واکسن کرونا در بارداری

کرونا ویروسی که چند سالی است نظم دنیا را بهم زده و مشکلات زیادی را پدید آورده است. شاید اگر پیش از این به ما می گفتند که ویروسی خواهد آمد که مثل قدیم ها، یک بیماری همه گیر را در دنیا راه می اندازد، باورمان نمی شد.

شاید اعتماد بیش از حد بشر به تکنولوژی و فناروی های پزشکی روز سبب این تفکر شده بود و اما کرونا یک ویروس بسیار کوچک توانست در طول چند سال به همه ی اقشار مردم در دنیا آسیب جدی وارد کند.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا Coronaviruses از خانواده ی ویروس های کروناویریده RNA viruses است که با ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی پستانداران و پرندگان می تواند سبب بیماری شود. از دسامبر 2019 که کرونا در شهر ووهان چین شروع به گسترش کرد تا امروز در می سال 2022 میلیون ها انسان به کرونا مبتلا شدند و جان چند میلیون نفر نیز گرفته شده است.

کرونا در بارداری

در دوران بارداری سیستم ایمنی بدن ضعیف تر از قبل می شود و مادران باید تلاش کنند تا با مصرف ویتامین ها و خوراکی های مقوی و مغذی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند. افزایش قدرت ایمنی بدن می تواند از مادر در مقابل ویروس های مختلف محافظت کند. با سلامت مادر، سلامت جنین نیز حفظ می شود.

رعایت پروتکل های بهداشتی نیز می تواند به پیشگیری از بیماری های مختلف کمک کند. پس در دوران بارداری بهتر است از حضور در مکان های شلوغ یا با تهویه ی نامناسب خودداری کنید. همچنین با زدن ماسک و شستن دست ها مراقبت بیشتری از خود به عمل آورید.

واکسن کرونا در بارداری

بیماری های زیادی در دنیا با واکسیناسیون ریشه کن شدند یا حداقل آمار مبتلای بسیار اندکی نسبت به گذشته پیدا کردند. خوشبختانه پس از پژوهش های زیاد دانشمندان، واکسن کرونا نیز تولید و روانه ی بازار شد.

در حال حاضر در کشور ما ایران، انواع واکسن های ایرانی، چینی، روسی و کره ای موجود هستند. برخی از این واکسن ها برای تزریق در بارداری بی خطر اعلام شدند. شما می توانید با مشورت با پزشک خود، واکسن مورد نظر را تزریق کنید.

بهترین زمان برای تزریق واکسن کرونا در بارداری

پزشکان پیشنهاد می کنند از هفته ی دوازدهم به بعد زمان مناسبی برای تزریق واکسن کرونا است و مادران می توانند برای زدن واکسن اقدام کنند.

واکسن کرونا در بارداری

واکسن کرونا در بارداری

نزدن واکسن در بارداری

شاید خیلی از مادران نگرانی هایی بابت عوارض واکسن داشته باشند و برای زدن یا نزدن واکسن دچار تردید باشند. پزشکان می گویند عوارض کرونا در بارداری هم برای مادر و هم برای جنین خطر دارد و واکسن نزدن می تواند احتمال ابتلا را بالاتر ببرد.

اگر شما نیز درباره ی زدن واکسن کرونا نگران هستید، حتما با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید؛ دغدغه ها و پرسش های خود را مطرح کنید تا پزشک بتواند بهترین پاسخگویی را به شما داشته باشد.

اگر در بارداری به کرونا مبتلا شدیم، چه کار کنیم؟

اولین و مهم ترین کار حفظ آرامش است؛ در نظر داشته باشید استرس و نگرانی از بدترین معضلات بارداری است و خود می تواند سبب بروز مشکلات زیادی شود. پس با طمأنینه برای درمان اقدام کنید.

دست های خود را مرتب به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. غذاهای سالم میل کنید؛ مصرف سبزیجات فراوان و مواد غذایی مغذی به بهبود سریع تر شما کمک می کند. از پیاده روی و فعالیت های بدنی منظم غافل نشوید.

اگر از ماسک پارچه ای استفاده می کنید، مرتب آنها را بشویید. اگر از ماده ی ضدعفونی کننده استفاده می کنید دقت کنید تا الکل آن بیشتر از 60 درصد نباشد. اسپری را با فاصله از بینی و دهان خود بزنید.

حتما و حتما به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی و مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی پرهیز کنید.

واکسن کرونا در بارداری

آیا اگر مادر در بارداری به کرونا مبتلا شود، نوزاد هم کرونا می گیرد؟

متخصصین می گویند که هیچ مشاهداتی تا کنون مبنی بر ابتلای نوزادی که مادر او در بارداری و حتی هنگام زایمان به کرونا مبتلا بوده است، وجود ندارد.

کرونا حتی در شیوه ی زایمان نیز دخالتی ندارد و اینگونه نیست که مادر مبتلا مجبور به انجام سزارین شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

تماس تلفنی نوبت دهی آنلاین پیج اینستاگرام