آیا کشیدن دندان در دوران بارداری بی خطر است؟

کشیدن دندان در بارداری

در دوران بارداری بروز تغییرات در سطح هورمون ها می تواند احتمال مشکلات دندانی و بیماری های لثه را افزایش دهد. انجام معاینات منظم دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهانی در این دوران از نیاز به کشیدن دندان پیشگیری می کند.

به جز معاینات مداوم دندانپزشکی، آیا در دوران بارداری می توان با خیال راحت اقدام به کشیدن دندان کرد؟

پاسخ انجمن های دندانپزشکی و سایر سازمان های بهداشتی، مثبت است.

تفکر منسوخ شده

یکی از دلایل نگرانی زنان در مورد کشیدن دندان در دوران بارداری، در رابطه با تفکر قدیمی در زمینه ارائه خدمات دندانپزشکی به زنان باردار است. در گذشته به بسیاری از دندان پزشکان آموزش داده می شد که درمان دندان زنان باردار خطرناک است و صرف نظر از شدت مشکل باید از این کار امتناع شود.

کشیدن دندان در بارداری

بیهوشی موضعی و سایر اشکال بی حسی ایمن

برای کشیدن دندان، اغلب بیمار به صورت موضعی بیهوش می شود. شاید بی حسی موضعی برای جنین در رحم مادر ایمن باشد، ولی به طور کلی توصیه می شود که زنان در دوران بارداری از آرام بخش IV و بیهوشی عمومی اجتناب کنند. اگرچه به گفته مرکز ملی سلامت دهان و دندان مادر و جنین، می توان با مشورت پزشک متخصص زنان برخی انواع آرام بخش یا بیهوشی عمومی را برای مادر باردار استفاده کرد.

بهترین زمان کشیدن دندان در دوران بارداری

برای کشیدن دندان در دوران بارداری زمان بسیار مهم است. به توصیه انجمن زنان و زایمان، در سه ماهه دوم بارداری درمان های دندانپزشکی لازم را انجام داده و هرگونه درمان غیر ضروری را به بعد از زایمان موکول کنید.

در سه ماهه سوم بارداری ممکن است دراز کشیدن یا نشستن طولانی مدت (درهنگام کشیدن دندان) برای مادر بسیار دشوار باشد. البته در سه ماهه اول بارداری نیز می توان کارهای دندانپزشکی را انجام داد. طبق پژوهشی در انجمن دندانپزشکی (JADA)، امکان استفاده از مواد بیهوشی دندانی در سه ماهه اول بارداری وجود دارد.

کشیدن دندان در بارداری

کشیدن دندان در بارداری

البته در مورد مشکلات اورژانسی که هرچه سریع تر نیاز به کشیدن دندان است، مراحل بارداری اهمیت خود را از دست می دهد. کشیدن دندان عفونی یا آسیب دیده در اسرع وقت برای مادر و جنین بهتر از ماندن آن در دهان است.

کشیدن دندان، عصب کشی یا حتی یک جرم گیری ساده نیز برای سلامتی مادر و جنین اهمیت دارد. بنابراین در دوران بارداری از دندان ها و لثه های خود غافل نشوید. در صورتی که از آخرین مراجعه تان به دندانپزشکی مدت زیادی گذشته است، هر چه زودتر وقت معاینه بگیرید. در بین جلسات درمانی بهداشت دهان و دندان، مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید.

 

تولید محتوا توسط تیم سئو پارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.