نحوه تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی

امروزه بیشتر والدین می خواهند جنسیت جنین خود را قبل از تولد بدانند. یکی از رایج ترین روش ها برای تعیین جنسیت جنین، سونوگرافی است که اغلب در هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود.

بر اساس مقاله ای که در سال 2012 در مجله زنان و زایمان منتشر شد، 69 درصد از والدین مشتاق دانستن جنسیت جنین خود بودند. بعضی از آنها سونوی تعیین جنسیت را برای آگاهی و برخی دیگر تنها از روی کنجکاوی انجام داده اند.

در این مطلب با روش های تعیین جنسیت جنین، دقت تشخیصی آن و نشانه های جنین دختر و پسر در سونوگرافی آشنا خواهید شد.

تشخیص جنسیت جنین با سونوگرافی

سونوگرافی بارداری یک تست غیر تهاجمی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از شکل و موقعیت جنین در رحم مادر استفاده می کند. این روش تصویربرداری در دوران بارداری بدون درد بوده و هیچ تشعشعی ندارد، بنابراین برای جنین و مادر بی خطر است.

سونوگرافی به طور معمول در مراحل مختلف بارداری انجام می شود. بیشتر پزشکان اولین سونوگرافی را پس از هفته 6 بارداری توصیه می کنند. اگرچه ساک حاملگی بعد از هفته چهار یا پنجم بارداری قابل مشاهده است و ضربان قلب جنین نیز ممکن است از هفته پنجم بارداری البته با دستگاه های پیشرفته تشخیص داده شود.

جنسیت جنین در سونوگرافی

جنسیت جنین در سونوگرافی

بین هفته های 18 تا 20 بارداری یک اسکن آنومالی دقیق به نام سونوگرافی غربالگری دوم انجام می شود. پزشک با کمک این روش اندازه جنین، اندام های اصلی بدن او، سطح مایع آمنیوتیک و موقعیت جفت در رحم مادر را بررسی می کند.

در این مرحله از رشد جنین، شما همچنین می توانید متوجه جنسیت جنین شوید، اگرچه گاهی تشخیص جنسیت جنین دشوار است. پزشک سونوگرافی با توجه به چند نکته جنسیت جنین را تعیین می کند.

دقت سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین

آن چه در سونوگرافی بارداری مشاهده می شود، بسیار مهم تر از چیزی است که دیده نمی شود. این فرضیه که نبود آلت تناسلی مردانه به معنای جنین دختر است، درست نیست.

با این اوصاف بیش از 99 درصد از سونوگرافی هایی که بین هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شوند، جنسیت جنین را به درستی تشخیص می دهند، ولی اگر سونوگرافی قبل از هفته 14 بارداری انجام شود، میزان دقت آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

بر اساس یک پژوهشی که در سال 2014 در استرالیا انجام شد، 642 نتیجه سونوگرافی جنین بین هفته های 11 تا 14 بارداری بررسی شد، میزان موفقیت کلی در تعیین جنسیت جنین 75 درصد بود. رایج ترین خطای آن در نظر گرفتن جنین های پسر به عنوان دختر بود.

نشانه های جنین دختر در سونوگرافی

پزشک هنگام تعیین جنسیت جنین در سونوگرافی، به دنبال ویژگی های مشخصی می گردد که دختر یا پسر بودن جنین را تعیین کند. دو علامت شناخته شده برای جنین دختر وجود دارد:

نشانه همبرگر: این عنوان در سونوگرافی به ظاهر لابیا و کلیتوریس (عضو جنسی دختر) داده می شود. زمانی که اندام جنسی زنانه به وضوح در سونوگرافی مشاهده شود، خواهید دید که برآمدگی های لابیا شبیه نان همبرگر و کلیتوریس شبیه همبرگر بین دو نان است.

نشانه تیر و کمانی: این نشانه با مشاهده دقیق به تصویر جنین (معروف به صفحه ساژیتال میانی) به دست می آید. برآمدگی در انتهای ستون فقرات جنین وجود دارد که به آن شکاف دمی می گویند. اگر این برآمدگی زاویه 10 درجه به سمت پایین داشته باشد، جنین دختر است.

نشانه های جنین پسر در سونوگرافی

شاید فکر کنید که تشخیص جنین پسر در سونوگرافی راحت تر از جنین دختر است، اما همیشه این طور نیست. این مسئله به ویژه قبل از هفته 14 بارداری بسیار دشوار است. جنین پسر در هفته های 18 تا 20 بارداری دارای نشانه هایی از جمله موارد زیر است:

نشانه تیر و کمانی: اگر زاویه برآمدگی انتهایی ستون فقرات بیش از 30 درجه به سمت بالا باشد، جنین پسر است. اگر برآمدگی ها زاویه 10 درجه داشته باشد، جنین دختر است. در صورتی که این زاویه چیزی بین این اعداد باشد، تشخیص قطعی دشوار است.

جریان ادرار: گاهی اوقات جریان ادرار جنین می تواند نشانه دهنده جنسیت او باشد. جریان ادرار جنین در سونوگرافی قابل مشاهده است. در صورتی که ادرار به سمت بالا جهش یابد، به احتمال زیاد جنین پسر است.

دستگاه تناسلی مردان: عضو جنسیتی مردانه اغلب در هفته های 18 تا 20 بارداری در سونوگرافی قابل مشاهده است، وجود دستگاه تناسلی مردانه از جمله بیضه، کیسه بیضه و آلت تناسلی از بهترین و غیرقابل انکارترین نشانه های جنسیت جنین پسر است.

جنسیت جنین در سونوگرافی

جنسیت جنین در سونوگرافی

سایر روش های تعیین جنسیت جنین

افزون بر سونوگرافی، می توان جنسیت جنین را با آمنیوسنتز یا نمونه گیری از پرزهای جفتی (CVS) هم تشخیص داد. آمنیوسنتز روشی است که در آن مقدار اندکی از مایع آمنیوتیک کیسه اطراف جنین با سوزن و سرنگ از رحم مادر خارج می شود. CVS شامل نمونه برداری از پرزهای اطراف جفت با یک سوزن است.

در حالی که هر دو روش با خطراتی همراه هستند، اما دقت آن ها بسیار بالا است و می توانند جنسیت جنین را در هفته 11 (برای CVS) و 15 (برای آمنیوسنتز) بارداری تشخیص دهند.

بر اساس مقاله منتشر شده در مجله زنان و زایمان، 65 درصد از والدین ترجیح می دهند جنسیت جنین خود را هرچه زودتر از طریق تست آمنیوسنتز بدانند و 28 درصد از آن ها سونوگرافی را ترجیح می دهند. این پژوهش برخلاف این واقعیت است که 96.2 درصد از زنان سونوگرافی را ابزاری مطمئن برای تشخیص جنسیت جنین خود می دانند.

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.