نبودن ضربان قلب جنین در سونوگرافی

دیدن ضربان قلب جنین در اولین سونوگرافی های بارداری یکی از مطمئن ترین شاخص هایی است که نشان می دهد روند بارداری، آنطور که باید پیش می رود. در این شرایط خطر سقط جنین بسیار کمتر است؛ اما اگر برای سونوگرافی مراجعه کردید و ضربان قلب جنین وجود نداشت؛ این به چه معناست؟

چرا گاهی ضربان قلب جنین قابل تشخیص نیست؟

دلایل زیادی برای نبودن ضربان قلب وجود دارد، با این وجود اگر مشکل خاصی در وضعیت بارداری دیده نشود، تکرار سونوگرافی برای 10 روز یا 2 هفته ی دیگر پیشنهاد می شود. شایع ترین دلایل شامل:

نوع سونوگرافی برای تشخیص ضربان قلب جنین

در سونوگرافی ترانس واژینال، دستگاه پروب داخل واژن می شود و به دلیل نزدیک شدن به رحم می تواند تصاویر بهتر و دقیق تری را ارائه کند. پیش از هفته ی هشتم بارداری، سونوی واژینال می تواند گزینه ی مطمئن تری برای تشخیص ضربان قلب جنین باشد و بسیار دقیق تر از سونوی شکمی عمل کند.

پیدا کردن ضربان قلب جنین می تواند کمی زمان بر باشد و طول بکشد. گاهی حتی تا هفته ی دهم بارداری هم ضربان قلب جنین تشخیص داده نمی شود.

ضربان قلب جنین در سونوگرافی

سن بارداری

اگر کمتر از هفته ی هفتم بارداری هستید، خیلی بعید است که دستگاه سونوگرافی بتواند ضربان قلب را پیدا کند. به خصوص سونوگرافی شکمی که حساسیت کمتری دارد.

دقت در تاریخ

اگر فکر می کنید که حداقل 7 هفته از بارداری تان گذشته و سونوی واژینال هم ضربان قلب را تشخیص نداده، به تاریخ ها شک کنید. در اوایل بارداری اشتباه در تاریخ تخمک گذاری رایج است. شاید بدن شما دقیق در تاریخی که فکر می کردید تخمک آزاد نکرده و همین سبب محاسبه ی اشتباه سن بارداری شده است. به عبارت دیگر، اگر تخمک شما دو هفته پس از شروع چرخه ی تخمک گذاری آزاد نشده باشد، طبیعی است که شما سن بارداری تان را اشتباه حساب کنید.

پس بهتر است بدون نگران کمی صبر داشته باشید تا سن بارداری تان افزایش پیدا کند.

اگر در سونوی مجدد باز هم ضربان قلب جنین مشاهده نشد، چه کار کنیم؟

اگر بعد از یک هفته، دوباره سونوگرافی انجام دادید و هنوز هم ضربان قلب جنین وجود نداشت. احتمال سقط جنین بیشتر می شود. اما باز هم ممکن است که سن بارداری تان پایین باشد به خصوص اگر پریودهای نامنظمی داشته اید. پس بهتر است حداقل برای سونوی مجدد 2 هفته صبر کنید. بهترین سن پس از 7 هفته تمام است.

نبودن ضربان قلب جنین پس از هفته هفتم بارداری

اگر هفت هفته از بارداری شما گذشته باشد و ضربان قلب جنین هنوز هم رویت نشده، این نمی تواند صد در صد نشانه ی سقط جنین باشد. بنابراین چنانچه هر کسی به شما گفت که باید سقط کنید به هیچ عنوان اقدامی نکرده و صبر کنید.
استثنائات زیادی برای این مساله وجود دارد پس از هرگونه عجله و تصمیم خودسرانه و هیجانی پرهیز کنید.

ضربان قلب جنین در سونوگرافی

عدم وجود ضربان قلب جنین نشانه سقط جنین

گاهی اوقات فقدان ضربان قلب جنین نشانه ی سقط قطعی است؛ این شرایط عبارتند از:

در سونوی اولیه ضربان مشاهده شده اما در سونوی بعدی ضربان مشاهده نشده است

عدم مشاهده ضربان قلب و کاهش سطح HCG

داشتن دستگاه مناسب و به روز در مرکز سونوگرافی برای بررسی

راهنمای تشخیص سقط جنین با سونوگرافی

سازمان ها معیارهای متفاوتی را برای این مساله توضیح دادند اما رایج ترین نظریه این است که ضربان قلب باید در جنین هایی که بزرگتر از 7 میلی متر هستند، مشاهده شود.

سایر معیارها شامل:

ساک حاملگی بزرگتر از 8 میلی متر بدون کیسه زرده

عدم وجود جنین با ضربان قلب حداقل 2 هفته پس از سونوگرافی تشخیص ساک بدون کیسه

عدم وجود جنین با ضربان قلب حداقل 11 روز بعد از سونوی ساک حاملگی با کیسه زرده

سقط جنین

مسایل گفته شده شاید برای شما گیج کننده باشد اما به طور کل یادتان باشد که اگر پزشک بعد از 2 بار سونوگرافی به شما گفت که باید سقط کنید و شما 100 درصد مطمئن نیستید و به آن شک دارید؛ باز هم صبر کنید و سونوگرافی بعدی را درخواست کنید. انتظار هیچ ضرری برای شما ندارد مگر اینکه بارداری خارج از رحمی رخ داده باشد.

همچنین در صورتی که احساس کردید پزشک شما حاذق نیست، دکترتان را عوض کنید. به هر صورت آنچه میخواهیم به شما بگوییم این است که به سرعت زیر بار سقط جنین نروید.

در صورتی که واقعا مشکلی وجود داشت و نیاز به سقط الزامی بود؛ طبیعی است که دچار غم و اندوه شوید؛ سعی کنید این ناراحتی ها را با همسر یا دوست تان در میان بگذارید. شما دوباره فرصت باردار شدن دارید پس به خودتان زمان بدهید.

پیشنهاد می کنیم برای بارداری مجدد حتما پیش از اقدام، یک چکاپ انجام دهید.

ترجمه: نفیسه اسلامبولچی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.