هماتوم یا خونریزی ساب کوریونیک در بارداری

خونریزی در دوران بارداری می تواند نگران کننده باشد، اما همیشه نشانه سقط جنین نیست. گاهی خونریزی نشانه تجمع خون بین جفت و دیواره رحم است، به این وضعیت که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، هماتوم ساب کوریونیک یا هماتوم جفتی می گویند.

هماتوم ساب کوریونیک معمولا خود به خود برطرف می شود و در بیشتر موارد نیاز به درمان ندارد و خطری برای مادر یا جنین ایجاد نمی کند.

هماتوم بارداری چیست؟

هماتوم ساب کوریونیک، تجمع خون بین دیواره رحم و غشاء کوریون (بیرونی ترین غشاء در برگیرنده جنین) یا خونریزی زیر جفتی است. این عارضه می تواند باعث لکه بینی خفیف تا شدید یا خونریزی شود. نکته مهم این است که در بیشتر موارد زنان دارای هماتوم، فرزندانی سالم به دنیا می آورند.

دلیل هماتوم ساب کوریونیک

از آن جا که علت اصلی بروز هماتوم ساب کورونیک نامشخص است، نمی توان راهکاری برای پیشگیری از آن ارائه داد.
با این حال، پژوهش ها نشان داده که شرایط مادر مانند اختلال انعقاد خون، پره اکلامپسی، تروما (آسیب) و همچنین مصرف داروهایی که باعث اتساع رگ های خونی می شوند (مانند کوکائین و متامفتامین) می تواند در بروز این وضعیت نقش داشته باشد.

هماتوم ساب کوریونیک در بارداری

هماتوم ساب کوریونیک چقدر شایع است؟

حدود 1 درصد از زنان در طی بارداری خود هماتوم ساب کوریونی را تجربه می کنند، زنانی که از طریق IVF باردار شده اند، بیشتر در معرض هماتوم بارداری قرار دارند. این عارضه یکی از دلایل شایع خونریزی در سه ماهه اول بارداری است.

علائم هماتوم در بارداری چیست؟

تشخیص هماتوم ساب کوریونیک می تواند سخت باشد، زیرا این وضعیت معمولا نشانه خاصی ندارد، به ویژه اگر لخته های خون کوچک باشند. اغلب لکه بینی یا خونریزی در سه ماهه اول بارداری می تواند نشانه مشکل باشد، اما بسیاری از هماتوم های ساب کوریونیک در طی سونوگرافی تشخیص داده می شوند و علائم یا نشانه خاصی ندارند.

خونریزی ناشی از هماتوم ساب کوریونیک می تواند یک جریان سنگین خون همراه با لخته باشد (این عارضه با لکه بینی متفاوت است)، در این صورت دلیل آن تنها با انجام سونوگرافی قابل تشخیص است.

تخمین زده شده که در نیمه اول بارداری، از هر 4 نفر 1 نفر دچار خونریزی واژینال می شود. برخی از خانم ها نیز دچار گرفتگی می شوند، به ویژه اگر خونریزی قابل توجه باشد.

هماتوم ساب کوریونیک در بارداری

هماتوم ساب کوریونیک در بارداری

خطرات احتمالی هماتوم ساب کوریونیک چیست؟

به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد، خونریزی ساب کوریونیک خود به خود برطرف می شود. اما در موارد نادر این عارضه می تواند باعث جدایی جفت از دیواره رحم شده و خطر سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که در دوران بارداری هرگونه خونریزی واژینال را به پزشک اطلاع دهید.

آیا باید نگران هماتوم ساب کوریونیک باشید؟

خونریزی واژینال یا لکه بینی در دوران بارداری نگران کننده است. اما باید بدانید که هماتوم ساب کوریونیک معمولا به یک بارداری سالم ختم می شود. بنابراین نگران نباشید، از طریق سونوگرافی می توان اندازه و محل جمع شدن لخته خون را تشخیص داد و برای اطمینان خاطر (تا زمان برطرف شدن هماتوم) ضربان قلب جنین را بررسی کرد.

تشخیص و درمان هماتوم ساب کوریونیک چگونه است؟

هماتوم ساب کوریونیک از طریق سونوگرافی (واژینال و شکمی) قابل تشخیص است. پزشک بسته به اندازه، مقدار و محل هماتوم ممکن است توصیه به استراحت مطلق کند. همچنین پیشنهاد می شود تا زمان برطرف شدن هماتوم از رابطه جنسی خودداری شود.

در این وضعیت باید از انجام فعالیت های شدید فیزیکی، بلند کردن وزنه های سنگین یا ورزش بیش از حد اجتناب کرد. در موارد نادر، پزشک ممکن است رقیق کننده خون مانند آسپرین را برای خونریزی لخته ها تجویز کند. اگر احتمال سقط جنین زیاد باشد، برای کاهش یا جلوگیری از خونریزی بیشتر، استروژن و پروژسترون توصیه می شود.

اگر در هر نقطه از بارداری خود دچار خونریزی واژینال شدید، با پزشک تماس بگیرید. مهم است که در دوران بارداری هر نوع خونریزی واژینال را بلافاصله به پزشک اطلاع داد. این نکته را به یاد داشته باشید که بسیاری از هماتوم های ساب کوریونیک، مضر نیستند و با درمان صحیح و مراقبت های پزشکی برطرف می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.