیت باید به پزشک مراجعه کنید. برای تایید بارداری ممکن است به آزمایش خون یا سونوگرافی نیاز باشد. هر چه زودتر بارداری شما تایید شود، زودتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید.

– تست بارداری منفی است. اگر نتیجه منفی دریافت کرده اید و هنوز پریود نشده اید، آزمایش را طی چند روز یا یک هفته تکرار کنید، به ویژه اگر آن را قبل از عقب افتادن قاعدگی انجام داده اید.

– نتیجه تست منفی است، اما عادت ماهانه تان هنوز شروع نشده یا احتمال می دهید که باردار باشید. در این وضعیت باید با پزشک صحبت کرد. عوامل زیادی می توانند باعث تاخیر در دوره های قاعدگی (آمنوره) شوند، از جمله اختلالات تیروئید، وزن کم بدن، مشکلات تخمدان، ورزش بیش از حد و استرس. اگر باردار نباشید، پزشک می‌تواند به منظم شدن چرخه قاعدگی تان کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.